Ayarlanabilir güç kaynağı ihtiyacı olan göz atsın

Başlatan HexfeT, 10 Ekim 2016, 02:37:02

Abdullahtekin

X-Fi

Arkadaşlar ürünü alıp incelemedim ama sizin gibi teknik adamların, vurguncu olarak tabir edilebilecek kalitesiz ürün satan satıcılara para kazandırmasını bir türlü anlamıyorum.

Belkide ihtiyacınızı karşılamayacak en çok lazım olduğu zamanda bozulup işinizi yarım bırakacak. Ben bu tarz ürünlerin markalı olup bir kere alınmasından yanayım.

Trafo maliyeti v.s. ile birlikte bu ürün size toplamda 100$ dan fazla fiyata gelecek, halbuki 200$ civarında rigol un DPxxx serisi çok daha güzel power supply ürünleri var.

Sadece bilgilendirmek istedim. Zaten düzgün çalışan bir power supply sahibiyim bu ürünü hobi olarak alıp inceleyeceğim diyenleri ayrı tutuyorum.

iyi çalışmalar.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

bigbey

@X_Fi Bahsettiğiniz Rigol ürünü ile burada incelenen ürün arasında epey bir fark var.
Rigol 30v 3A burada incelenen ürün 50v 15A değerinde. Eğer güzel bir çalışma sergilerse bu devre neden olmasın.
Aslında gönül şundan yana; Bu devreyi tamamen yerli yaparak kullanmak.
TA6R

HeCToR

@X-Fi yani küçük esnaf ölsün , her zaman büyük esnaf kazansın diyorsun.Bende marka takıntılı birisiyimdir aldığım zaman bir defa alırım evimdeki malzemeleri toplasan belki bir araba parası eder ancak bu konu başlığında bakış açılarımız farklı gibi sanki 36 $ para değil alıp denemeye değer belki çok iyi belkide çok kötü çıkacak ama denemeye değer :)
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

Melih1802

ipek

onbeş senede yapamadınız bi güç kaynağı
X-Fi ye katılıyorum 99'da Volcraft alaman malı keypad encoder ve RS232'si olan bir ürün almıştım,tık yok maşAllah,ürünü aldıktan sonra farkettim bendeki 40v 5A idi model DP4005 25DM PFC'li olan vardı ,alman'a sordum nedir bu PFC diye bir türlü anlatamadı,yada ben anlamadım ucuz olanı bugünün parası ile 250TL civarı bir şeye aldım,itiraf edeyimki renkli ekranı benide cezbetti,bekleyelim görelim...

X-Fi

Kimsenin kararını tartışmak istemem her kes istediğini yüceltmekte ya da kötülemekte özgürdür. Ben görüşümü söyledim hobi olarak ilgilenen arkadaşlar olabilir tasarımını merak etmiş olabilirler.

Ancak benim tecrübelerim bu üründen bir sağlıklı bir power supply çıkmayacağı yönünde. İletişim kurabilirseniz şemasını isteyin verirse üzerine tartışalım.

@Melih1802 yukarıda bu ürünü kastederek yazmıştım https://www.rigolna.com/products/dc-power-supplies/dp700/dp711/

iyi çalışmalar.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

HeCToR

@X-Fi alan arkadaşların yorumlarına bakacağız sizin önerdiğiniz scop 1062 TL'ye geliyor.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

Melih1802

Link için Teşekkür ederim.
Sayfada bunu görmüş fakat el osilaskopta sanmıştım cep telefonumun ekranından.
Fiyat 299$ mış. Çin malı kart bunun kadar şık olmasda denemeye değer.

Melih1802

Arkadaşlar iş yerimin bulunduğu sanayi sitesi yakınında trafo imalathanesi var, adet ve güç belli olursa bende teklif alırım karşılaştırırız.

HexfeT

Uzun zamandır güç kaynağına ihtiyacım var. İyi bir güç kaynağı ucuz değil. Oturup uğraşırsam yapabileceğim bir şeye para vermek istemedim. İyi bir şey ortaya çıkarmak istedim, kafamdaki ürün için araştırma yaptım, adc, dac vs. parça sipariş ettim. Kartları fazladan bastırıp isteyen olursa kodlarla birlikte dağıtmayı düşündüm. Arayüz için biraz uğraştım fakat hep yarım bıraktım.

Bu üründen elbette çok şey beklememek lazım. Profesyonel bir güç kaynağı smps olmaz bir kere, en azından çıkış katı. Ripple-noise durumu ne çıkacak, giriş çıkış voltaj farkı açılınca ne yapacak bakalım. Fiyatı uygun olunca denemek istedim.

Eğer beni tatmin etmezse kendi projeme çalışırım. Bir trafo sardırmış olursam yine kullanırım. 2-3bin tl verip güç kaynağı almayacağım kesin.

sezgin05

Arkadaşlar linkte ilginç bir güç kaynağı da var. Düşük voltajdan yüksek voltajda veriyor. 0-15A IN 8-60V OUT 10-120V. Ayrıca performans testleride var.
https://www.aliexpress.com/item/900W-Digital-Control-DC-DC-Boost-Module-great-Step-up-Converter-Power-Supply-Module-CC-CV/32684009106.html

HexfeT

Trafo sorununu çözdüm. Arkadaşın iş yerinde hurdaların arasında eski bir amfi gördüm. Kapağı açınca 600VA toroid çıktı. 2x42V x2 şeklinde olan sargılarını kenardan bıçakla açıp 2x42V olarak yeniden düzenledim.

Tam güç çekilirken köprü diyot üzerinde soğutulması gereken yaklaşık 20W bir güç kaybı olacak. N-fetlerden köprü yapıp, trafodaki opamp beslemesi için koyulmuş ekstra sargıları senkron doğrulma için kullanmayı düşündüm. Biraz araştırınca LT'nin 50-60Hz, 9-72V arası için ürettiği LT4320 çözümünü buldum. Adet fiyatı 6-9 usd arası değişiyor. Bu iş için başka alternatifi yok gibi. <5mOhm fetlerle soğutucu gerektirmeyen bir köprü doğrultma mümkün oluyor. Fakat bu değerde patates çıkmayacak fet temin etmek sıkıntılı olur gibi.

Sonuçta yüksek güç kullanmak nadiren gerekecek bir durum, çok da lüzumu yok ama insan kaşınıyor işte.

http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/4320fb.pdf

Abdullahtekin

Hocam kart elinize ulaştı mı. Yapacağınız test lerin sonucunu paylasirsaniz seviniriz.

General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi