Gerilim okuma yöntemi

Başlatan seyityildirim, 24 Ekim 2016, 11:14:25

JOKERAS

Alıntı yapılan: Logan - 25 Ekim 2016, 17:50:29
FxDev,

Evet bilirim ve severim.  :)
Vay arkadaş,Siz biliyorsunuz Seviyorsunuz.Söyleyin bizde bilelim bizde sevelim.
Bizim Başımız Kelmi:)
z Usta,bu arkadaşlardan fayda yok, çok ketum çıktılar.Siz biliyormusunuz bunu?

z

Körler sağırlar hesabı bir durum var.

Ortada sorun yok. Sadece cinfikir çözüm bulunduğu söyleniyor ama hangi soruna çözüm bulunmuş belli değil.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

FxDev

@z fıkra gibi düşün. Bir adet Flyback (başka SMPS tipleri de olabiliyor) beslemeli devren var, ekstradan bir diyot bir direnç ve bir kapasite ile giriş gerilimini iyi derecede tahminleyeceğiz, öyle ki müşteri bu ne kardeşim demeyecek. Trafoya dokunamıyorsun 100k adet seride gidiyor. Layout ile çok oynayamazsın yerin yok. Optoyu falan unut bunlar hep maliyet. Eee peki ne yaparız?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

seyityildirim

Alıntı yapılan: z - 25 Ekim 2016, 19:10:31
1) Ne kadar alanın var?

2) Önereceğimiz çözüm için gerekli devreye besleme voltajı olarak ne verebileceksin.

3) Akım akan hattın bir ucu MCU'nun ground ucu olabilirmi?

1. Belli bir alan tanımı yok. Sadece diğer yöntemlerden daha az yer kaplamalı.

2. Besleme voltajı için de kesin bir şey yok. Besleme voltajını prizden sağlama tarzımız bi nevi gerilim/akım okuma yöntemimizi belirleyecek.
örneğin besleme voltajını gerilim transformatörü+doğrultucu+regülatör sistemi le sağlarsak gerilimi doğrultucudan sonra okuyabiliriz belki.
Farklı olarak doğrultucu+gerilim bölücü ile devre beslenebilir ama ne kadar mantıklı olur bilemiyorum. Başka nasıl beslenir şimdilik bi fikrim yok.

3. Akım akan hat ile MCU'nun izole olması faydalı/güvenli olur diye düşünüyorum. Ama illa böyle olacak diye bir kısıt yok tabi.

Bu arada @kenan_re nin tavsiye ettiği CS5490, MCP39F501, ADE7753 gibi entegrelerin datasheetlerini incelemeye başladım. Ama tabi direk 220V u bu çiplere uygulayamayız diye düşünüyorum. Yani yine gerilimi düşürme yöntem sorunumuz güncel

baran123

Alıntı yapılan: FxDev - 25 Ekim 2016, 19:40:22
@z fıkra gibi düşün. Bir adet Flyback (başka SMPS tipleri de olabiliyor) beslemeli devren var, ekstradan bir diyot bir direnç ve bir kapasite ile giriş gerilimini iyi derecede tahminleyeceğiz, öyle ki müşteri bu ne kardeşim demeyecek. Trafoya dokunamıyorsun 100k adet seride gidiyor. Layout ile çok oynayamazsın yerin yok. Optoyu falan unut bunlar hep maliyet. Eee peki ne yaparız?
Sevgili @FxDev  diyot, direnç ve kapasite üçlüsü ile tepe değerini almayı mı kast ediyorsunuz acaba ?
Bende merak ettim şimdi.

Düzenleme : Bu uzak bir tahmin oldu sanırım. :)
Aslında Kapasite, Direnç ve Diyot deyince benim aklıma trafo da geldi. :)

z

Alıntı yapılan: FxDev - 25 Ekim 2016, 19:40:22

Gene de sorun tam açık değil.

Eğer MCU GND'si şebekenin toprağına doğrudan bağlı ise zaten ortada hiç sorun yok.

Yok bağlı değilse ve elinde smps var ise zaten anahtarlama elemanının On olduğu peryodda sekonderdeki voltaj şebeke gerilimi ile doğrudan orantılıdır.

Flyback de bu negatif peryoda denk gelir. Bu voltajı diyod pompa devresi ile tersleyebilir yada sinyali doğrundan Vdd/2 üzerine kapasitif bindirip ölçebilirsin.

Yok diyod pompa ile falan uğraşam derseniz o zaman sekonderi bir diyodla negatif voltaj üretecek şekilde doğrultur filitre eder ve dirençe yüklersiniz. Geriye negatif voltaj ölçme işi kalır.

Onun da yöntemi burada.  http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=621

seyityildirim

Flyback converter devreyi daha kompleks yapmaz mı?

FxDev

Z flyback diyodunu cizip buraya topraga gore diyot katadunun gerilimini cizebilir misin?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

z

Evet çizebilirim tabiki.

Fakat çizeceğim diyodun adı fly back diyodu olmaz.

FxDev

Bahsettigim diyot sekonderdeki diyot adina karismam.

Her sey o diyodun yeri ile ilgili. Gordugum kadariyla millet kitaplarda gordugu sekline cok bagimli. Devreyi az degistirsem yok ya bu kadar basit miydi oluyorlar.

FxDev

@z şimdi bu oldu mu, ben devremi beslemek için ki 20-30W çekiyor devrem, bu sekonderle nasıl gerilim elde edeceğim? Sana ne demiştim sargıları vs. değiştiremiyorum.

z

Sargıyla falan oynayan olmadı. Sadece R, C, D ekledik. Bu sadece şebeke voltajını ölçmek için gerekli eklenti.

Sekonder senin orjinal sekonderin. (Onun kendi doğrultucu vs zaten var.)

FxDev

Şimdi de negatif gerilim ölçmekle uğraştırıyorsun bizi?

Halbuki ana beslemedeki flyback diyodunun yerini aşağıdaki gibi değiştirsek. Ne negatif gerilimlerle uğraşırız ne başka bir şey. 100k'ya koşan üründe hâlâ bu devre çalışıyor. Bir ip ucu daha vereyim; senkron devrelerde de diyodun yeri oralarda oluyor Flyback de. ;)

Aşağıdaki devreyi google'a girip peak detection circuit yazarak bulabilirsiniz arkadaşlar.

Dip Not: Şemada ki -de ayrı olacaktı.

maodon

gerilim kontrol devresi al bagla  voltaj düşükse röle açıp kapanır mikroişlemciye baglarsın  okadar .

z

Verdiğim şemadan bariz bir farkı olmamasına rağmen sırf pozitif gerilim elde etmek için PCB de bayağı bir kesme biçme yapman gerekiyor ki bu hoş değil. Üstelik benim yöntemimde çıkış gerilimi doğrudan şebeke ile orantılıyken senin devrende  durum biraz farklı.

Aşağıda verdiğim devrede Vo=Vin*Ns/Np

Halbuki senin devrende Vo=Vin*Ns/Np+Vout

Negatif gerilimi ölçmek için iki direnç bağlayacaksın sadece. Üstelik PCB de hiç kesme biçme yapmayacaksın, sekondere sadece bir kablo lehimeyeceksin o kadar.

Kaldıki primer ile sekonder arasına bazen bir folyo konur ve bu şaseye bağlanır. Bu durumdaki bir güç kaynağında bu amacı devre dışı bırakıyorsun.