Nixie Saat/Gösterge Yapıyoruz

Başlatan FxDev, 13 Ekim 2016, 19:12:30

MC_Skywalker

Şimdilik FPGA düşünce aşamasında VHDL bilgimi ve tecrübemi birazdaha arttırayım. Şimdilik elimde kalma picler var onlarla yapacağım. 

MC_Skywalker

Benimkilerde  IN12B, termometreli saat için uygun :)

muuzoo

@MC_Skywalker hocam sanırım arada gözümden kaçmış. IN12B olmasının farkı nedir?
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

MC_Skywalker

IN 12B'ler de noktacıkta var.  Tüpün 12 nolu ayağı A olanlarda boş B olanlarda  nokta (Decimal
point).

FxDev

Şunun içine de 4'lü saat/termometre/sabah uyandırmak için radyonun kendisi kullanılabilir.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

ipek

http://vintageradio.com/gallery3/var/albums/Test-Equipment/HP-5512AFreqCounter.jpg?m=1431232270

bendeki alet bu Decimal point'lerin normal neon olmaması lazım diye düşünüyorum,fakat kırmızı Plex'inini arkasında olduğu için pek görünmüyor...artık bir fırsatta dağıtacağız..

mesaj birleştirme:: 20 Ekim 2016, 21:19:08

birde elektirik panolarında bu neonlardan var, tam ring şeklinde yanıyor sanırım..

ayrıca mesaj edit yerini benmi bulamadım ?

mesaj birleştirme:: 20 Ekim 2016, 21:20:25

http://catalogus.electrocirkel.com/catalog/477230/thumbs/477230_380x380.jpg

FxDev

Hocam IN1 adlı Nixie'ye çok benziyor.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

MC_Skywalker

çizimimi eagla aktarmaya başladım. bakalım elle PCB çizmek nasıl oluyor :)

FxDev

@MC_Skywalker: Hocam bir kaç konu atlamışsınız. Birincisi 74xx'in besleme bacakları ortada yok. Şematikte Invoke'u seçip entegrenin üzerine tıklayıp çıkartabiliyorsunuz beslemeleri. DS1307'nin kristal kapasitelerini de unutmayalım :)

ipek

birde wi-fi dongle'si olsa modemin portundan clok server'e girip saati düzeltse dermişim...

FxDev

Çoklu Nixie saat devrelerine de geçiyoruz yavaştan. Gösterge kartı hazırlandı, kır 2'li 2'li yap istersen kırma 4'lü kullan.

mustafa_cmbz

bunların içindeki telin ismi nedir?

FxDev

Bunların içinteki tel yanarak ışıldamıyor eğer bahsettiğiniz oysa. Neon lamba usulü çalışıyor bunlar.

FxDev

Sonsivri'den Nixie aradığımı belirtmiştim. İspanyadan Jose adında bir arkadaş bende var sana gönderirim dedi, başta pek inanasım gelmedi ama bugün elime ulaşanlar aşağıda.

FxDev

Arkadaşlar merhabalar,

Tekli çizdiğim nixie kartlar bugün elime ulaştı. PCBWay sağolsun yine muhteşem bir işçilik yapmışlar. Bu ayrıntıda bir kartı sorunsuzca, söyledikleri sınırlarda (0.3mm delik, 6mil yol) yapabiliyorlar. Bunu da teyit etmiş oldum. Özellikle yapabileceklerini görmek için bu kart üzerinde GND'ler arasında çeşitli delik çapları seçtim, sorunsuz yapmışlar.

Gelen kartların resimlerini aşağıya koyayım.

Kartlar geldi gelmesine ama çizimde görmediğim bazı hatalar olmuş maalesef. Bunlardan ilki iki/üç adet kısa devrelerin bulunması. Eagle'da sınırları belirlerken bazı uyarıları göz ardı etmiştim. Oradan güzel bir gol geldi.
Diğer tarafta ise işlemcinin boot pinini GND'ye almayı es geçtiğimi farkettim. Dolayısı ile bir çok oynama gerekecekti kart üzerinde. Dolayısı ile bu kadar kısa yolların olduğu bölümlerde oynama yapmak içime sinmeyeceğinden kartı rafa çıkardım.

Bir daha zorunlu olmadıkça bu kadar küçük kartta çalışmamak gerekliliğini de bir kez daha anlamış oldum.
Şimdilik en son yayınladığım kartın gelmesini bekliyorum, orada oldukça geniş alanda daha rahat oynayabileceğim.

Bekleme moduna devam.