%100 Doğruluğa Sahip GPS Ürünü Tavsiyesi

Başlatan OM, 29 Eylül 2016, 12:32:37

OM

Merhaba Herkese,

Arkadaşlar bir ürün tasarımı için 1m bile sapması olmayan bir gps modülüne ihtiyacım var. Kaliteli bir modül arıyorum. Bu konuda tecrübesi olan arkadaş varsa hem ürün hemde yazılım etkisi hakkında bilgi paylaşabilir mi? 2.5 m hatası olan bir modül belirli algoritmalarla doğru yönlendirilebilir mi ? Nasıl bir yol izleyebiliriz.

Teşekkürler.

Firzen

Sitede birisi satıyordu ama unuttum ya bak bir eskici dükkanı bölümüne
University of Idaho                                  Postdoctoral Fellow

engerex

Bu doğruluk olayı şartlara göre değişiyor. Katalog değerleri açık alan gibi en işi şartları gösteriyor. Ama kullanımda hassasiyet değişkenlik gösteriyor.
Yani sürekli aynı hassasiyeti bekleme.

OM

Alıntı yapılan: Firzen - 29 Eylül 2016, 12:33:31
Sitede birisi satıyordu ama unuttum ya bak bir eskici dükkanı bölümüne
Tamam hocam bakıyorum ona. Teşekkürler

Alıntı yapılan: engerex - 29 Eylül 2016, 12:56:57
Bu doğruluk olayı şartlara göre değişiyor. Katalog değerleri açık alan gibi en işi şartları gösteriyor. Ama kullanımda hassasiyet değişkenlik gösteriyor.
Yani sürekli aynı hassasiyeti bekleme.
,

Düz arazide kullanılacak cihaz. Hava şartlarıda engelliyordur ozaman bunu düşünmemiştim araştıracağım.Teşekkürler.

muratdu

%100 kesinliğe izin vermiyor amerika, askeri amaçla kullanmasınlar diye, bir yazı okumuştum. Ancak kendisi kullanıyor. Bu bilgiyi nerede okudum hatırlamıyorum, yani kaynağım yok.

muhittin_kaplan

%100 doğruluk nasıl olacak ? Nasıl bir yerde kullanacaksınız ?

ipek

Topografik araştırmalar için Trimble'n,n 3 anten L1 L2 destekli 50.000USD lik cihazı %5 hata derken ,,aklımda soru işaretleri oluştu...

berat23

o seviyedeki doğruluk için inşaat/haritacıların gps'leri gibi birşey lazım ki onlar da rtk sız 1m altına inemez. uygulama nasıl birşey detay vermeden birşey söyleyemeyiz.

ayrıca 1m altı öyle kolay bir doğruluk değil. normal gps lerde imkansız ancak rtk olabilir.

berat23

hocam %100 diye bir kavram zaten mühendislikte yok, illa ki bir doğruluk vardır. ama burda arakadaşın aslında istediği 1m altı veya mümkün olan en düşük hata. ama arkadaş şunu bilmiyor, dünya üzerinde konumu öyle cm'lerle bilmek basit birşey değil.

mesela elinizde rtk özelliği olan, çift veya üçlü kanallı 2 gps alıcısı ve veri taşıyabilen bir linkiniz varsa pekala 8-9km yarıçaplı bir alanda bir alıcıyı base diğerini rover yapıp dikey kanalda 1-2 cm hatta 9mm gibi doğruluklara ulaşmak mümkün. bu en yüksek doğruluklu çözüm, maliyeti de nerden baksanız 60-70bin dolar olur. yalnız uygulaması sıkıntılı, base kurmak gerekir  vs.

ya da düzeltmeyi dışarıdan gsm/3g/4g ya da diğer yer tabanlı radyolardan alan daha çok haritacılıkta kullanılan rtk veya dgps alternatiflerine bakılacak. ben bu cihazları çok tanımıyorum.

ülkemizde bulunabilen markalar var, novatel, trimble gibi. bunlara bakın.

benim merak ettiğim şey nasıl bir uygulama olacağı. yani metre altı gayet yüksek bir doğruluk, kolay kolay gerek olmayacaktır.

zenze

LukeSkywalker

Kuresel konum belirleme sostemlerinde bozucu sinyal Ozellikle ekleniyor. Abd cok daha hassas seviyelerde takip ve konum belirleme yapabiliyor.

engerex

Alıntı yapılan: gerbay - 29 Eylül 2016, 18:41:23
hocam bu konu hız ile ve yükseklik ile ilgili bir sınırlandırma.

hız ile ilgili sınır: 1900 km/h veya 1200 mph
yükseklik ile ilgili sınır: 60k fit yani 18 bin metre yükseklik

bu sınırlara gelirseniz GPS i kullanamazsınız. kendi GPS inizi yapmalısınız..

Kendi GPSinizi yapmadan önce bu sınırlar üzerinde çalışan alıcıları ithal etmeye çalışırsınız.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: gerbay - 29 Eylül 2016, 21:33:00
hocam TR de yapan firma var, o firmada çalışan forum üyesi de var..  son kullanıcı roketsan..

hocam SAASM (  Selective Availability Anti-spoofing Module ) modüllü "Differential GPS" kullanıyorlar. Bu amaçla kripto modülü takılabilen GPS alıcıları var. GPS uydularından kriptolu yayın da yapılıyor ve SAASM modüllü GPS ler o yayını kullanıyor. O nedenle bastırabilseniz de aldatma yapamıyorsunuz.

SAASM modül ancak devletler arasında özel anlaşmalar ile alınabiliyor.  defense and military gps ler genelde SAASM modül takılabilien GPS ler. SAASM modül olmadan da kullanabilirsiniz ancak o durumda kriptolu bandı kullanmıyor..

https://en.wikipedia.org/wiki/Selective_availability_anti-spoofing_module

https://en.wikipedia.org/wiki/Defense_Advanced_GPS_Receiver
SOM diyorsun...

mert3162

ben hiç görmedim duymadım böyle bir ürün ama bu konudan amerika sıkılmış olacakki darpa tarafından geliştirilen bir sistem vardı.

https://www.engadget.com/2015/03/27/darpa-gps-replacement/

http://www.darpa.mil/program/micro-technology-for-positioning-navigation-and-timing
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

bocek

İşin askeri yönünü, kriptosunu bilmem ama GPS ile 1m'nin altında hassasiyet istiyorsanız haritacılıkta kullanılan ve yaklaşık 20K TL civarı satılan ürünlerden kullanmalısınız.
Bu hassasiyeti yakalamak için biz siviller iki adet GPS alıcısı kullanırız. Birisini koordinatı önceden belirlenmiş bir noktaya sabit olarak kurarız, diğerini de gezici olarak koordinatını merak ettiğimiz yerlerde gezdiririz. Anlık olarak belli bir miktar bozulmuş koordinat bilgisi her iki cihazda da hesaplanır. Sabit istasyonda duran cihaz gerçek koordinatı ile o anda GPS sinyalinden hesapladığı koordinatı karşılaştrırır ve gerekli düzeltmeyi gezici GPS cihazına radyo link yolu ile bildirir. Böylece o anda GPS sinyalinde ne kadarlık bir yanıltma olduğunu öğrenen gezici cihaz gerçek koordinatlarını hesaplayabilir (Hassasiyet 1 cm'e bile inebilir).
Günümüzde ise çoğunlukla iki cihaz kullanmak yerine tek cihaz kullanılır ve sabit olarak ta Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün ülke çapında ağ şeklinde kurduğu GPS istasyonlarından yararlanırız. Bu istasyonlar CORS (Continuously Operated Reference Station) olarak geçer. Bu istasyonlarla GPRS hattı üzerinden yani cep telefonu hattı ile haberleşiriz. Gezici cihazımızda bulunan sim kart girişine GPRS data özelliği olan kartımızı takarız ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne de ücreti karşılığında abonelik açtırarak sabit istasyonlara ait server'lara bağlanma hakkını elde ederiz. Böylece iki GPS cihazına gerek kalmadan tek gezici GPS cihazı ile doğruluk payı yüksek konum belirleme işlemini gerçekleştiririz.
Tabii TKGM bu hizmeti ücretli olarak Türkiye çapında veriyor ama İstanbul için İSKİ kendi CORS hizmetini bedava veriyor.
Sözkonusu cihazlara örnek olarak Trimble, Leica, Topcon gibi kaliteli markalar yanında CHC, South, FOIF gibi çin malı, daha uygun fiyatlı muadiller de sayılabilir.

mesaj birleştirme:: 29 Eylül 2016, 22:29:19

Bir de bu var cm mertebesinde doğruluk vaadediyor ama kullanmış değilim.

http://swiftnav.com/piksi.html
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..