Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ANYBUS

Başlatan kenan_re, 24 Ekim 2016, 19:07:14

PROTECH_

Alıntı yapılan: canbulut - 26 Ekim 2016, 20:56:22
yapılan karta nasıl bağlantı kuruyor? modbusta hızlı cevap verme ve  bir protokol haberleşme söz konusu. özelliği bunları o mu hallediyor. hallediyorsa bir led bir buton bir mikroişlemci benzeri bir örnek verebilir misin?

Evet hepsini o hallediyor.
3ms response timeout var, protokolde.

Burada yaptığım bir demo uygulama ve içeriği var.

https://www.picproje.org/index.php/topic,63309.msg490438.html#msg490438

Modbus'ı library olarak kullanmak pek akıl karı değil. Yani ben uzun tecrübeler sonunda yukarıdaki çözümü kullanmayı tercih ettim.
Çünkü Library port etmek tek kelime işkence + uygulama yazılımını baltalıyor. Böyle kafa daha rahat :) yarım saate istediğin projeni HMI ya açıyorsun büyük bir artı.
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

FxDev

Ekstra Entegre = Ekstra Maliyet demek. Bunun yanında ektra hata kaynağı demek. TCP/IP gibi zorlu bir protokol olsa dediğinize katılırım ama RTU çok da zor ve içinden çıkılamayacak bir protokol değil.

Aşağıda paylaştığım kütüphaneyi import etmek bilen için 5dk bilmeyen için 30dk'lık işlemdir. Zaten bu library'i de adam projesine import edemiyorsa bir zahmet kod yazmasın o.

https://www.picproje.org/index.php/topic,65921.msg513462.html#msg513462
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

PROTECH_

Bu bence kişisel tercihe kalmış bir konu,
Ben her ikisini de kullanmış biri olarak library kullanmayı tercih etmiyorum.
Ekstra bir dolar kar edeceğim diye library yazılımıma bulaştırmam  ;)
10 binler satan bir projen olsa amenna, ama o durumda bile kendim yazarım, nihai olarak benim yazılım tarzım ile başkasının bir olamaz + profesyonel olması gerekir .

Emek vermişsin vakit harcamışsın bunlar iyi güzel ama birde real ortamda kullan. Mesela modbus rtu 4 fonksiyonda ibaret değil, devreye baska cihazlar girdiği zaman işin rengi değişir.
Diğer cihazlardan hatalı paket veya timing problemleri durumunda onun çakılma ihtimali var.   
Basit dediğin kısım her şeyi ideal şartlara göre düşündüğünde oluşan algı, birde worst-case leri değerlendir, profesyonel ve kaliteli bir çalışma worst case lerde çalışabilince olur.
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

kenan_re

İşin süresine, maliyetine, bilginize, geliştirmek istediğiniz ortama bağımlı durumlar. Mesela ben çok iyi bilgiye sahip değilim geliştirmeye çalışıyorum fakat bazen süre ve bilgi faktörü işin içine girince projenize entegre edebileceğini ürünlere yöneliyorsunuz. Bu birazda projeye bir kişi daha katmak gibi; sonuçta her konuda uzman noktada olamıyorsunuz.

FxDev

@kenan_re dediğinize katılıyorum. Dediğim gibi TCP/IP taradında da benzer alternatifleri bizler de kullandık çok sık. Sonuç olarak cebimizden fazla para çıkmaması için oldukça fazla birikime ihtiyacımız var. Yoksa piyasada deneyimli elemana neden yüksek maaşlar ödensin :)
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!