Android tabletler içindeki devreleri üreten firmalar?

Başlatan mir_as82, 05 Ekim 2016, 14:12:29

engerex

Hepsini ayrı ayrı alırsan 80 dolarlık bitmiş tablet sana parçalar halinde belki 2 kata malolur.
Alıp parçalamak daha ucuz. 40-50 dolarada tablet bulursun.

muhendisbey

Driver'ları tablet vs alacak olursanız size vermezler. Yüklü işletim sistemi üzerinde vardır sadece. Marka model verisi elde ederseniz driver'ını kendi imkanınızla belki bulabilirsiniz.
Ancak cubie, raspberry... alacak olursanız bir şekilde driver yine içerisinde gelir ancak driver'ların bir çoğu yabancı forumlardan elde edilebilir. Özellikle işletim sistemi açık kaynak olduğu için driverlarını bulmak çok kolay.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mir_as82

Yani ben sadece tablet içindeki devreyi alsam, bu devrenin (yani aslında tek board oluyor tablet içinde) sürücülerini devreyi satan kişi vermez mi?

mir_as82

Peki bana tavsiye edebileceğiniz herşeyi hazır 100 dolara kadar olan tablet var mı?
HD video gösterebilecek
1.6-2 GHz işlemcili
En az 2 GB RAM li.
10 inch ekranlı
Ethernet arabirimi olan

Tavsiye edebileceğiniz bir firma falan var mı? Veya yurt dışı sitelerinden bir ürün önerebilir misiniz?

muhendisbey

Hocam bu dedigin ozellikleri aliexpress uzerinde arasan benzer ozellikte bulursun.
Hd video olayini bence cok gozunuzde cok buyutuyorsunuz. Hd video dedigimiz de normalde alt birimleri var
4K
1080P 60hz
1080P 30hz
720P 60hz
720P 30hz
480P
360P

kameralar ozellikle bu sekilde.
Tableti uretenler driver vermezler hocam. Gelistirme karti ureticileri verebilir. Siz bulmalisiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

engerex

www.gearbest.com
Bu site aliexpress dahil diğer sitelere göre daha uygun fiyatlı satoşlar yapıyor. Bazı ürünlerde 2 haftada bir gerçek fiyat indieimleri yapıyor. İstediğiniz ürünü bulun, adetli alacağınız zaman zaten indirimde yapacaklarsır.

mir_as82

Bu tabletler ethernet uygun hale nasıl getiriliyor?

Niyazi_SARAL

Alıntı yapılan: mir_as82 - 07 Ekim 2016, 12:33:54
Bu tabletler ethernet uygun hale nasıl getiriliyor?

Merhaba,

Sorularınızdan anlaşıldığı kadarı ile projenizin pek elektronik tasarım tarafında değilsiniz diye düşünüyorum. Kanımca elektronik mühendisi bir arkadaştan yardım rica etmelisiniz. Rasperry veya Bizim Banana Pi gibi ürünler sizin için daha doğru olacaktır. Tablet üzerinden gitmeniz sizi yorar. Open platform ve OpenSW projenize daha uygun olur.
"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."  Bilgi paylaştıkça çoğalır

ahmet_zxc

@Niyazi_SARAL hocam raspi banana vs üzerine dounmatik 10.1" ekranla 200 tl hedefi tutturabilirmiyiz.

raspi vs yerine gerçek windows olursa tadından yenmez..

Niyazi_SARAL

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 07 Ekim 2016, 14:08:48
@Niyazi_SARAL hocam raspi banana vs üzerine dounmatik 10.1" ekranla 200 tl hedefi tutturabilirmiyiz.

raspi vs yerine gerçek windows olursa tadından yenmez..

Çin kaynaklı ürünlerde tutturursunuz. Ancak temel olarak tabletten bozmak özellikle firmware veya herhangi bir HW değişikliği sizi yorar. İyi elektronik bilgisi gerekir. Bu arada tablet için US$ 60 veya daha aşağıda da ürün bulabilirsiniz ancak bunları alıp parçalayıp yeni bir sistem içine koymak, sanki bir ODM ürün çıkarmak kanımca mümkün değil. En azından ayakta tutamazsınız.
"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."  Bilgi paylaştıkça çoğalır

ahmet_zxc

satışını yaptığınız, kullandığınız, bildiğiniz bir ürün varmıdır. özellikle windows işletim sis. için.

yoksa raspi vb linux olabilir.

mir_as82

Niyazi bey, raspery pi gibi bir ürün alıp onu android tablet haline getirmek için neler yapmam gerekir ? Veya hiç yapan var mı?
Dokunmatik ekranı nasıl adapte ederim?
Pil i şarj eden kısmı nasıl yapabilirim?

muhendisbey

Ethernet isi kolay. Usb yada otg ethernet donusturucu ile ethernet baglanti yapilabilir. Sarj vs istekleri icin android tabletten donusturmek daha ucuz ve daha kolay olur. Sadece ekran degil dokunmatik eklenmesi, ekranin kalibrasyonu yorucu olabilir. Illaki karta uygun ekran almaniz gerekecek.

mir_as82

Hocam şimdi şunu demek istiyorum,
Ben tablet board u üreten firma buldum diyelim. Bu firma bana neler tedarik edecek?
Kullanacağım kerneli verir mi?O boarda takılabilecek ekranlar ne tür olabilir falan diye bilgi verirler mi?

muhendisbey

Alıntı yapılan: mir_as82 - 08 Ekim 2016, 09:16:06
Hocam şimdi şunu demek istiyorum,
Ben tablet board u üreten firma buldum diyelim. Bu firma bana neler tedarik edecek?
Kullanacağım kerneli verir mi?O boarda takılabilecek ekranlar ne tür olabilir falan diye bilgi verirler mi?
Bu biraz da anlaşmaya bağlı, kernel diyorsanız orada durum biraz farklı. İşlemciye ait kerneli ücretsiz de bulabilirsiniz. Burada mesele driver meselesi ve çevre birimi destekleyecek kernel bulunması meselesi. İşlemciyi üreten firmalar genellikle kernelini oluşturup verirler. Örneğin
http://www.ti.com/tool/PROCESSOR-SDK-AM335X
http://linux-sunxi.org/A10

Ama buna bağlı çevrebirimi (atıyorum realtek'in ethernet çipini kullanıp pin bağlantısını yaptınız, yada aldığınız boardta bu entegre belli pinlere bağlı olarak tasarlanmış olsun) oluşturacak olursanız yeniden kernel derlemeniz gerekir.

Çinli firma ile anlaşmadan böyle bir alıma girersen standart android yazılımını yükleyip yada boş bir şekilde gönderebilirler. Kernelinin SDK'sını istiyorum dediğinde ek ücret talep edebilir yada adetli alım isteyebilir. Bunun yanısıra bazı tabletler birbirinin donanımsal kopyası. Bu durumda da rus sitelerinde ek yazılımlar, işletim sistemi geliştirenler var. Onlardan bu dosyalar elde edilebilir. Tıpkı bir androidli bir cep telefonu aldığında stock rom custon rom... bilmem ne modun sisteme atılması gibi, bunları da geliştirenler var.

Bu kadar mesaja rağmen ne yapmaya çalıştığını hiç anlayamadım. Tabletin iç donanımını alıp farklı ekran kullanmak ne için? Tableti al üzerindeki ekranıda kullanarak yol kat etsen olmaz mı?

BİM, A101, ŞOK gibi marketlere 10 inçlik tabletler inanılmaz ucuz olarak geliyor, hatta bazen Çin fiyatlarından bile ucuz yada yakın olduğunu görüyorum. Alıp deneyebilirsin.