Qualcomm, NXP satın aldı.

Başlatan MC_Skywalker, 27 Ekim 2016, 18:16:55

MC_Skywalker

Frescale i satın alan NXP, Qualcomm ile satış görüşmesi yapıyordu ve görüşmeler Qualcomm'un NXP'yi satın almasıyla sonuçlanmış.  Philips piyasadan iyiden iyiye çıkıyor.  TV üretim birimin kapatıp patanetlerinin birçoğunuda elden çıkartmıştı.

Alıntı Yap
Qualcomm to Acquire NXP
Creates semiconductor engine for the connected world -
- Enhances global leadership in integrated semiconductor solutions -
- Expands footprint across key growth opportunities: Automotive, Internet of Things, security and networking -
- Grows serviceable addressable markets by ~40% to $138 billion in 2020 -
- Significantly accretive to non-GAAP earnings immediately upon close -

http://media.nxp.com/phoenix.zhtml?c=254228&p=irol-newsArticle&ID=2216426&cid=social67289376&adbid=10154766685556414&adbpl=fb&adbpr=172907906413

engerex

Artık kendi ürünlerini sunacak desenize.

quarko

Qualcomm mu NXP yi satın aldı, yoksa NXP mi qualcomm u  :) Anlatım bozukluğu var galiba... ;)
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

boreas

Arkadaş bir işlemci seçtim elden ele geziyor yaa. Sonunda bende st. kullanacağım galiba :(((

skara1214

Alıntı yapılan: boreas - 27 Ekim 2016, 22:36:12
Arkadaş bir işlemci seçtim elden ele geziyor yaa. Sonunda bende st. kullanacağım galiba :(((
gel gel st güzel ve ucuz
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Okan AKÇA

İşlemci fiyatları  artik  birkaç amperlik diyot fiyatına.Büyükler küçükleri yer işin doğrusu

boreas

Hadi tamam ST.ye geçeyim geliştirme ortamıda coocox olsun rahat ederim dedim. 2 gündür sitesi açılmıyor.
Ben ST.ye geçince kesin el değiştirecek buraya not düşeyim.

skara1214

ne kadar uzun kod kullandığınızı bilmiyorum ama 32kb iyi rakam. yok ekran kullancam v.s. diyorsanız f0 serisi kullanın kod sınırı yok

ErsinErce

ST commercial ve çalışma ortamı belirli koşullarda olan durumlar için ideal gerisinde kullanmak tehlikeli.
seçiminizi buna göre yaptıysanız değişikliğe gerek yok.

bende freescale(NXP)(Qualcomm) kullanıyorum ama sıkıntı yapacak bir durum yok, durum sadece daha iyiye gidiyor.
yardımcı araçların sayısı artıyor dökümantasyon iyileşiyor. alım yaparken uğraşılacak kişi sayısı azalıyor.

olaya birde bu yönden bakın bence

skara1214

Alıntı yapılan: ErsinErce - 28 Ekim 2016, 10:22:46
ST commercial ve çalışma ortamı belirli koşullarda olan durumlar için ideal gerisinde kullanmak tehlikeli.
seçiminizi buna göre yaptıysanız değişikliğe gerek yok.
örnek verebilirmisiniz bu duruma?

skara1214

Alıntı yapılan: CoDeR - 28 Ekim 2016, 10:24:46
Freescale den devraldığı Kinetis serisini kullanmadım ama NXP nin kendi LPC serisindeki peripheral lar ST nin içindekilerden çok daha kalitelidir.
sizde örnek verebilirmisiniz?

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: boreas - 28 Ekim 2016, 10:08:51
Hadi tamam ST.ye geçeyim geliştirme ortamıda coocox olsun rahat ederim dedim. 2 gündür sitesi açılmıyor.
Ben ST.ye geçince kesin el değiştirecek buraya not düşeyim.
Uzun zamandır açılmıyor, versiyon 2 de batırdılar ideyi. Embitz diyorum.

ErsinErce

Alıntı yapılan: skara1214 - 28 Ekim 2016, 10:25:01
örnek verebilirmisiniz bu duruma?
En basitinden çalışma sıcaklığı diyelim 85 derece üzerine çıktınığınızda stm garanti veremiyor.
yaptığım ürünler uluslararası koşullarda çalışıyor rusyada -30 a inen hava sıcaklığı mısırda kutu içinde +90 a çıkabiliyor.
Bu tarz bir işe uygun stm mikrokontrolörü yok.

NXP nin dökümantasyonu sıkıntılı onun yerine bol bol örnek hazırlıyorlar.
Freescalede de neredeyse tam tersi bu sebepten güzel bir ikili oluşturdular aslında.
ikisinin kalitesi de tartışılmaz zaten.

skara1214

tamamdır hocam bunu bildiğim iyi oldu

skara1214

Alıntı yapılan: CoDeR - 28 Ekim 2016, 10:41:59
hatta direk forum a örnek olarak yazayım;

şu NXP nin Cortex-M3 MCU su LPC176x serisinin datasheet inden alıntı

yine "en basitinden" bakın UART ların her birinde 16 byte TX, 16 byte RX FIFO var ve "trigger point" dediği FIFO da ki byte miktarına göre interrupt üretme özelliği var. Hat belli bir süre idle kaldığında ya da FIFO belirlediğiniz miktara ulaştığında alet size "interrupt" çakıyor..

şimdi "interrupt driven" sürülen bir yazılım açısından duruma bakalım;

STM nin stm32f4 serisini bile ele alsanız 1 byte FIFO var UART da.. trig point yok. trig point yazılımın meşgul edilmemesi açısından çok önemli bir özelliktir. Yoğun veri tranferi yaparken işlemcinin ve yazılımın daha az meşgul edilmesini sağlar. stm de ise her byte için interrupt a girer ve onunla meşgul olursunuz.

bir tarafta her byte için interrupt yiyorsunuz, diğer tarafta hattın hızına bağlı olarak ayarlayabildiğiniz FIFO ya alınmış veri miktarına ulaşılınca ya da data frame bitince interrupt yiyorsunuz..

NXP iyidir, hoştur... bir de peripheral sayısında cimrilik yapmasa çok daha iyi olur..
sizede teşekkürler evet gayet iyi bir özellik