10 Adet uzak noktadan ısı olcumu ve kontrolu

Başlatan stlg, 24 Eylül 2016, 14:31:19

stlg

1 adet merkezimiz ,10 adet  (yaklasık 50 metre uzaklıkta) bulunan bölümler var. Her noktadan ısıyı olcup tekrar bu noktadaki roleyi cekip bırakacagım,her noktanın ısı ayarını merkezden yapacagım.En basit ve kararlı şekilde uzak noktalara sensor ve role haberleşmesini nasıl yaparım
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Elektroemre

Hocam öncelikle kablolu mu, kablosuz mu olacak buna karar vermek lazım.
Kablolu ise en pratik, RS485 veya CAN-BUS ile haberleşme yapılabilir. İkisi de bu mesafeler için uygun.
Tüm node'lar 2 haberleşme + 2 Besleme pini üzerine paralel bağlanıp kontrol edilebilir.

Node'lar ise basit bir Haberleşme kısmı + MCU + ısı sensörü + Röle şeklinde tasarlanabilir.

ahmet_zxc

ısı ölçümü için verilen yada depolanan enerjinin bilinmesi gereklidir.

mesela;

bir daireye kalorifer hattından taşınan ısıyı bulmak için (giriş sıcaklığı - çıkış sıcaklığı)* su miktarı(m3) ölçülmelidir.

AXI

"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

stlg

Sistem kablolu olacak ,bende rs485 düşünüyorum.Besleme hatlarına gerek yok ,her bolum kendi bolgesinden beslemesini alacak ,haberleşme için 2 kablo yeterli
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

aladdn07

Ds18b20 ile yaklaşık 30 metre 40 metreye yakın ölçümler yaptım +-1 derecelik sapma oluyor kablo kalınlığı çok ince seçilmeli ile 20 ile 30 metre aralığında 2 adet devre koyularak bu iş çözüle bilir.

Salih

Aşağıda örnek bir ürün linki var.
Sitesine giderseniz çok farklı özellikte olanları da mevcut.
Şahsen kullandığım markadır, problem çıkarmaz.

http://lima.com.tr/Advantech/GetModel.asp?Lang=TR&Comp=Advantech%20eAutomation&Model%20No=ADAM-4013

AXI

Eğer sensörüden kablo çekerek haberleşecekseniz dijital ısı sensörleri kullanarak ve kablo olarakta kamera güvenlik kabloları (enerji hattı olan) kullanarak araya hiçbir devre kullanmadan 100 metrede bile 0 hata ile veri alırsınız.
Tabi oratamın gürültüsü kısmen önemli.Ama ortamda kolay kolay bu sistemi etkileyecek bir gürültünün bulunacağını düşünmüyorum.

DS18B20 dijital bir ısı sensörüdür.Yani veri dijital olarak gönderlir.Buda demek oluyor ki veri ya doğru ulaşacak yada ulaşmayacak.Ki siz rs232 ile haberleşirsenizde aynı işlemi yapmış olacaksınız ve kısmen aynı sonucu alacaksınız.

Edit;

Uzun mesafelerde data hattına 10K trimpot ile pullup yapın ve verim alana kadar direnci düşürün.
Ben yukarıda bahsettiğim şekilde 60 metrede hiç bir kalibre yapmadan yukarıdaki anlattığım şekilde sıkıntısız veri aldım.
Ama @aladdn07 ın da dediği gibi farklı konularda da sapma yaşayanlar olmuş.
Dijital veride sapma nasıl oluşuyor anlayamadım.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

stlg

Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler.Peki ntc yi uzun kablo ile (50 metre kadar) kullanan varmı ? Ne tür sorunlar olabilir.Yeniden kalibrasyon gerekirmi? Hangi tür kablo kullanmak gerekir.

Murat Mert

Alıntı yapılan: stlg - 25 Eylül 2016, 12:56:00
Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler.Peki ntc yi uzun kablo ile (50 metre kadar) kullanan varmı ? Ne tür sorunlar olabilir.Yeniden kalibrasyon gerekirmi? Hangi tür kablo kullanmak gerekir.
S.A.
Soğutma sistemlerinde uzun mesafelerde ntc li devrelerde parazitlenme ve kararsızlıklar yaşadık. Ekranlı kablolar (galiba lıycy) kullandık mecburen oda ucuz bir kablo değil. Uzun mesafede haberleşmesiz yapacaksanız pt100 kullanın. yada ölçüm noktalarına yakın yerlere slave ünite yapıp ntc ile ölçümleri yapıp merkeze atın.
mert07