Su kaçagı tespit cihazı

Başlatan stlg, 01 Ekim 2016, 12:58:21

stlg

Bu devrelerin çalışma mantığı nedir ? Uygulama örnekleri varmı?
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Voltajcı

Devre yok ortada mantığını sormuşsunuz ..

sadogan

Suyu bilmiyorum, Doğal gazda yapılış şekli suya uyalanır diye düşünüyorum.
Doğal gazda tesisata gaz dolduruluyor ,gaz vanasının gaz çıkış tarafınına basınç ölçer bağlanıyor.
Basınc yükselmesi durunca gaz vanası kapatılıyor ve basınc takip ediliyor.
Basınc düşerse gaz kacağı olduğuna karar veriliyor.

DaRt

İki yöntemle yapılıyor. Birincisi termal görüntüleme. Özellikle yaz aylarında şebekeden geçen su ile duvarlar arasında sıcaklık farkı olur. Termal kamera ile boru takip edilir ve duvarda yada zeminde sıcaklığın düştüğü yerde kaçak var denir. Diğer bir yöntem ise akustik ölçüm. Borulardaki çatlaklardan çıkan su ses çıkarır. Özel bir sistemle bu ses yükseltilerek kulaklığa verilir. Ses seviyesinin yüksek olduğu yerde kaçak vardır.
@sadogan. Sizin bahsettiğiniz yöntem sulu manometre kullanarak tesisatta kaçak olup olmadığını tespit etmek içindir. Kaçağın yerini söylemez. @stlg nin sorduğu su kaçağının yerini gösteren cihazlardır.
Ek: http://www.izmirsutesisati.com/Su-Kacagi-Tespiti/su_kacagi_tespiti.html

stlg

Teşekkürler . Çevre seslerinin bastırılıp ,kaçak su sesinin yukseltilebildiği bir devre nasıl olmalıdır.Hangi filtrelerle bu sağlanabilir
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Melih1802

ELEKTRONİK olmasın dersen steteskop kullanabilirsin.

ido2323

3 şekilde ölçülüyor;

Termal olarak
Akustik olarak
Metal çubuk ile(1 metre civarı metal bir çubuk ile su borusunu kulağını dayayarak dinliyorsun, sesten kaçak olup olmadığını anlamaya çalışıyorsun. )

z

Su borusuna sinyal verildiği zaman sızıntı yapmış  nemli alan bu sinyalin yayılmasına aracılık edecektir.

Bir probla sinyal yoklaması yapılabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CaFFeiNe

su mu buluyor elektrik mi çarpıyor anlamadım :)

arius

Şu an kalebodurun altından su sızıyor.
Tam yerini tesbit edecek bir devre yapmaya kalksam ne yapabilirim.

Mesela bir preamfi devresini zeminde gezdirip bir yandan osiloskopla olcsem bir yere varabilir miyim.