Entegre tipi röle

Başlatan lostromos, 20 Ekim 2016, 14:55:32

lostromos

Arkadaslar merak ettigimden soruyorum hatta bir kac projemde de rolelerin yetersiz kalmasindan dolayi basliktanda anlasilacagi gibi entegre tipinde 1-2-3-4  kontakli roleler mevcutmudur. Var ise 1-3 ampere dayanabilecek urunler onerebilirseniz memmun olurum.

Cemre.

Hocam SSR'lere bakabilirsiniz.
Misal http://www.direnc.net/12v-omron-12vdcout-240v-ac-2a-solid-state-relay

Daha küçüklerini de görmüştüm.

HeCToR

Özdisanda ıxys marka entegre tipi mos relay mevcut bakabilirsiniz.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

eeburakdemir

Anahtarlama yaptğınız AC akım mı DC mi. DC ise ssr işinizi görür aa maddi olarak farkeder. Entegre tip özdisan da vardı sanırım, vdn600sp. AC ise triyak gibi elamanlar işinizi görür. Bu arada rölelerinize kontak uçlarına snubber gibi birşey yaptınız mı ?
Asla pes etme...

mert3162

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 20 Ekim 2016, 17:13:37
Anahtarlama yaptğınız AC akım mı DC mi. DC ise ssr işinizi görür aa maddi olarak farkeder. Entegre tip özdisan da vardı sanırım, vdn600sp. AC ise triyak gibi elamanlar işinizi görür. Bu arada rölelerinize kontak uçlarına snubber gibi birşey yaptınız mı ?

snubber denilen şey bizim schmitt trigger dediğimiz olaymıdır bu aralar çok sık rastlıyorum bu terime
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

eeburakdemir

Snubber olayı koruma devreleridir. Anahtarlama yapılan yerlerde kullanılır. Çeşitli şekilde yapılma yöntemleri vardır. Örneğin, tristör düşün anahtarlama yapıyorsun. Bir de nehir düşün. Nehir düşün bu da senin akımın olsun. Bu yol üzerinden akarken sen bir anda yolu açmaya çalışıyorsun, haliyle nehir bir anda kopamaycağı için yolundan yani akan akım anlık peak ler oluşur , yani anahtarı açarsın fakat arada bir kuvvet oluşur. Ama bu kuvvetin oluşmasını istemeyiz teorikde de uygulama aşmasında. Bu yüzden snubber devreleri kullanılır. DC ve AC karşılaştıracak olursak dc akım özellikle endüktif yükler de anahtarlama yaparken dikkatli olmak gerekir. Genelde daha önceki yaşadığım sıkıntılardan dolayı röle kontak uçlarına kapasite koyarım böyle durumları engellemek içi, tabiki elektromekanik olduğu için belli bir süresi var ama bu tedbir süreyi uzatıyor.
Asla pes etme...

lostromos

Hepinize tesekkur ederim arkadaslar. Snubber olayini onlemek icin ornegin 5v luk telecom role icin me kadarlik kapasitor eklemek gerekiyr veya eklemessek uzun vadede problem olustururmu

eeburakdemir

5v dediğiniz rölenin bobin voltajıdır. Anahtarlama yaptığınız dc mi ac mi ? Ve nekadar akım çekiliyor, kaç volt veriliyor ?
Asla pes etme...

lostromos

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 21 Ekim 2016, 10:18:28
5v dediğiniz rölenin bobin voltajıdır. Anahtarlama yaptığınız dc mi ac mi ? Ve nekadar akım çekiliyor, kaç volt veriliyor ?

Anahtarlama yaptigim voltaj dc 11-15 arasi akim ise genelde 2-4 amper

eeburakdemir

10nf kapasite taksaniz hatta direnc takmasiniz da isinizi gorebilir. Kucuk nf mertebsinde bi kapasite isinizi rahatlikla gorur. Daha once ben 1nf veya 10nf takip 12dc anahtarladigim rolelerde sikinti yasamadim.
Asla pes etme...

lostromos

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 21 Ekim 2016, 22:28:54
10nf kapasite taksaniz hatta direnc takmasiniz da isinizi gorebilir. Kucuk nf mertebsinde bi kapasite isinizi rahatlikla gorur. Daha once ben 1nf veya 10nf takip 12dc anahtarladigim rolelerde sikinti yasamadim.

Cok teşekkür ederim

eeburakdemir

rica ederim herhangi birşey olursa yine sorabilirsiniz yardımcı olmaya devam ederiz. Bu arada aklıma şimdi geldi, eğer yükünüz endüktif ise ters diyot koymayı ihmal etmeyin. Hatta yükünüzün drenaj akımı ( kalkış akımı ) fazla ise ki genelde endüktif yükler öyledir, size tavsiyem ters diyodunuzu schottky diyot olarak seçmenizdir.
Asla pes etme...