anten prizindeki dirençler

Başlatan mcan, 07 Ekim 2005, 19:40:48

mcan

uydu alıcısını duvardan gelen lnb ye bağlı prize taktım anten kablosu ısındı ki normalde öle bişi olamaz hemen söktüm yerinden başka yerde denedim çok şükür gmrünürde bişey yok aynı şekilde çekiyor,,,daha sonra kablo yu ölçtüm 250 ohm gibi bi değer okudum prizi sökünce gördümki viko marka prizde 2 tane direnç var bunların biri ortadaki tekli(canlı uc)kabloya seri olarak diğeri ise iki uc arasında paralel olarak bağlanmış bunları sökdüğümde olay çözüldü ancak evdeki bağlanmamış diğer tüm prizlerde aynı şekilde prizde ''12db geçişli'' diye bir yazı var acaba elektrikci yanlış bişeymi döşemiş eğer öyleyse bizimkilere söylemeliyim,,

CaFFeiNe

prizler belki normal anten tesisatları için olabilir uydu alıcılarının LNB girişinden LNByi beslemek için voltaj çıkar dolayısıyla dirençli prize takınca direnc ve kablo ısınabilir (direnç ısınırda kablo kafama takıldı)

mcan

normal antende var evde demek dikkatnden kaçmış peki normallerde ne işe yarar bu dirençler

ismshn

normal anten prizinini uydu da kullanacaksak prizin merkezini söküp lnb den gelen kabloyu hiç kesip eklemeden direkt resever e girebiliriz. priz sadece dekoratif görüntü için kullanılır.

yinede priz kullanacaksak uydu için prizler var onlar kullanılabilir. uydu lnb kablosunda ek veya bağlantı görüntü kalitesini düşürür.

mcan

bak bu güzel bir fikir zaten alıcı yer değiştirmiyor kablo direk bağlansa bişi değişmez dekoratif olur ,,peki bu dirençler normalde ne işe yarıyor şünki evde birde merkezi antenden gelen kablolar var

ismshn

seri direnç gerilimden
paralel direnç akımdan koruyor.
ters beslemede
uyduda böyle bir problem yok

resever farklı yerlerde kullanılacaksa viko serisi uydu prizi kullanabilirsin f connektör girişi vardır. ama yinede kalite düşüyor.

htellioglu

"normal antende var evde demek dikkatnden kaçmış peki normallerde ne işe yarar bu dirençler "

encryptedcode arkadaşım, merkezi anten sistemindeki prizlerde bulunan dirençler  antene veya anten kuvvetlendiricisine yakın olan  kullanıcılar ile en uzaktaki kullanıcıya gönderilen sinyal seviyelerini eşitlemek için kullanılmaktadır. çünki  uzaktaki kullanıcılara giden  sinyal kablo üzerinde ve  aradaki baglantılarda  zayıflamaktadır , bu zayıflamaları telafi etmek için antenden sonra kullanılan sinyal kuvvetlendirici yakındaki kullanıcıya gönderdigi sinyalde zayıflama az oldugundan gelen sinyal kuvvetlidir, zayıf sinyal gibi kuvvetli sinyalde tv de görüntü bozulması yapar, bu nedenle antene yakın olan kullanıcı prizlerinde dirençlerle sinyal zayıflatılarak tüm kullanıcılara eşit seviyede sinyal dagıtımı yapılır.

mcan

yakın olmadığımı varsayalım bu dirençler görüntüyü bozacaktır değilmi?sinyal seviyesini ölçüp taktığını hiç zannetmiyorum bu prizler sinyal seviyesi ölçüldükten sonra mı takılıyor ?ona göre değiştirmesini sağlamam gerek bizimkiler daha parayı ödemedilerde değiştirme olabilir,