Flyback güç kaynağı zımbırtısının gizemli hesaplamaları

Başlatan Zoroaster, 02 Kasım 2016, 17:38:01

FxDev

R15'in ucu Optodanun ucundan değil de R14'ün bağlandığı yerden gelirse daha iyi olur. TL431 bias akımını oradan alır, dolayısı ile Opto ledi etkilenmez. Bir de tüm çıkış diyotlarında RC snubber olmalı. Bir de varistöre paralel 680k ya da 560k tarzı bir direnç atılsa iyi olur.

Başka da problem kalmadı, trafo sarılabilirse bu devre çalışır gözüküyor.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Melih1802

Seconder tarafındaki çıkışlara Özellikle +5 volt çıkışına seri bobin ekleyelim. Paraziti engeller çok temiz 5Volt elde ederiz.
12 volt çıkışların sarımı ayrı olacak o zaman ortak ucunu ayıralım. Özel uygulamalar için izole Simetrik besleme gerekebilir.
U1 in 5 numaralı ucuna 1nF 50Volt seramik ekleyelim.

marecrisium

@Melih1802 Hocam 5V çıkışa zaten bobin koyduk. Diğer isteklerinizi ekledim.

mehmet

5V. çıkışına 100R - 470R(1W) arası bir
direnç ilave edilmesi;

opto ledinin referans ucu bobin sonrasına
alınması;

bence uygun olacaktır.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Melih1802

R6 direncini 10R yapıp Gate den şaseye 1K atalım.
Mosfet in bir seple kısa devre olması halinde  devrenin geri kalanının yanmaması ( tecrübeyle sabit) için izelasyon trafosu öneriyorum. Bir arıza halinde bir çok malzeme değiştirmek ve yanık bir pcb ile karşılaşmamak için faydalı olacağı kanaatindeyim.

Melih1802

Çıkışta ki P2 soketinin pin sayısını arttıralım. Tüm çıkışları kullandığımızda GND pini az gelecek.
Uygunsa:
+24 GND
+12 GND
-12 GND
+5  GND

Şeklinde yapalım. Yine uygun görülürse tüm GND uçları birleştirilir.

hako83

Mehmet hocam TLT431, Kompanzasyon grubu (C20 C21 R16 grubu) ve opto ledi konumu sanki oturmadı müsvette çizebilirmisiniz.
Melih1802 hocam gete direnci 10R ye çekilmesinin sebebi mosun çabuk susması içinmi, birde gate direnci çok düşerse +di/dt (+ yükselen için) artar diye düşünüyorum. Artarsa zararı varmıdır.
Katılımcılardan ricam "bunun yerine şunu kullan daha iyi olur" yerine tercih edilme sebebini yazarsanız daha faydalı olur bence.

mehmet

Olay PC beslemesine doğru gidiyor. TL431A yerine
TSM103 kullanılsın madem.

PC817 'nin en uygun CTR değerine göre R14 ve
R15 yeniden hesaplanmalı.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Melih1802

@hako83 Evet Gate direncini düşürmek isteme sebebin Şarj de Şarj olayını hızlandırmak. Tabii bu arada unutmaması gereken nokta şu; bizim önerilerimiz sadece öneri, tüm olayı üstadlara yüklemek yerine bir nebze olsun yük almak son söz yine onlara ait.

@marecrisium Hocam senide biraz yalnız bıraktık. Uygun görürsen şemayı bana at ufak tefek düzeltmeleri de ben yapayım. Çok becerikli değilim ama genel bir toparlama yaparak sana destek olmak isterim.

marecrisium

Değerli hocalarım, istekler artık kişisel ihtiyaçlara doğru kayıyor anladığım kadarıyla.
Ben burada temel bir devre çizip paylaşmayı amaçlıyorum.

Çizim dosyalarını yükledim. herkes ihtiyacına göre şekillendirebilir.

https://drive.google.com/drive/folders/0B1Dx4vfjZjqRdWtoRm90bWM3WEE

Melih1802

Alıntı yapılan: marecrisium - 10 Aralık 2016, 15:32:11
Değerli hocalarım, istekler artık kişisel ihtiyaçlara doğru kayıyor anladığım kadarıyla.
Ben burada temel bir devre çizip paylaşmayı amaçlıyorum.

Çizim dosyalarını yükledim. herkes ihtiyacına göre şekillendirebilir.

https://drive.google.com/drive/folders/0B1Dx4vfjZjqRdWtoRm90bWM3WEE
Yok Hocam kişisel ihtiyaç ne olabilir ki sonuçta 4 voltaj, alacağın güç zaten belli.
Maksadım şema üzerinde ortak çalışmaktı. Farklı anlaşıldıysa affola. Sürekli sana istek gelince şema için destek olmak istedim bildiğimce. Başka niyet yok.

marecrisium

Alıntı yapılan: Melih1802 - 10 Aralık 2016, 16:07:32
Yok Hocam kişisel ihtiyaç ne olabilir ki sonuçta 4 voltaj, alacağın güç zaten belli.
Maksadım şema üzerinde ortak çalışmaktı. Farklı anlaşıldıysa affola. Sürekli sana istek gelince şema için destek olmak istedim bildiğimce. Başka niyet yok.
Estağfurullah hocam yanlış anlaşılan bişey yok, bence şema bu haliyle yeterli.
Ben pcbyi şu anki şemaya göre çizicem. Onu da paylaşıcam bitince.

G-Kocak