Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Ynt: XAMARIN.

Başlatan muhittin_kaplan, 27 Eylül 2016, 23:04:10

muhittin_kaplan

Visual Studio Nedir
   Microsoft Visual Studio, Microsoft tarafından geliştirilen bir tümleşik geliştirme ortamıdır (IDE). Microsoft Windows, Windows Mobile, Windows CE, .NET Framework, .NET Compact Framework ve Microsoft Silverlight tarafından desteklenen tüm platformlar için yönetilen kod ile birlikte yerel kod ve Windows Forms uygulamaları, web siteleri, web uygulamaları ve web servisleri ile birlikte konsol ve grafiksel kullanıcı arayüzü uygulamaları geliştirmek için kullanılır. (wiki). 20 yıldır kodlarım daha iyi bir IDE görmedim.(MK), Kodlarımızı C# dilini kullanarak, Visual Studio Community 2015 IDE si aracılığıyla yazacağız.
ISO dosyası şeklinde indirirseniz daha iyi olacağı kanısındayım zira 3.kez kaldırıp kurdum. (https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=48146)

Kurulum için Video
! No longer available

Xamarin (XM) Nedir ? (xamarintr.com dan alıntıdır.)

Alıntı YapXamarin, farklı mobil platformlar için Native uygulama geliştirmek isteyenlere cross-platform çözüm sunan bir platformdur. Xamarin sayesinde Visual Studio ve C# dilini kullanarak Android, iOS ve Windows Phone uygulamaları geliştirebilirsiniz.
Hybrid değildir!
%100 Native App üretir
Cross Platform (Android, iOS, WindowsPhone,...) uygulama üretir
C# diliyle kod yazılır ve C# mobil uygulama geliştirme için en uygun dildir.
Ortalama %75 oranında kodu ortaklaştırır. Xamarin.Forms kullanımında %90+ değerine ulaşır
Objective-C, Swift veya Java ile yapabildiğiniz herşeyi C# ile de yapabilirsiniz 

Emulator Nedir ?

Emulator, XM (xamarin) ile yazdığımız kodlarımızı deneyeceğimiz platformlar, XM kurulumuyla beraber Android emulator geliyor (Android 4.4 5inch lik bir telefon, isterseniz kendi telefonunuzu kullanabilirsiniz)

XAML Nedir ?

Genişletilmiş XML olarak Kısaca Tanımlayalım. MS tarafında neredeyde tüm GUI tasarımlarını bu dil üzerine yıkıldığını görmekteyiz(WFP, silverlight).(PyQt de de gördüm). Etiketler arasındaki tanımlamalarla nesneler oluşturulabiliyor.  örneğin ;

<StackPanel>
  <Button>First Button</Button>
  <Button>Second Button</Button>
</StackPanel>

yukardaki XAML kod parçacığında Bir StackPanel içerisine iki adet Buton Koyulmuştur.XAML yi biz formlarımızı tasarlamak için kullanacağız (iki yöntemden biri). XAML için şimdilik bu kadar bilgi yeterli.

mesaj birleştirme:: 28 Eylül 2016, 00:23:14

muhittin_kaplan

muhittin_kaplan

Buton ve event, display Alert örneği (alışık olduğumuz adıyla mesaj kutusu)
https://www.youtube.com/watch?v=GXEWeSHsnwk

muhittin_kaplan

Xamarin Toplu Sitil Oluşturmak, (CCS gibi bir yapısı var). Bir sayfa yada tüm uygulamadaki istediğiniz aynı özelliklerde olmasını istiyorsanız sitil tanımlaması yapılması gerekmektedir.

! No longer available

video yu ikiye bölmek zorunda kaldım.
burada ise "BaseOn" ile  diğer sitil lerden kalıtım alıyoruz.
! No longer available

muhittin_kaplan