İki cpu kartı aynı sistemin kontrolü-database senkronizasyonu?

Başlatan mir_as82, 26 Ekim 2016, 09:24:57

mir_as82

Bir sistem düşünün, bu sistemde iki tane gömülü CPU board var, birisi diğerinin yedeği gibi çalışıyor. Birisi durduğunda diğeri devreye girecek şekilde dizayn edilmiş. Burada sorum şu, asıl CPU çalışıyor normal olarak ama asıl CPU da bir sorun olunca yedek CPU devreye girip kontrolü eline alacak. İki CPU boarduda flash lı. Ve ikisinde de küçük bir database var. Yedek olan sistem uyurken asıl olan sistemin database inde kullanıcılar bazı değişiklikler yapacak. Bu asıl olan CPU kilitlenince yedek CPU devreye gireceği zaman sistemin kaldığı yerden devam etmesi için iki database inde aynı olması lazım. Bunu nasıl sağlarım?Hem flash ı çok fazla yazıp bitirmek istemiyorum hemde yedek sistem devreye gireceği zaman asıl sistemdeki database ile aynı olmasını istiyorum. Bunu nasıl sağlarım?

z

Database işini tamamen ayrı bir işlemciye ver. Diğerleri "database"e erişim yetkisi istesin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mir_as82

hocam burada iki tane ayrı cpu boardu bir tane sistemi yönetiyor(aslında bir anda bir tanesi aktif, aktif olan kilitlenince diğeri devreye giriyor), sadece 2  CPU boardu var üçüncü CPU yok, birisi asıl birisi yedek. Aralarındaki haberleşme ethernet ile. Şimdi burada hem cpu boardlarının flashlarını çok fazla yazıp bitirmek istemiyorum hemde sistemlerin databaselerinin senkronize ve tam olmasını istiyorum.(Tam dan kastım şu; eğer asıl olandan yedek olana kopyalama yapılacağı sırada asıl olan sistem veya yedek olan sistemde sıkıntı olursa yarım yamalak bir kopyalamada olmasın). Bu senkronizazyon en efektif nasıl yapılabilir?

z

İşin içine database falan girdimi bunları artık daha yüksek ram kapasiteli bilgisayar vari boardlarla yapmakta fayda var.

Çözüm getirebilmek için işin içine senin kadar girmek lazım.

Ben gene de 3. bir işlemci ile database işlerinin yapılması taraftarıyım.

3. sistem tek başına kayıt ve okuma işi yapar. Bunun da iki tane "flash"ı olur.

Önce birini update eder. Sonra diğerini. Otomatik backup işi de olmuş olur. Diğerleri sadece database'den veri talebinde  ya da database'e yazma talebinde bulunur.

Öteki türlü bahsettiğin gibi işin içine senkronlama işleri girecek.

Ona da çözüm getirecek kişi şensin. Karmaşık bir iş gibi görünüyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

controller

CPU lardan birisi kitlendiğinde diğeri devreye girecek diyorsun. Amaç CPU kitlenmesinin sistemin çalışmasını aksatmaması ise ikinci CPU nun kitlenmeyeceğinin garantisi var mı?

Bunun yerine tek CPU lu sistemi kitlenmeyecek şekilde dizayn etmek daha mantıklı değil mi?
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

mir_as82

ikinci CPU kilitlenince bu sefer birinci CPU devreye girecek. Ancak ikisi aynı anda kilitlenirse sistem çalışmaz.