3v3 regülatör çıkışlarını birleştirmek

Başlatan z, 20 Ekim 2016, 14:21:01

z

İki adet MCUdan oluşan devremde MCUlar beslemelerini USB'den alıyorlar.

Eğer USB bağlantılarından birisini yapmazsam ilgili MCU enerjisiz kalıyor ancak diğer MCU ile bağlantılı olduğu I/O pinlerden gelen sinyallerden enerjisini alıyor. Bu ise hoş olmayan bir durum.

Eğer 3v3 pinlerini birbirine bağlarsam bu durumda herhangi bir USB bağlantısı yapıldığında her iki MCU'da beslenecek demektir. 2 MCU'nun tek regülatörden beslenmesi akım yönünden sorun teşkil etmiyor.

Bir iki regülatörün iç şemasına baktım ve regülatörün girişinde gerilim yokken çıkışına regülasyon değerinde voltaj vermenin zararı yok görünüyor.

Gene de bu bağlantı şeklini uzun süre kullanan varsa test sonuçlarını bilmek isterim.

Regülatör çipinin adını bilmiyorum.

Aşağıdaki kart üzerindeki regülatör.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Hocam kartlarin 5V pinlerini neden ortaklamiyorsun?

z

O daha tehlikeli. Doğrudan 2 PC'nin USB çıkışlarını birleştirir.

5 V hatlarına diyod vs eklentisine şu anda girmek istemiyorum.

Cemre.

Hocam tek PC ile çalışıyorsun sanmıştım. Ben bu tarz şeyler için 5V hattini kullanıyorumda. Bu arada çipin üzerinde DE=A10 yazıyor. Aratinca TInin bir low noise reg.i çıkıyor. Bir bakin isterseniz.

z

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lp2985-n.pdf

Sakat durumlar var.

PClere usb kablolar takılı ise fakat PClerden birisi çalıştırılmamışsa Regülatörümüzün PC'ye alım basma ihtimali var. (Bu bir ihtimal dahilinde ve PC nin ilgili USB portuna 5v veren çipiyle alakalı)

JOKERAS

z usta iki Pic'i haberleştirdiğiniz I/O'lar çokmu?
Opto Kuplor ile birbirinden yalıtın derim.
Yoksa çok baş ağrısı olabilir.

ErsinErce

o devrede usb hatlarına seri dirençte yok sanırım, iş daha da sakat olabilir öyleyse
5V beslemelerinden sonra birer germanyum diyot atıp çıkışları birleştirin hocam

Cemre.

D+ ve D-'ye seri 20ohm gözüküyor şemada.

z