Efektif değer hesaplamanın basit yolu

Başlatan Zoroaster, 31 Ekim 2016, 20:53:49

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

sadogan

HeCToR

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

edX

@Zoroaster 'ın üslubu ,  mesajlarından anlaşılan uzmanlık alanı ve  forumda ikili tartışmalara girdiği üyeler de göz önüne alındığında pek de yeni bir

arkadaşımıza benzemiyor ve hatta bu kadar ip ucundan sonra çok da yabancı gelmiyor da hadi neyse :)

Hesabı inceledim,  karekök almamış ama karekök etkisi yaratacak bir çarpan bulmuş  ve her bir iterasyonda tek tek RMS değeri hesaplamış

"oradaki adam".

FxDev

Millet hala çakozlamamış Zoroaster bildiğiniz "z". Başlık açışındaki ustalıktan (!) (İlk harf büyük diğerleri küçük harf) anlaşılıyor. Her neyse yönetim buna el atar.

İşlem için floating point işlem yapmak gereken anlar çıkabiliyor. İşlemin başlangıcı 0 ile başlarsa 0.99 gibi rakam çıkıyor. Integer kullanırsanız V=0 olur başınız derde girebilir. V'nin 1'in altına düşmemesi gerekiyor gibi geldi. Newton/Rapson gibi bir şey olabilir.

Bu arada aşağıdaki işlem daha çok hoşuma gidiyor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fast_inverse_square_root
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Zoroaster

Gıcık oldum bu z'ye. Fakat adamın yöntemine hemen çamur atmışsın. Yok floating point gerekirmiş yok efekttif değer 1'in altına inerse sorun çıkarmış.

10 numara bir yöntem.

Seytan deliginden kacti.

ipek

Bunalmış hoş geldin ,daha ilk mesajından anlamıştım...

FxDev

Benim bildiğim forumda iki kullanıcı adıyla kişiler var olmamaları gerekiyordu, forum kurallarına bakmak lazım.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

LukeSkywalker

Ben de şüphelenmistim gectigimiz gunlerde.
Artik emin oldum. 😊

Salih

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 01 Kasım 2016, 15:51:37
Ben de şüphelenmistim gectigimiz gunlerde.
Artik emin oldum. 😊

Forum iyice esrarengiz olmaya başladı,
bakalım katil kim çıkacak. :)

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Zoroaster

Tamam tamam itiraf edeyim. Z'yi öldürdüm ve yerine geçtim. Yönetimin bir şey yapmasına gerek yok çünkü Z artık mesaj yazamayacak.
Seytan deliginden kacti.

sinus

Algoritma, dalga şeklinden bağımsız mı çalışıyor?

Zoroaster

Ne verirsen ver.

Hatta klasik karelerin toplamının .... karekökü yönteminde dalga şeklini önceden bilmediğiniz sinyallerin efektif değerini hesaplayamazsınız. Daha doğrusu efektif değer hesaplayan MCU çok kolay yanılır. Ama benim algoritmam yanılmaz.

Mesela aşağıdaki dalga şekli klasik algoritmanızı şaşırtır.

Seytan deliginden kacti.

mihri

"Eppur si muove!"