Ynt: 5651 Loglama Sorusu

Başlatan ByTEK, 19 Ekim 2016, 11:14:46

ByTEK

Merhaba arkadaşlar,

5651 Loglama sistemi için bir yazılım hazırlıyorum. Dosyaların değiştirilip değiştirilmediğini anlamak için TIB Log imzalayıcı kullanıyorum.http://www.btk.gov.tr/tr-TR/Sayfalar/IP-Log-Imzalayici

Fakat ben kendi yazılımıma imzalama özelliği ekleyip kendim imza yönetimimi oluşturup kayıt altına almak istiyorum. Yazılımsal olarak yapabilirim Fakat yasal olarak ne kadar geçerliliği olacaktır ? Bu işlem için onaylatmak izinleri almak gereklimidir ? TIB benim imza yönetimimi geçerli sayar mı ?

mesaj birleştirme:: 19 Ekim 2016, 12:12:49

BTK ile yaptığım telefon görüşmesi sonucunda görüştüğüm kişi yasada imzalama işleminin yapılması gerektiğini ama Direkt şu yada bu yazılım ile yapılmalıdır diye ibare olmadığını belirtti. Bundan dolayı kendi yazılımınız ile dosyanın değiştirilmediğini kanıtlarsanız sorun olmayacağını söyledi.Dilerseniz hukukçu birisi ile yasa üzerine konuşun dedi.

Buradan anladığım kadarıyla kendi imza sistemimi oluşturup daha sonra imzanın doğruluğunu sorgulayıp dosyanın değiştirilip değiştirilmediğini kanıtlarsam sorun olmayacaktır.