Crossover Ethernet cables

Başlatan z, 26 Eylül 2016, 16:19:33

z

1.5 metre kadar croslu ethernet kablosu alacağım. Yiyecek satan marketlerde bilgisayar kablosu vs satıyor ama crosslu kablo satacaklarını sanmıyorum.
Böyle kabloyu nerden alabilirim?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Satıyorlar, elektronik malzemecilerde falan bulunuyor. Türkçe telafuzla "kros ket 5" dedinizmi anlarlar.  :)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Bulamazsam kabloyu kesip crosslayıp lehim + band vs ile yapacağım artık.

Geçen gün bir kabloyu uzatmak için bu işlemi yaptım ve ilk kez kabloda aluminyum tel kullanıldığını gördüm. Pırıl pırıl metal tel bir türlü lehimlenmeyince aluminyum olduğunu anladım.

Mucit23

Abi ethernet sıkma pensesi sende yokmu? Lehimle niye uğraşıyorsunki

tayyar

Alıntı yapılan: z - 26 Eylül 2016, 16:31:11
Geçen gün bir kabloyu uzatmak için bu işlemi yaptım ve ilk kez kabloda aluminyum tel kullanıldığını gördüm. Pırıl pırıl metal tel bir türlü lehimlenmeyince aluminyum olduğunu anladım.

Bundan 8 sene kadar önce bayilik yaparken bilgisayar alanlara kablo vs hediye ederdik. Ozamanlar İzmir Çankayada ismi malum bir elektronik malzeme tedarikçisi vardı. ''abi bu en güzeli, özel ürettiriyorum ben bunu, sırf bakır vs vs'' diyerek zorla sattığı kabloları mıknatıs çekerdi sizdeki de o hesap olmuş AL duymamıştım daha önce :)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

z

Makromarkette 2m lik normal ethernet kablosu buldum kesip çaprazladım işimi gördüm.

@Mucit23  Ethernet pensesi almayı hiç aklımdan geçirmedim. Alacağımı da sanmam.

@tayyar kabloyu mıknatıs çekebilir. Fii tarihinde uçaklarda sökülme bolca sinyalizasyon kablosu almıştım. Hala kullanıyorum. Bu kablonun plastik çapı yaklaşık 0.5 mm ve içinde incecik bakır teller var. Bakır tellere ilave olarak bir tanede çelik tel koymuşlar. Teli asılınca çok zor kopartıyorsun. Mıknatıs bu çelik tel yüzünden kabloyu çekiyor.

Gerçi sendeki kablo muhtemelen kaliteli olsun diye böyle değildr.

tayyar

@z yok hocam kalite söz konusu değil. bildiğimiz basit ethernet kablosu bu bahsettiğim.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

Zoroaster

Gene cross kablo lazım oldu.Daha önce hangi renkleri crosladığımı hatırlayamadım. googledakı cross kablolara baktım ama o kadar karışık değildi.

1/1 kabloyu ortadan kestim. Bu kabloyu cross hale getirmek için renkleri söyleyecek olan varmı.
Seytan deliginden kacti.

MC_Skywalker

Zoroaster

İşte daha önce yaptığım kablo bu kadar karmaşık değildi. Emin değilim ama sanki sadece 4 kablosu vardı.
Seytan deliginden kacti.

controller

Bildiğim kadarıyla güncel cihazlarda artık bu cross kabloya ihtiyaç yok. Cihaz kabloyu algılayıp gerekiyorsa kendisi cross yapıyor.

Geçmiş yıllarda çok kez iki bilgisayarı ethernet portundan birbirine bağladım, hiçbirinde özellikle cross kablo aramadım. Elime geçen ilk ethernet kabloyu taktım ve çalıştı.

Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

MC_Skywalker

1-2-3-6 nolu uçlardışındakileri bağlamasanda olur
1-->3
2-->6
3-->1
6-->2

Renkler önemli değil çünkü mesafe kısa. Eskiden 10Mbit için ayrı 100Mbit için ayrı renk sıralaması kullanırdım.  şimdi tak çalıştır oldu. Düz patch sıralamasıyla ile herşey oluyor