Ynt: Ynt: BLDC Motor Sürücü Katı tasarımı

Başlatan Cemre., 22 Ekim 2016, 15:29:53

Zoroaster

Alıntı YapŞimdi ilk soru gelsin @Zoroaster yani sevgili z eski bunalmis'a. Burada ne olacak da girişe akım basılacak?

Bobini görmezden gelmezsen aynen böyle olacak.

Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Motor endüktansına depolanmış enerji kaynağa geri iade ediliyor. Bu aşamadan sonra EMF kendini gösteriyor.

Eğer H köprünün besleme hattına bakarsan ve sürücüyü anti phase modunda sürersen (bunu da özellikle vurgulamıştım) H köprü beslemesinden AC akımlar aktığını görürsün.

İstersen H köprü hakkında bir video hazırlayayım.
Seytan deliginden kacti.

FxDev

Hah şimdi anlaşıldı neden anlaşamadığımız.
Sen benim ON/OFF periyotlarımı es geçiyorsun.

Sağ alttaki anahtar full iletimdeyken nasıl oluyor da akım yukarılara gidiyor?

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Cemre.

@Zoroaster  hocam önce Anti Phase'ı açıklar mısınız?

Zoroaster

Aşağıdaki anahtarlama yapısını peryodik olarak 1-2-1-2 diye düşün.

1) Sol üst ve sağ alt iletimde diğerleri kesimde.
2) Sol alt ve sağ üst iletimde diğerleri kesimde.

Yada bunun bir başka türevi

Devir yönüne göre aşağıdaki yada onun aşağısındaki

1) Sol üst ve sağ alt iletimde diğerleri kesimde.
2) Hepsi kesimde.

Yada

1) Sol alt ve sağ üst iletimde diğerleri kesimde.
2) Hepsi kesimde.

Bunlar en temel H bridge sürüşü.

Eğer teyyare motoru çevireceksen yani trapezoidal sürüşle akımı kontrolsuz şekilde verip hall sensörlerden gelen sinyale göre yarım köprülere komuta edeceksen işin kolay. Hiç bir detaya  kafa yorman gerekmez.

Fakat o zamanda kusura bakmayın o sürücü os..uruktan teyyare olur.

Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Alıntı yapılan: FxDev - 01 Kasım 2016, 22:18:05
Hah şimdi anlaşıldı neden anlaşamadığımız.
Sen benim ON/OFF periyotlarımı es geçiyorsun.

Sağ alttaki anahtar full iletimdeyken nasıl oluyor da akım yukarılara gidiyor?

Bana H bridge komutasyonun hakkında en ufak bilgi verdin mi? Paldır küldür fırça moduna geçtin.

Halbuki ben üstüne basa basa locked antiphase'ı dedim değilmi?

Kaldı ki bahsettiğin sürüş tekniğinde dead time bölgesindeki akım yönlerini de sen bir çiz istersen.
Seytan deliginden kacti.

FxDev

Z keşke güç elektroniği değil de başka bir şeyler çalışsaydın.

Tartışmayı uzatmaya gerek yok arkadaşlar.

Kolay gelsin.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Zoroaster

Edebiyatta "oku oku baban gibi eşek olma" olayı vardı. Bir virgülün olup olmaması bu cümleyi birinde güzel bir söz, diğerinde ise küfür gibi bir şey yapıyor.

Bizim tartışmada da sadece "locked anti phase" tabirinin gözden kaçırılış olması tartışmayı gereksiz yere uzattı.

Bunu görmezden geldiğin için tartışma büyümüş ve anlaşamamızın nedenini son mesajında anladım.

Neyse kızdırdıysam kusuruma bakma.
Seytan deliginden kacti.

Cemre.

@Zoroaster hocam sorumu cevaplamak isterseniz buralardayım  ::)

Zoroaster

Alıntı yapılan: Cemre. - 01 Kasım 2016, 22:18:45
@Zoroaster  hocam önce Anti Phase'ı açıklar mısınız?

Alıntı yapılan: Cemre. - 01 Kasım 2016, 23:04:41
@Zoroaster hocam sorumu cevaplamak isterseniz buralardayım  ::)

Sorduğun "locked antiphase" ise şurada cevapladım ya.

https://www.picproje.org/index.php/topic,65997.msg515386.html#msg515386

Başka bir soru mu sordun?

Bakın bu arada tartıştığımız konu burda güzel güzel resimli vs anlatılmış.

http://www.modularcircuits.com/blog/articles/h-bridge-secrets/lock-anti-phase-drive/

Alıntı Yapcemre Z nin söyledikleriyle kafanı karıştırma adam step motorla uğraşmaktan tahtaları sıyırmış sakın deyim yanlış yönlenirsin sahada binlerce bldc ürünü çalışan birisi olarak söylüyorum

Bu yazıyı keşke görmeseydim. Neyse bu başlığa artık başka bir şey yazmama gerek yok.
Seytan deliginden kacti.

Cemre.

@Zoroaster , Hocam ben o kısmı gördüm tabiki, ancak locked antiphase konusunun açıklaması olduğunu farketmemiştim. Teşekkürler.

Cemre.

sezgin05

Resimdeki sürücü 3 faz brushless dc motorlar için üretilmiş 600volt/20Amper. Kullanan bilen varmı acaba.

Cemre.

Dün itibari ile PCB'ler yaşadığım şehre ulaştı, bazı aksaklıklar (ben kaynaklı) nedeniyle kargoyu bugün elden teslim aldım.
Bundan sonraki paylaşımlarımı muhtemelen farklı bir konu başlığı altında yapacağım, çünkü o kısım artık yazılıma giriyor.
Bu konunun amacı BLDC sürücü kartı tasarımı idi.

Malzemeler ile ilgili uyarı: SK26 tipi diyot kılıfı DO214AA olarak çizilmişti ancak kütüphane hatalı sanıyorum dış kılıf büyüklüğü normalden daha dar tutulmuş. Burada malzeme alırken dikkatli olmak gerekiyor, Özdisan üzerinden DO214AC (DO214 serisinin en küçük pakedi) satın alınabilir...

https://www.picproje.org/index.php/topic,66388.0.html
PCB'leri incelemek ve satın almak isteyenleri bu konuya davet ediyorum.