Ayarlanabilir güç kaynağı ihtiyacı olan göz atsın

Başlatan HexfeT, 10 Ekim 2016, 02:37:02

HexfeT

bigbey

TA6R

FxDev

Arkadaşlar başlığı epeydir takip ediyorum yazmayım diyordum ama bir terim farkı var bunu belirtmek gerek:

Birincisi güç kaynağı olarak mı kullanacaksınız, lab. tipi güç kaynağı olarak mı kullanacaksınız?

@HekfeT yukarıda doğru bir noktaya değinmiş; iyi bir güç kaynağı lineer olmak zorunda benim düşüncem. Switch Mode bir güç kaynağının işlemci ya da hassas devrelere nasıl girişim yapacağını bilemeyebiliriz. 50Hz/100Hz bu anlamda göz ardı edilebilir frekanslardır. Özellikle 10mV'tun 10A'lere denk geldiği bir sistem ile uğraşıyorsanız ripple değerlerinin ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Aşağıda sevdiğim bir Power Supply'ın iç yapısı var. Dikkate alınabilir.

Benim düşüncem sıfırdan yapmaktansa bit pazarı/ikinci el satan yerlerde en ucuzundan bozuk bir ünite alıp modifiye etme yönünde olur.

https://www.youtube.com/watch?v=s4rV20ulsm0

mesaj birleştirme:: 21 Ekim 2016, 09:40:23

Hatta daha ucuzu da var:

https://tr.aliexpress.com/item/New-Design-MCH-K305D-Mini-Switching-Regulated-Adjustable-DC-Power-Supply-SMPS-Single-Channel-30V-5A/32646780431.html?spm=2114.010208.3.20.rHOJqb&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_116_10065_117_10068_114_115_10069_113_10084_10083_10017_10080_10082_10081_10060_10061_10062_10056_10055_10054_10059_10078_10079_10073_10070_421_420_10052_10053_10050_10051,searchweb201603_4&btsid=2bcdfb4c-bed2-4b0f-b47e-5173d0dfd63c
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

FxDev

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Melih1802

Bu 2 cihaz arasındaki fiyat farkı neden kaynaklıdır?
KPS602D/KPS603D/KPS605D yüksek hassasiyetli minyatür anahtarı ayarlanabilir DC ayarlı güç kaynağı
http://s.aliexpress.com/QVruMZ73
(from AliExpress Android)

Mini KPS605D anahtarlama DC güç kaynağı 60 V 5A Tek Kanal ayarlanabilir SMPS Dijital 0.1 V 0.01A DC güç kaynağı
http://s.aliexpress.com/z6Fb2QNz
(from AliExpress Android)

HexfeT

Alan keriz çıkar belki hesabı açılmış olabilir.
Ödeme amaçlı da olabilir. Mesela satıcıdan 10 kalem ürün alacaksın. Hepsine ayrı kargo ödememek için görüşüp fiyatta anlaşırsın. Ödemesi için böyle alakasız görünen bir ilan açar mesela.

Bir dönem ilgi alanıma giren ürünler ithal bir yerli bir firmanın online satış sitesinde 3bin-5bin tl gibi rakamlarla açılmış bildiğin CR2032 pil görürdüm. O firmaya işe girince anladım, bayi ödemeleri için açıyorlarmış. :)

bigbey

Arkadaşlar konuya muhatap olan güç kaynağı devresi 15A 50V sizin bahsettiğiniz kaynaklar 3A veya 5A 30V
o nedenle alternatif olarak görmüyorum
TA6R

Melih1802

Alıntı yapılan: bigbey - 22 Ekim 2016, 11:40:28
Arkadaşlar konuya muhatap olan güç kaynağı devresi 15A 50V sizin bahsettiğiniz kaynaklar 3A veya 5A 30V
o nedenle alternatif olarak görmüyorum

Hiç kimse "Alternatif" güç kaynağı önermedi ki?

mert3162

@HexfeT hocam merakla bekliyorum incelemeni.ilk mesajındaki videoyu vaktimin hiç olmadığı bir anda büyülenmiş gibi izledim.Sonra farkına vardım videonun 55 dakika olduğunun dur bakalım nolucak allah allah diye diye baya baya izlemişim.bir ara sağ üstte meanwell güc kaynağı görüyoruz oradanmı besliyor sadece onu farkedemedim.

örneğin "Input voltage range:  6.00-60.00V" yazıyor ilande ben bunu 24vdc 5Agüç kaynağı ile beslesemçıkışından 48v 2.5a lazım olsa böyle bir besleme yapabilirmiyim ?

yada 10v 20a ile besliyorum diyelim çıkışından 20v 10a alabilirmiyim (oranlara takılmayın teorik olarak yazıyorum)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

FxDev

Söylediğim şey kesinlikle bir alternatif değil.

50Vx15A=750A yapar. Trafonun kayıplarını hesaba katsanız 1kW eder. 1kW 50Hz trafo büyüklüğünü de hesaba katın. Yaklaşık bir 5-10kg ağırlığında olacaktır.

HexfeT

Buck converter olduğu için çıkış voltajı giriş voltajını geçemez. Sağlıklı çalışması için giriş voltajının istenen çıkış voltajının %10 üzerinde olması gerekiyor. Yani 24VDC ile beslersen yaklaşık 0-21.8V arası kullanabilirsin diyebiliriz.

FxDev

HexfeT simdide 21V'ta indik. O zaman 50V olmasinin ne artisi kaldi o halde benim onerdigimin 10A lik olani da vardi. Dedigim o ki 50Hz trafo oldukca buyuk olacak ve bu kadar ufak olmasinin bir avantaji kalmayacak. Hem agir hem hem switchmode olacak. Oyle olacagina direk sebekeden switch mode olursa en azindan insanlarin kutulu bir urune sahip olurlar.

P.S. Yukarida W yerine A yazmisim. p.f. 1 kabul edip Watt almak uygun olacaktir.

HexfeT

@FxDev

Dediğin gibi girişte trafo kullanıp smps güç kaynağı yapmak mantıklı bir hareket değil. Trafo ucuz değil, ayrıca büyük ve ağır. Eka'nın ocak ayı fiyat listesi geçti elime. 600VA trafo için fiyat 320TL.
Hurdalıktan falan trafo meselesi bedavaya yakın bedelle hallolursa makul olabilir. Modülün inceleme yazılarını, videolarını alt üst ettim. Hepsi fazlaca amatör. Aha 10A çekiyoruz ısınmıyor gibi şeyler. Kabaca verimli olduğuna, düzgün kalibre edilmişse oldukça iyi hassasiyetle çalıştığına kanaat getirdim.

Bu modüle eğer hasar görürse canınızı yakacak bir şey bağlamayın derim. Sadece buna değil ucuz hiçbir güç kaynağına kıymetli yük emanet edilmez. Misal bunun yapısal bir kusurdan falan high side fet'i bir delinirse vay halinize. Normalde böyle bir senaryoda iyi bir kontrolcü en azından yükü kurtarmak için low side fetleri direk "on" yapıyor olmalı.

İyi bir linier kaynağın temizliği tartışılmaz. Ben ihtiyacım olmaz diye düşünüyorum. Sonuçta amatörüm. Çok hassas bir şey yaparsam da illaki kendi linier regülatöründen güç alır diye hesap ediyorum. Smps'nin olumsuzlukları linier regülatörü aşıp yine yapacağını yapar mı emin değilim.

Benim ilk düşüncem (neredeyse iki sene önceydi:) ) linier çalışacak 0-40V regülatör arkasına +3v üzerinden takip edecek buck-boost smps koymaktı. Böylece linier yapının kaybı minimum olacak, giriş kaynağı olarak elde ne varsa (akü, trafo, notebook güç kaynağı vs.) kullanılabilecekti. Akım gerilim 1mA, 1mV hassasiyetle ayarlacaktı. 3.2" lcd olacaktı. Yazılımsal olarak akla gelecek ne fonksiyon varsa eklenecekti. En basitinden Wh, Ah, grafik gösterim gibi mesela. Smps sonrası linier yapı ne kadar mantıklı olur orada biraz soru işareti var tabi, ölçüp biçmek, bilene sormak lazım. Nasıl hassas akım ölçerim? High side mı, yoksa low side ölçmek mi üstün? ADC bilgimi nasıl filtrelerim? DAC'ımı nasıl kalibre ederim? PCB çizimi ve yerleşimde nelere dikkat etmeliyim gibi konuları epey araştırmıştım.  Epey örnek incelemiştim. Ama bazı sıkıntılarımdan dolayı çok istesem de oturup uğraşamıyorum.

Ben forumda ahkam kesecek kadar bilgili biri değilim. Kimse beni ciddiye alıp hareket etmesin yani :) Konuyu açtığıma da biraz pişman oldum aslında.

Seni epeydir takip ediyorum ve takdir ediyorum. İşini çok severek ve konulara en ince detayına kadar hakim olarak yapan çok az insan var. 4-5 yıl kadar önce bloğunda kendin uygularken paylaştığın konular vardı. Özellikle ingilizcesi yetersiz öğrenciler için çok faydalı şeyler aslında bu paylaşımlar. Blog kapandı gitti, konuları kaydetmediğime pişman olmuştum o zaman.

Cemre.

@HexfeT hocam bahsettiğiniz SMPS ardına Lineer Reg. formunda çalışan bir güç kaynağı projesini @z hocamız yapıp şemasını da paylaşmıştı, forumda bulunabilir diye düşünüyorum.

FxDev

@HexfeT araya dan diye girmeme ne olur kotu bir anlam yukleme. Ben ilginc noktalarda soru soruyorum ki tasarimci nasil dusunuyor bileyim. Kendime ait bir adet guc kaynagim bile yok cok fazla SMPS tasarladim ama kendime gelince durum bu :)

Bana ihtiyac olan 3V3 ve 5V sabit 2x30V min 3A kaynak. Bunun icin yarin bir ikinci el taramasina girecegim. Maliyet hesabi yapip 450TL yi gecmeyecek bir kaynak yapilabiliyorsa buraya yazarim. Ayarli guc kaynagi yapmak fantastik zor degil, sadece almak ile yapmak arasinda uzunca sure araftayim.

Ama sunu yineliyorum analog olcum isindeyseniz guc kaynagi switch mode olmamali :)