STM32F4 Discovery haberleşme sorunu

Başlatan nktvas, 27 Ekim 2016, 14:15:36

nktvas

Arkadaşlar üniversite de hocam bir proje yapmamı istedi. Yalnız şöyle bir sıkıntı var. Hocam stm32f4 ile 4 km lik bir alan içerisinde bir veri alışverişi yapmamı istedi. Açıkçası bu projeyi yapabilmem için internetten uzun süredir araştırma yapıyorum ama pek tatmin edici bir bilgiye ulaşamadım.

Ayrıca 4 km lik alan içerisinde haberleşme yapabilmem için xbee cihazından daha farklı bir alternatifim var  mı? Çünkü fiyat olarak çok pahalı bir cihaz ve haberleşme yapabilmem içinde herhalde 2 tane gerekmekte.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

skara1214

http://www.udea.com.tr/
buradan bakın ama xbee pahalı geldiyse 4 km de haberleşmek pek mümkün gibi gelmiyor...
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

nktvas

Peki diyelim ki Xbee yi aldım haberleşme işlemini nasıl yapabilirim. Yani bir tane Xbee yeterli mi yoksa en az 2 tane mi olması gerekiyor.

skara1214

tabiki 2 adet lazım birisi alıcı birisi verici yada 2 side alıcı verici. ama xbee de açık alanda belki 4 km çalışır iyi bir anten lazım sen genede udea yi ara adamlar sana yardımcı olurlar
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

nktvas

okg

20 km çapında bir Network kurmuştum zigbee kullanarak, tabi data hızım hayli düşüktü.  4km de sececegin veri hızını bilemeyeceğim ama iyi sonuçlar alabilirsin
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL