Güneş Enerjisi Hesabı

Başlatan kartal0689, 08 Kasım 2016, 14:43:07

kartal0689

Arkadaşlar Merhaba,
Saatte 200W elektrik harcayacağım ve maksimum 5 saat kullanacağım bir sistem düşünüyorum.
Bunun için güneş paneli, akü regülatör gibi malzemeleri nasıl seçmem gerekir?

ehliseyf

Alıntı yapılan: kartal0689 - 08 Kasım 2016, 14:43:07
Arkadaşlar Merhaba,
Saatte 200W elektrik harcayacağım ve maksimum 5 saat kullanacağım bir sistem düşünüyorum.
Bunun için güneş paneli, akü regülatör gibi malzemeleri nasıl seçmem gerekir?

Bu benimde merak ettiğim bir soru. Şuraya bir rezerve alayım da :)
Code'm mu oturturum !

yas

İnvertör kullanacak mısın? Kullanmayacaksan sistemin DC olacaksa akü grubunu 12v olarak seçtiğini varsayarsak saate 200W sarfiyat için=>
I=P/U= 200/12=~17 amper akıma ihtiyaç var demek, Regülatör çıkışını 20A ve üzeri seçebilirsin.
Akü gurubu için 17(amper)*5(saat)=85Ah lik bir sarfiyat olacağından ve birazda 85Ah ve üzeri bir akü seçimi yapman gerekli, bence araban büyük olursa olsun varsın çekmesin toleransını da ekleyince 12V/110Ah lik akü seçimi uygun olur diye düşünüyorum.
Panel seçimi içinse çok değişik referanslar devreye giriyor. Ne kadar sürede akü geri doldurman gerekiyor? Kış güneşi ve yaz güneşinden alacağın performansa göre akım verebilme kapasiteleri çok değişkenlik gösterecek. Gündüz doldursun akşam harcayım diyeceksen (gündüz 8 saat randımanlı güneş aldığını varsayarak) minimum 160-200W civarı panel kullanmak gerecek.

sinus

internette hesaplama araçları var.

ehliseyf

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 08 Kasım 2016, 15:41:57
internette hesaplama araçları var.
Faydalı olabilecek linkleri bizimle paylaşır mısınız ? İnternet'in kocaman bir çöplük olduğunu düşünürsek, internette herşey var.
Code'm mu oturturum !