cnc hassasiyet

Başlatan cann, 09 Ekim 2016, 23:28:53

cann

cnc de en iyi hassasiyet nasıl sağlanır?

mekanik olarak-  vidalı mil hatve değeri-- mikrostep sürücü ayarı-- spindle hızı - hassaiyeti  nasıl etkiler

z

Gövden rijit olmadıktan sonra gerisi hikaye.  0.1mm doğruluğa razı ol.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cann

gövde blok demir düşünüyorum. 50*50cm. her bir yanda 2 şerden 4 araba, toplam 8 araba y eksende.
mil seçerken 5 hatve 10 hatve veya 2.5 hatve tercihi? sürücde 1/128 veya 1/56000 etkilermi hassasiyeti. onu düşünüyorum.

z

1..2 ton arası ağırlıkta  demir döküm gövdeli freze makinemde mengeneye aluminyum malzemeyi sıkıca bağlayıp frezeyi aluminyuma dokundup yüzeyi temizlemesini sağlıyorum ve bu pozisyonda bırakıyorum.

Yani freze çakısı artık hava kesiyor.

Kolumu en az 100 kg ağırlığındaki eksene dayadığımda ses değişiyor ve freze çakısının aluminyuma sürtme sesini duyuyordum.

DRO göstergesinde kolumun baskı kuvvetine göre 5..10um ciavarında değişim görebiliyordum.

Şöyle düşün. Biz elektronikte amatör olarak mikrovoltlarla uğraşabiliyormuyuz?
Mekanik te de aynı durum var. 1um falan çok iddialı değerler.

Kullandığın vidanın, kızakların boşluğu çok yüksek. Çok düşük boşluklu malzameleri zaten monte edemezsin. Mekanik kitlenir kalır. Boşluk olacak ki mekanizma rahat çalışsın kasmasın.

Boşluk olunca da zaten bu işe yansır. Boşluğu düşük malzemelerle kasıntılı makine yaparsan bu kez kasıntı hareket boyunca değişir bu gene işe yansır.

Gel beni dinle 0.1 mm ye razı ol ya da biraz daha temiz çalış 0.05mm ye.

Boşuna dikey işlemelerin fiyatları arasında uçurum farkı yok.

100 Bin Euroya da dikey işleme var 500 Bin Euroya da. Bakıyorsun hemen hemen aynı boyuttalar. Çok benziyorlar.

ido2323

Yani 0.1 bile malzemeye göre fark eder 7075 serisi aluminyum işledim 1 mm sapma oldu 5076 işledim 0.3mm sapma oldu tahta işledim 0.25 sapma oldu sözde cihaz için 0.01 diyorlar. Tek cnc ile de bitmiyor ki süper hassas cnc onu ölçebilecek komparatörler, hatta ve hatta takımı ölçecek 0.0001 lik salgı komparatörü lazım ondan sonra cihaza bi de validasyon gerekli hepsini yapsan bile 0.1mm çok iyi;

video izle 0.1mm bile ne kadar yüksek hassasiyet anlayacaksın, 10 lira olan end mill ile 210$ olan  bir mi?
! No longer available

cnc lerde toplam ölçüm belirsizliğini etkileyen paremetler;
x ekseni
y ekseni
z ekseni
x sıfır alma
y sıfır alma
z sıfır alma
spindle sapması
kesici takım sapması
kızaklardan gelen sapma
vidalı millerden gelen sapma
indikatörlerden gelen sapma
kumpastan gelen sapma
operatörden gelen sapma
soğutma sıvısından gelen sapma
malzeme cinsinden gelen sapma
dalma derinliği sapması
climb conventional sapması
paso sapması
cnc yapı malzemesi(dökme demir , çelik ,alüminyum....)dolayısı ile titreşim sapması
.
.
.

Sonra neden 0.1mm diyorlar, e hadi git hesapla toplam ölçüm belirsizliğini kendin gör.

cann

cevap için teşekkürler.
bende önce frezemi cnc ye çevirmeyi düşündüm. aynı frezeyi cnc ye çeviren birisi frezeyi duvara sabitlemiş hassasiyeti artmış. bende bunun üzerine demir blok üzerine bir cnc inşa edeyim titreşim azalsın diye düşündüm. karşılıklı 2 alimünyum parçaya rulman yatağı açacağım her iki rulman arasında eksen kayması olmasın istiyorum. bunu endüstriyel cnc ciler de yaptırsam parça başı 10 liradan 20 lira. ben aynı hassasiyeti yakalarsam maaliyet elektrik parası gibi, donanım maliyeti hariç. bütün derdim bu.
0.05 iyi aslında ama projeye başlamadan bu 0.05 i sağlayacak tedbir ve malzeme seçimini doğru yapmalıyım.

z

0.05 mm bile iddialı bilmiş ol.

Neyse kendin deneyimle. Gövde demir, çelik demek yeterli değil.

Kuvvet * Kol uzunluğu = Şekil değiştirmeye zorlayan kuvvet.

Bu bağıntı hep aklında kalsın.

Olay parçaların piyasada işlenmesi olayı da değil.

cann

frezeyi cnc ye çevirmek den daha iyi sonuç alma ihtimalim düşükse gereksiz yere para harcamayım.

trgtylcnky

Demir blok üzerine cnc inşa etmeniz mantıklı olmayabilir. Rijitlik olacaktır ama demiri işlerken sizin yakaladığınız hassasiyet de sonuçta etkileyecek. Eski makine bu konuda daha iyidir diye düşünüyorum. Frezede muhtemelen kırlangıç kuyruğu şeklinde demir kızak vardır, bu da düşük hızlar için en iyi performansı veriyor diye biliyorum. Bilyeli araba aynı fiyata daha düşük hassasiyet sağlar.

Ama :D işin bir de eğlence ve deneyim boyutu var. İmkanım olsa ben denemek isterim. Epoksi granitten güzel makineler yapıyorlar. Ya da eski makinenin eksenlerine epoksi granit dökmek düşünülebilir.

Hassas makina üzerine şu ve aynı kanalın diğer videolarını izlemenizi tavsiye ederim: https://www.youtube.com/watch?v=sFrVdoOhu1Q

@z hocamın anlattığı durum vida boşluğundan kaynaklanmış da olabilir. Kesme kuvvetleri ekseni biraz geriye itiyor, siz de bastırınca tekrar eski yerine geliyor olabilir.

engerex

Demir gövdeden cnc yi bitirdin. Hassasiyete baktın 0.1mm aradan zaman geçti bir bakmışsın parçada 1mm fark. Noldu? Sıcaklık değişiminden, gerilnelerden gövden zamanla çarpılmış. Düzelt düzeltebilirsen.