2 Kanal Enerji Ölçer Entegresi MCP3911 Hakkında

Başlatan Voltajcı, 07 Ekim 2016, 10:14:28

Voltajcı

MCP3911 2 kanal ile AC, DC, akım gerilim ölçen bir entegre. SPI haberleşme ile veri alıp gönderiyoruz. Bu entegreye ait kütüphane yazmış olan, kütüphanesini bulmuş olan veya MCP3911 ile çalışma yapmış olan üstadlarım, bir el atar mısınız, 2 ay oldu MCP3911 rüyalarıma kadar girmiş durumda.

Selamlar.

frederic

İşinize karışmak gibi olmasın ama sonuçta bu entegreyi kullandığınızda bir takım kalbrasyon verilerini el ile girmeniz vs. gerekmekte. Bunun yerine akım-gerilim-faz açısı değerlerini işlemci ile ölçüp, ulaşmak istediğiniz ölçümleri standart elektrik formulleri ile elde edemezmisiniz ? Bu chipin nasıl bir avantajı var sizin için ?

mesaj birleştirme:: 07 Ekim 2016, 12:41:48

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00939a.pdf

Voltajcı

AC olunca işler akım okuma gibi sıkıntılı mevzulara giriyor ki faz farkı görünür güç  aktif güç  vs. Cesitleniyor. Entegreyi kullanmamin amacı  cok detaylı sin3 fourier transformlarini içeren  diferansiyel denklemlerde dönüşümler içerisinde  bogulmamak. Entegrenin içinde  malum opamplar vs. Ile matematiksel işleri kendisi hallediyor. Çıkış olarak 24 bit SPI den veri alma imkani oluyor ama biz onu daha alamadik ☺

CaFFeiNe

Voltajcı

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 08 Ekim 2016, 13:01:12
entegre bozuk olmasın   :o

8 tane entegre aldım arada SCI dan clock verdiğimiz oldu yazılımda, kendisi direk kısa devre oluyor, devreden çıkartıyorum hala kısa devre gözüküyor, 5-6 saatte kendine geliyor değişik bir entegre doğrusu. Böyle durumlarda entegreyi değiştiriyorum. Bide TR de smd si var, adaptör yalama oldu değiştir değiştir. Ama şuan entegrenin bozuk olmadığından eminim diyebilirim :)