Flyback güç kaynağı zımbırtısının gizemli hesaplamaları

Başlatan Zoroaster, 02 Kasım 2016, 17:38:01

hako83

@Zoroaster hocam gözümüz yollarda kaldı. Sunaber ve geri besleme hesaplarını veya yorumlarını dört gözle bekliyorum.

Zoroaster

Şu sıralar işim başımdan aşkın o yüzden bir türlü el atamıyorum.

Trafo hesabı nasıl yapılır, snubber nasıl hesaplanır konusunu ilk fırsatta video olarak ele alacağım.

Bu arada, başlığa bir kaç mesajla dahil olup daha sonra tüyen arkadaş da garibime gitti.

Daha karpuz kesecektik.

Seytan deliginden kacti.

hako83

@Zoroaster hocam her gün bakıyordum yazacaksın diye, konuyu bıraktın sanmıştım cevabın umut verdi.

felix_eray

Alıntı yapılan: Zoroaster - 01 Ocak 2017, 16:37:49
Şu sıralar işim başımdan aşkın o yüzden bir türlü el atamıyorum.

Trafo hesabı nasıl yapılır, snubber nasıl hesaplanır konusunu ilk fırsatta video olarak ele alacağım.

Bu arada, başlığa bir kaç mesajla dahil olup daha sonra tüyen arkadaş da garibime gitti.

Daha karpuz kesecektik.

Hocam hala bekliyoruz ???

hako83

Felix Eray Al bendende o kadar gözünü seveyim yetti gayri

muhittin_kaplan

Bir muddet daha beklemeniz gerekir. Zira z hoca ulke degistirdi. Bundan dolayi tasinma alisma duzenini kurma derken epeyce zaman alir dusuncesindeyim.

felix_eray

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 25 Şubat 2017, 11:06:50
Bir muddet daha beklemeniz gerekir. Zira z hoca ulke degistirdi. Bundan dolayi tasinma alisma duzenini kurma derken epeyce zaman alir dusuncesindeyim.

Hadi yaaa. Tüh kötü oldu. Beyin göçüne kurban verdik demek. Valla sivasta olsaydı yapışırdım birşeyler kapabilmek için ama adam bizden kaçıp ülke değiştirmiş  :o :o

muhittin_kaplan

Beyin göçü değil. İşi Gereği Gitti. Ne @z imiş arkadaş. Tarikat kuracak yakında.

mehmet

Göç etmiştir belki, ama beyninin burada olduğunu düşünüyorum...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

deneme_1234

Şu an benimde bir projem için güç kaynağı tasarlmama gerekiyor 28volt 4.5amper.
Buradaki proje bitti mi, bu arkadaşlara nasıl ulaşabilirim?

Yuunus

Arkadaslarin paylasmis oldugu semadakine benzer bir devreyi bende yapmayi uzun zaman dusundum

Lakin aklima takilan seyler var;
Primer kontrolunu uc3842 kullanarak sekonder den primer duty'i optokuplor ile kontrol ettigimizi dusunelim.
Farzedelim primerin duty degerini sekonder 24v cikisina gore ayarlamaya calisayim: bu durumda diger voltajlar basina buyruk kalmayacak mi yani ben 24v cikisini stabil halde tutmak isterken diger cikislar kafasina gore inip cikmayacak mi?
Aklima takilan baska bir durum ise komutasyonu yukaridaki duruma gore yaparsam 12v yada 5v cikislarini yukleyip 24v cikisi yuksuz kaldiginda primerin durumdan akim sense direci haricinde hicbir bilgisi olmayacak haksizmiyim, ne dersiniz @Zoroaster hocam bunlar beni vazgeciren sebepler, tek kanal cikis bu tip yapilar icin sanki daha makul.

Yuunus

Tamam sanirim sorumun cevabini buldum, 12v yada 5v cikislari yuklendiginde 24v cikisinda da gerilim dusumu yasanacak haliyle optokuplor kismi bunu telafi etmeye calisacak ve voltaj stabilitesi yine saglanacak, tabiki bunlar sadece tahmin deneyip gormek gerek sanirim. kendim calip kendim oynuyorum, kendi soruma kendim cevp veriyorum; delimiyim neyim ;D.

marecrisium

Multioutput flyback devrelerinde feedback alınan çıkış dışındaki çıkışlarda tam olarak regülasyon sağlanamaz. Bu tasarımda bizim isteğimiz 5V sabit olsun diğer çıkışlar da lineer regülatörden geçtikten sonra kullanılsın şeklindeydi. Tabi devre kurulup çalıştırılmadı henüz.
Şematik dosyaları önceden paylaşmıştım. Sadece pcb çizimi kaldı. İsteyen kendi pcb tasarımını yapabilir. Bir süre daha ilgilenemiycem bu proje ile.

Yuunus

Tamamda regulasyonu 78xx tarzi bir seyle saglayacaksam smps in anlami ne kac amper cekebilirsin 78xx lerden, aslinda birkac cikisli smps yapilarda cikis voltajlarini toplayici opamp gibi bir yapiyla toplayip feedback kontrolu saglayan yapilara da rastlamistim, neyse konu ilgisini yitirmis gibi.

Epsilon

Bu konuda anlatılanları pdf yapmak istedim ancak latex li satırlar görülmüyor.
Web de görüldüğü gibi pdf (veya word uzantısı )yapabilen arkadaş varsa dosyayı paylaşabilirmi acaba?