Xamarin ile Mobile Programlama Öğrenelim..

Başlatan muhittin_kaplan, 26 Eylül 2016, 10:32:41

muhittin_kaplan

Neredeyse tüm uygulamalar mobile taşınıyor, bunun gerisinde kalmamak gerekir.
Hep beraber adım adım, konu konu, Gördüklerimiz, ipuçları ve  sorunlarımızı paylaşarak Xamarin ile Android,IOS, Windows phone programlama öğrenelim.

Kimler Çalışmak ister..

(Lütfen Sadece Oy vermeyiniz, Bakalım Çalışma Arkadaşlarımız Kimler, Sınıf Kimlerden Oluşacak)

ahmetbudak

Bu konudaki bilgim hiç yok ama öğrenmek isterim (tabii yardım ve paylaşımlarınızla).

mesaj birleştirme:: 26 Eylül 2016, 11:01:33

Bu konudaki bilgim hiç yok ama öğrenmek isterim (tabii yardım ve paylaşımlarınızla)

muhittin_kaplan

Beraber Öğrenelim, Bende Bilmiyorum. Geçmişten gelen bazı tecrübeleri net deki bilgilerle harmanlayıp birbirimize yardımla çözeriz bu işi.

mistek

Şu sıralar arduino Bluetooth üzerinden alınan verileri telefon ekranında gösterme ve arduinoya komut gönderme programı yapmam gerekiyor. Android bilgim sıfır.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

muhittin_kaplan

Android bilmeye gerek yok c# hepsi icin yeterli.

tekosis

@muhittin_kaplan hocam ben tavsiyeniz üzerine ben xamarin çalışmaya başladım. hatta bu konu ile ilgili az önce Yiğit Özaksüt'e bir mail yolladım. Değerli tavsiyeniz için tekrar teşekkür ederim.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

muhittin_kaplan

Hocam Ne Zamandır Ortak bir çalışma Planlıyordum. Malum iş güç.
herzaman beraber çalışmanın daha iyi olacağını savunmuşumdur. Hadi Bakalım. Beraber öğrenelim.
(Çok Güzel Videolar var Yiğit özaksüt ün, Zaten O videoları kullanalım bence.)

OG

@muhittin_kaplan hocam bu saatten sonra başımızı yeni işlere sokacaksın. Hadi Bismillah diyelim o zaman.
Mobile işi artık olmazsa olmazlardan.

Xamarin veya bir başkasını hiç bilmeyen biri olarak da bir sorum veya hatırlatmam olsun.
Bizlerin, yani, teknik altyapılı işler için, dış sistemlere donanımsal giriş çıkış üretebilecek, database işleyebilecek vs vs bir platform olmalı ki bizim işimize yarasın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muhittin_kaplan

Hocam Oraya Kadar Gideriz, Hepsini Öğreneceğiz Sonuç Olarak Değil mi ? Bizim İçin BlueTooth yeterli (seri alışveriş için) ama biz form, veritabanı, map, (google uygulamaları vb) yapalım.

mesaj birleştirme:: 26 Eylül 2016, 14:24:29

İlk olarak Visual studio community 2015 kurulumunu yapalım. Bunun için https://www.visualstudio.com/vs/community/
adresinden indirelim. Ücretsiz VS dur ama kayıt gerekir.

Genelde ilk kurulumda crossplatform u seçmemiz yazılsa çizilsede ben devamlı hata aldım. ilk başta baz olarak kurdum, sonrasında tekrar kurulumu çalıştırarak modify yaptım(Muhtemelen bu esnada bazı update leri yaptı winzort) ve crossplatform u ekledim (android ios microsoft).

yamak

Hocam xamarin yerine direkt java öğrenseniz de yazsanız daha mantıklı olmaz mı?Sonuçta google ın desteklediği dil direkt java.

muhittin_kaplan

Hocam Oda bir seçenek tabiki, yalnız yıllardır VS kullanırım, hem ide ye hem c# a aşinayım. dahası zondroid için java, ios için objective-c, windows için c# kodlamak yerine zamarin daha iyi olur kanısındayım. 

xamarin, bir dil değil. bir çeşit ara katman desek daha doğru olur. VS ideyi kullanarak c# kodluyoruz. (keşke VB olsaydı ;) )

yamak

Evet hocam biliyorum C# ile kodlandığını ama profesyonel işler için java nın uygun olacağı kanısındayım.Çünkü bildiğim kadarıyla xamarin,qt vs gibi çözümlerde kodu ya static olarak derlemek gerekiyor ya da dynamic library lerin vs karşı tarafa önceden yüklenmesi gerekiyor.Ama amaç uygulamayı android markette paylaşmak değil de sadece tasarlanılan devreler ile iletişim kurmak ise java öğrenme ile uğraşmaya gerek yok.Multi platform için phonegap e de bakılabilir.Java script ve HTML5 çok populerleşti.İleri de çok daha yaygın kullanılacağını düşünüyorum bu alanlarda.Hatta javascript sadece bu alanlarda da değil.IOT uygulamalarında da node.js yaygınlaşmaya başladı.

muhittin_kaplan

Hocam Store lara uygulamaları yüklemişliğimiz yok ama ben problem olacağını düşünmüyorum. Sonuçta native kodluyoruz. cihazların ve OS ların yapılarını kullanacağız. hibrit kodlamaktan daha elverişli olacağı kanısındayım.
Sizin fikriniz nedir bu konuda ?

mesaj birleştirme:: 26 Eylül 2016, 15:43:41

aklımıza gelmişken bakalım, en sonra "keşke şunu seçseymişiz" demeyelim.
https://developer.xamarin.com/guides/android/deployment,_testing,_and_metrics/publishing_an_application/part_3_-_publishing_an_application_on_google_play/

yamak

Hocam aslında c# ile kodladığınız için native kodlamamış oluyosunuz.Android için konuşacak olursak ancak java ile kodlarsanız native kodlamış oluyosunuz.IOS'da da swift.
Mesela aşağıda yazana göre hello world uygulaması 15.8 mb yer kaplıyomuş
https://developer.xamarin.com/guides/android/advanced_topics/application_package_sizes/
Java da denedim şimdi 3.64 mb yer kaplıyo.Tabi günümüz telefonlarında bu çok da önemli değil.Tabi büyük uygulamalarda bu oran hangi seviyelere çıkar bilmiyorum.

Ben hiç xamarin kullanmadım ama siz sorunca biraz baktım;
Adamlar xamarin de 3. parti kütüphanelere erişim sıkıntıları yaşadıklarında falan bahsetmişler.Yani java için bu tarz daha fazla kaynak var.Ama tabi multi platform olması büyük bi avantaj.Bir de C# bilenler için xamarin ile kodlamanın çok zor olacağını düşünmüyorum.
Aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz isterseniz.
http://stackoverflow.com/questions/21023658/developing-android-applications-using-xamarin-vs-native-android
http://willowtreeapps.com/blog/xamarin-vs-native-app-development/

Edit:Ben uygalamaların boyutlarını yanlış kıyaslamışım.Anroid studio da yazılmış hello world uygulasıın apk boyutu 1.2 mb xamarin ile yazılmış uygulamanın 15.8 mb.Fakat xamarin in BCL library sindeki kullanılmayan fonksiyonlar çalışma esnasında load edilmediği için çalışma esnasındaki kapladıkları alan farkı 1 kaç mb a düşüyor.

muhittin_kaplan

Hocam xamarin de iki tur proje gerceklestirebiliyorsunuz.  Her iikiside native olarak geciyor. Siz neden native değil dediniz?

mesaj birleştirme:: 26 Eylül 2016, 18:14:47

https://developer.xamarin.com/guides/android/advanced_topics/application_package_sizes/

basit bir helloword 15mb. canımı sıktı.

Alıntı YapBen uygalamaların boyutlarını yanlış kıyaslamışım.Anroid studio da yazılmış hello world uygulasıın apk boyutu 1.2 mb xamarin ile yazılmış uygulamanın 15.8 mb.Fakat xamarin in BCL library sindeki kullanılmayan fonksiyonlar çalışma esnasında load edilmediği için çalışma esnasındaki kapladıkları alan farkı 1 kaç mb a düşüyor.

ben appstore dan indirirken 15mb indireceğim kullanıcı olsam direk kapatırım :)