Ynt: Embeded Wizard STM32

Başlatan hwdesigner, 23 Ekim 2016, 11:42:42

hwdesigner

Merhaba arkadaşlar. Geçenlerde bu uygulama ile tanıştım biraz araştırma sonrası kullanmaya başladım ve baya bi yetenekli oldugunu gördüm. Belki daha önceden bu tarz bir program ile tanışmayan arkadaşlar vardır diye bilgilendirmek istedim sizleri. Sizin bu program hakkında düşünceleriniz nedir ?

mesaj birleştirme:: 23 Ekim 2016, 11:44:07

https://www.youtube.com/watch?v=dMR43LignkM

http://www.embedded-wizard.de/

94onur94

STM32F746 ile uğraşırken bu programı görmüştüm. Oldukça yetenekli bir program zaten yapılan demo uygulamalar bunu açıkça belli ediyor. Aktif kullanabilmek için lisans almak gerek. Acaba bu program için crack var mı?

muhendisbey

Çok güzel bir uygulama stm32f7 kart için düşünmüştüm, öncesinde birkaç arayüz tasarlayayım dedim fakat başarılı olamamıştım.
Tutorial da aradım pek fazla kaynağa ulaşamadım. Bu uygulamada tek korkum işlemci bazlı sınırlandırma yaparsa (ki gördüğüm kadarıyla yapıyor) çok kullanışlı olamayabilir.

Bir diğeri de çok kompleks bu tür bir uygulamaya girecek olsam buna yöneleceğime android tablet üzerinden bu tip uygulamalar yazmak daha ekonomik bir çözüm olabilir.
Diyeceksin ki "eee o işletim sistemi, bu firmware?" O zaman da işletim sistemli tableti kontrol paneli mcu'yu da makine kontrol amaçlı kullanabiliriz. Bu bluetooth, USB-serial dönüştürücü ve hatta doğrudan tabletin serial'i üzerinden olabilir. (Bazı tabletlerde serial bağlantı noktası tablet içerisinde pad olarak bulunabiliyor.)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

hwdesigner

Aslında bir kaç yıl içerisinde bu tarz sistemlerin önemi artacak görünüyor. Çünkü mcu sistemler artık çok hızlı ve yetenekli. Teknoloji gelişme gösterirken endüstri de son kullanıcıya gelişmiş teknoloji sunma peşinde. Hal böyle olunca 20 30 adetli üretimlerde bile markalı markasız hmi + mcu sistem kullanmaktansa tek mcu ile olayı çözebilmek ciddi bir malı külfetten kurtarabilir.

Bu program şu an stnin önerdiği uygulamalar arasında. Umarım daha da geliştirirler. 2 yıl içerisinde sorunları çözeceklerdır.

hwdesigner

Söyle de düşünebiliriz. Endüstriyel yada askeri bir uygulamada kullanılmak üzere liste fiyatı 1000 dolar olan 7' bir hmi ı sadece ekranını kullanmak üzere alıp yanında 10 dolarlık f4 serisi bir mcu ile kontrol sistemi yapmaktansa. 100 dolara display 50 dolara elektronik malzemelerini alarak hmi sorununu çözer 20 dolarlık f7 serisi bir mcu ile bunu kontrol edebiliriz. 1010 dolardan 170 doları çıkarınca geriye kalan 840 doların yarısı ile panel sorununu çözer kendi markamiz olan membran için de kullanabiliriz. Diğer yarısı da kar olarak bize döner. Tabi ilk kullanımda öğrenim süreci ve 3 5 adet üretim için mantıklı olmaya bilir.

yamak

Chora dan baska bir dil ile tasarim yapilabiliyor mu? Ben de biraz bakmistim ama chora kullanmak zorunlu oldugu icin sogumustum. Touchgfx daha mantikli geliyor bana.