Ayarlanabilir güç kaynağı ihtiyacı olan göz atsın

Başlatan HexfeT, 10 Ekim 2016, 02:37:02

ibra

Alıntı yapılan: sezgin05 - 06 Kasım 2016, 21:41:33
Bu arada bir tanede lineer güç kaynağı yapmaktayım.Linkteki devreyi yapmaya başladım.Bu devrenin kararlığı hakkında epey yazı okudum. Ayrıca bütün dosyaları internette mevcut.
https://drive.google.com/drive/folders/0B3B_eJt7Y97_VURKWlh4Zk9Cd0U

merhaba, bu şemayı lm317 datasheetinden edindim... şema hakkoında fikriniz nedir? ilk pcb deneyimim olsun isterken şemada 2N3822 ve 2N5640 şeklinde iki eleman kullanılmış  bir türlü edinemiyorum bunların muadili nedir onu dahi bulamadım. Teşekkür ederim.
A_C5h5n5

asma

Merhaba

Kullanılan J-FET ler bağlantısından dolayı sabit akım kaynağıdır. Idss değerine bakarak benzerini kullanabilirsiniz , yakın değerde sabit akım kaynağı veya en basitiyle direnç kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Not: Konuyu takip ettiğim için mesajı gördüm , alakalı olmadığı için cevap yazmakta kararsız kaldım.

bigbey

TA6R

HexfeT

Google da güç kaynağı araştırırken kendi açtığım konuya ulaştım. :)
Kendi adıma mevzuyu sonuçlandırayım. Kartta TL494 kullanmışlar. SMPS entegrelerinin en ilkel atalarından biridir herhalde TL494
PCB çizimi tam bir felaket. Yanlış malzeme konumlandırmalarından dolayı noise tavan yapıyor. Kart esnetilirse değerler kayıyor falan...
Bir kenarda durur, ihtiyaç halinde kullanırım. Kutulayıp kullanılacak bir ürün değil.

Bir güç kaynağı alacağım fakat doların da malum durumundan fiyatlar iyice uçmuş. Ayrıca istediğim gibi bir ürün yok.

Rigol DP711 ve DP712 modellerine baktım. Ben bu iki ürünü bir arada istiyorum arkadaş.
DP711 0-30v, 5A
DP712 0-50V, 3A

0-50V tek ürün olup, akım x gerilim <=150W olacak şekilde yapsanız ne vardı?

Ayrıca Rigol odun gibi ürün satıp, kağıt üstündeki özellikleri ayrıca parayla satmayı huy haline getirdi. Aynı durum bu üründe de var.

serkan_48

Değerli arkadaşlar ,

Bende bu gibi bir güç kaynağı almayı planlıyorum. Ancak aklım karıştı.

Şu resimdeki bilgide giriş gerilimi 6 - 40 volt yazıyor. Çıkış gerilimi ise 0 - 30 volt arası ayarlanabiliyor şeklinde.

Merak ettiğim bu devre hem step down hemde step up olarak mı çalışıyor. Mesela ben bu devreyi DC 12 volt yeterli akımla beslesem çıkıştan 24 yada 30 volt alabilir miyim? Birde bu ürünü alıp kullanan yorumlarını da paylaşırlarsa sevinirim. ( yukarıdaki yorumlara ek olarak )

Teşekkürler iyi çalışmalar.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

HexfeT

Sadece step-down çalışır. Ben 5015 modelini almıştım. İhtiyaç halinde iş görür ama güvenilir bir ürün değil. PCB ye bastırınca değerler hafif kayıyor. Bazı akım-gerilim kombinasyonlarında ötüyor. Çizimi görünce "hayy sizin yapacağınız işi" dedim. Bu çin işi şeylerin pcb çizimleri inanılmaz amatörce ve kuralsız olabiliyor. Adam direk indüktörün ayağından iki yol çıkıp, birini çıkış terminaline, diğerini çıkış kapasitörlerine götürmüş. Terminal anyada kapasitörler Konya'da... Yüksek akım geçecek yollar vialar ile bir üste bir alta dolaşmış...

cevat1

D 3806 modülü de inceleyebilir.

https://youtu.be/UqRYFtzGKDw

hikmett

Sa arkadaslar bende DPS5015 sipariş verdim bi trafom var 32 volt çıkışlı köprü diyot dan sonra bu devreye filtre regülatör devresi ile mi gircez yoksa köprü diyot dan giriş yapa bilirmiyim. Bu için 32 volt filtre sabit regülatör devresi paylaşırsanız sevinirim

mehmet

Köprü diyottan sonra sadece kondansatör yeterli.
Ancak daha iyi filtre için çıkışa uygun pi filtre
eklenebilir.

Regülatör girişine bir regülatör koymak anlamsız.
Zaten sizin regülatöre 60VDC ye kadar giriş
yapılabilmekte.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

engerex

karadvt

Bir zamanlar şu alttakini yapmıştım. Hala da kullanırım. Voltmetrenin değer okuma kabiliyeti pek iyi değil. O yüzden hassas değer gerektiğinde multimetreden destek alıyorum ama genel olarak iş görüyor. Akım-gerilim kontrolü de var. Step up-step down şeklinde çalışıyor. Yani 12 volt ile besleyip 1-35 volt çıkış almak mümkün.

Bu 80 watt ama 300 watt olanını da yapmak mümkün. 300 watt olanlar sadece step down.