MicroChip picleri ICSP ile programlama

Başlatan serter, 22 Ekim 2016, 16:41:05

papsukkal

Alıntı yapılan: sadogan - 22 Ekim 2016, 22:09:14
Pic e besleme nerden geliyor.
Devre beslemesi ile pic beslemesi arasina bir jumper.  Jumperi açınca pic boşta kaliyor. Icsp bağlanınca programlayıcı sadece pic ile ilgileniyor. 

Aslında bu işi otomatik yönetecek bir anahtarlama devresi eklenebilir ama masraf yer ve zaman...

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

JOKERAS

İcsp olayında dikkat edilmesi gereken nokta Özellikle Data-Clock hatlarıdır.
Bu hatlar üzerinde Kondansatör veya Data ve Clock sinyallerini bozacak bir unsur olmamalı.
Bu olursa pgm hatası verir,işlemciyi yakmaz.

İşlemcinin Kısa devre olması Çakışmadan kaynaklıdır.
Şöyleki..
Harici besleme ile Pgm beslemesi arasında potansiyel fark sebebiyle olabilir.
Harici besleme voltajı varken Pgm soketini taktığınız anda bu fark bulduğu en kısa yoldan
iki farkı eşitlemeye çalışır.Bu işlemcinin I/O'ları olabilir veya VDD VSS hatları olabilir.
Unutulmamalıki çok kısa bir pik voltajı işlemciyi anında bozar.
İşlemci bozulmuştur aslında bazen tam kısa devre,bazen yarım devre şeklinde.
Kısa devre olmadan bozulan İşlemci çalışır ama fazla akım çeker,ısınır.
Hatta pgm'layıcı bile bozulabilir.

Bunun önüne geçmek için İşlemcinin özellikle Şase hattı çok sağlam olmalı.
Öyle Tel falan filan olmaz.Teller,uzun yollar(Distans) bobin efekti yapar,her türlü olumsuzluktan etkilenir.
İcsp Soketinden gelen VDD'yi 100Ohm gibi bir Direnci Seri olarak İşlemci VDD'sine bağlayın.

Direkt olarak Pgm VDD Voltajı ile Programlamama durumu şu sebepten olabilir.
Eğerki İşlemci Portları bir devreyi sürüyor,ve o devrede Aynı VDD voltajından besleniyorsa
Pgm esnasında VDD Akımı düşük bir besleme olduğu için dalgalananır.Bu Dalgalanma
Data-Clock Sinyallerinin bozulması demek oluyor.Dolayısı ile Pgm hatası verir.

Şemanın yanlış bölümü Reset Butonun koyulduğu yer.
Siz hasbelkader Pgm esnasında o Butona basarsanız Pic'i Pgm moduna sokan 12Vpp voltajını kısadevre etmiş olursunuz.
O zaman Pgm'layıcının Boost regülatörü bozulur veya bozulabilir.
Butonu 100Ohm'dan önce yani Direkt işlemcinin ayağına bağlayın.

OG

MCLR pininde diyot yok. Önemli, çünkü Vpp gerilimi yüksek olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

canbulut

Alıntı yapılan: tomanboy - 24 Ekim 2016, 23:11:58
ikisini aynı anda beraber devreye hiç vermedim. ayrı ayrı denemelerden bahsetmiştim onu yazdığımda.
görmediğim bir şey üzerinde yardımcı olmak için elimden geleni yapıyorum. o zaman birde devredeki girişleri ve çıkışları hem donanımsal hemde yazılımsal tek tek kontrol edin. mesela şöyle bir şey olabilir. siz istemeden çıkış olarak ayarlamışsınızdır ve o pinden + veriyorsunuzdur. aynı zamanda girişmiş gibi bir donanım vardır ve içeri gnd veriyorsunuzdur. ya da bir kompenentininiz bozuk vb.

tomanboy

arkadaşlar problemi buldum. Pic in montajı esnasında pinler birbirine tam-sağlam bir şekilde oturmadıgı için pic stabil çalışmıyormuş. Her ne kadar avometrede kısa devre olarak gösterse bile. En son flax-pasta vs ile sağlam bir şekilde pic montajı yapınca şu anda stabil bir şekilde çalışmaya başladı.

Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum :)