Ynt: Cnc ile kesilen malzemenin adı

Başlatan Emre_Tuncay_, 15 Ekim 2016, 13:17:12

Emre_Tuncay_

Merhaba bitirme projemiz için kullanmak amaçlı cnc ile bir parça işletmek istiyoruz.videodaki gibi bir plastik türevi bir malzeme olabilir vb.Bilgisi olan malzemenin adını ve nerden temin edilebilecegi hakkında yardımcı olabilirmi.

mesaj birleştirme:: 15 Ekim 2016, 13:19:16

Video linkini vermemişim. :)
https://www.youtube.com/watch?v=fLDbYit-Uz0

Cemre.

DaRt

Malzemeden nasıl bir beklenti içerisindesiniz? Mekanik mukavemet, ısıl dayanım, yoğunluk, yüzey kalitesi, sürtünme faktörü? Malzeme seçimi bunlara göre yapılır. Videoda malzemeye ait tek bilgi aero-plastik denmesi. Mesela delrin neden işinizi görmüyor da farklı bir arayış içerisindesiniz?

engerex

Delrin olabilir. Teflon pahalı gelebilir.
Sadece bu tür malzeme satan yerler. Görüntü olarak aynı ancak işlemede fark yaratan malzemeler var. Şuna dikkat edin. Bazıları vardır işleyince pirinç tanesi gibi talaş çıkar, işlerken esnemez ve işlemesi güzeldir. Bazıları vardır uzun uzun talaş çıkar. Bu talaş malzemeyi işlemeyi zorlaştırır. İşlerken esner ve ölçü hatasına neden olur. Özellikle tornada zorluk çıkarır. Gerekirse numune alıp görün.
Bir de prototip işler için bir malzeme var. Palstik kâğıt karışımı derler. Oda işinizi görebilir.

Emre_Tuncay_

Benim için önemli kriterler malzemenin temininin kolay olması maliyet açısından diğerlerine göre uygun olması.Önerdiğiniz malzemelerin özeliklerine bakacağım.
Cevap verenlere teşekkür ediyorum.

Cemre.

Eğer çok kritik bir malzeme değilse 3D Print de düşünebilirsiniz. Ben de bitirme çalışmamda hareket aktarımı için 2 adet dişli üretmiştim 3D yazıcı ile. Günü kurtarmaya yetmişti. Tabiki imkanım olsa daha iyisini yapmak isterdim ama genelde öğrenci bütçesiyle işler biraz yarım yamalak ilerliyor.

2209/A programına başvurmayı düşündünüz mü? (Tübitak)

xoom

Metalavm.com daha önce alışveriş yaptım. İstediğiniz malzemeler var.

muhendisbey

Bu malzeme delrin'e oldukça benziyor.

Plastiği artık CNC'de işlememek gerekiyor, 3D yazıcılar ile çok daha hafif, çok daha sağlam parça oluşturulabilir. Örneğin quadcopter şasesi yapmışlığım var, oldukça sağlam olduğunu söyleyebilirim. 52 cm kadar kol genişliği olan quadcopter için 200gr kadar şase ağırlığı tutuyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Emre_Tuncay_

Aslında kullanmak istediğim  parça ana gövde olacak bu parça çok yüksek hızlara ulaşmayacak veya yüksek kuvvet veya torklara maruz kalmayacak bu yüzden oturup mukavemet veya malzeme gerilmelerini hesaplamadım genel olarak saglamlığı kabul edilmiş benzer uygulamalarda kullanılan bir malzeme kullanmak istiyorum.Dün bayagı araştırdım polietilen veya delrin kullanmaya karar verdim.Bunların temininin internet üzerinden türkiyeden temin edebiliyorum.
Ama dediginiz gibi 3d printerdan çıktı almayıda düşünüyorum.
Bu arada projemize geçen seneden karar vermiştik ve 2209a veya 2209b destek almak için çalışmalar yapmıştık.Ama bu sene başında bazı nedenlerden dolayı geçen seneden kararlaştırdıgımız projemizi degiştirmek zorunda kaldık ve onun için tekrardan destek almak için çalışma yapıyoruz dosya vb hazırlıklar.

Cemre.

@Emre_Tuncay_ kolay gelsin. Size verebileceğim tek tavsiye onlardan gelecek paraya bel bağlayıp plan yapmayın. Biz projenin bitiş tarihini 29 Nisan belirlemişken Tübitak bize parayı Mayıs'ın ortasında anca gönderebildi...

birkan

Alıntı yapılan: Emre_Tuncay_ - 15 Ekim 2016, 13:17:12
Merhaba bitirme projemiz için kullanmak amaçlı cnc ile bir parça işletmek istiyoruz.videodaki gibi bir plastik türevi bir malzeme olabilir vb.Bilgisi olan malzemenin adını ve nerden temin edilebilecegi hakkında yardımcı olabilirmi.
malzemenin adı polyamid
Düzeltme : kestamid yada polyamid, ikisini de aynı şekilde işlersiniz cnc de