Elektrik Elektronik Mühendisliği Bitirme Proje Tavsiyeleri

Başlatan makine_terbiyecisi, 22 Ekim 2016, 00:17:43

makine_terbiyecisi

Merhaba arkadaşlar,

Lisans Bitirme proje tavsiyelerinizi yazar mısınız ?
Proje olarak Otonom robotlar seçtim. Ama değiştirmek istiyor gibiyim. :-\
Çünkü bu proje daha çok yazılım ağırlıklı olacak.
Ben biraz daha endüstriyel bir proje olsun istiyorum.  :-[

İyi Çalışmalar.

(Buraya yazılan öneriler eminim ilerde çok kişinin işine yarayacaktır. :D)
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

RaMu

Acaba eskiden yazılanlar işine yaramış mıdır birilerinin,
gelişen teknoloji ile daha ne proje tavsiyeleri gelecek kim bilir :)
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

makine_terbiyecisi

Alıntı yapılan: RaMu - 22 Ekim 2016, 00:27:34
Acaba eskiden yazılanlar işine yaramış mıdır birilerinin,
gelişen teknoloji ile daha ne proje tavsiyeleri gelecek kim bilir :)

Eskiden yazılanlar işlerine yaramış ki teknoloji böyle gelişti  8-)
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

FxDev

Daha dün bir üniversite hocası takımı ile bunu konuştuk. Önerdiklerim aşağıdaki gibi olmuştu. Mailden o kısmı alıntılıyorum.

.....
1) 5kW Tek Faz PFC
Giriş güç faktörünü 180V-270V aralığında P.F.>0.99 ve THD<%0.3 olacak şekilde düzenleyen bir PFC tasarımı. 3-Level topolojisine sahip olacak. Artık güç devrelerinin olmazsa olması haline geldi, ileride araç şarj istasyonları da çoğalmaya başladığında bu bölüm oldukça önemli olacak.

2) 5kW Tek Faz Inverter
Sabit 360V-400V DC baradan kıyarak Sinüs oluşturulacak. Bu da yine 3-Level Topolojide olabilir. Bu da farklı açıdan düşünüldüğünde motor sürücülerin altyapısını oluşturuyor.

3) Bu sistemi kontrol edecek ve görsel arayüz sunulabilir. Burada oldukça fazla seçenek var. Gelen ve kullanıcının istediği parametreler girilebilir. Aynı zamanda bu da araç şarj istasyonlarının temelini oluşturabilir.

4) 500W akü şarj bölümü. UPS'in olmazsa olmazlarından bu bölümde aküler belirli bir güçte şarj edilecek. Bu bölümü PFC'de kontrol edebilir ayrı da olabilir.

Diğer konularda ise şunlar var hatta daha kolay ve eğlenceli olabilir.

1) Tamamen dijital bir masaüstü güç kaynağı. TFT ekran vs ile güzel bir düşünce olabilir. STM işlemciler rahatlıkla kullanılabilir.
2) Elektronik yük. Sabit akım, sabit gerilim, sabit güç gibi seçenekleri olabilen, programlanabilir bir elektronik yük devresi. Bu da yine dijital ve ekranlarla kontrol edilebilir. Power supply testleri için kullanılabilir.
3) STM32F7 tabanlı bir osilaskop yapımı da çok güzel olabilir. Tamamen yazılımla alakalı TFT ekran vs. her anlamda güzel bir proje olabilir.
......

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

makine_terbiyecisi

# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

Cemre.

http://www.firatdeveci.com/dikkat-high-side-gate-driver/

mesaj birleştirme:: 22 Ekim 2016, 16:33:54

Yanlış yere yazdım kusura bakmayın, değiştir butonu da yok :(

makine_terbiyecisi

Alıntı yapılan: Cemre. - 22 Ekim 2016, 16:33:34
http://www.firatdeveci.com/dikkat-high-side-gate-driver/

mesaj birleştirme:: 22 Ekim 2016, 16:33:54

Yanlış yere yazdım kusura bakmayın, değiştir butonu da yok :(

Önemli değil. Bilgi bilgidir :)
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

canbulut

mesela sıcaklık bilgisini PT100den alıp, çıkış olarak 4-20 ma converterden ekranda bu değeri yüzde olarak kullanıcaya göstermek.

edX

Gimbal yapmayı deneyebilirsin.

Sensörden veri okuma, işleme ,motor kontrolü, batarya gerilimine göre kontrol parametrelerini otomatik kalibre etmek gibi bir çok görevi barındırıyor.