Multimetre ve Osilaskop için Öneri ve Alternatif

Başlatan hasankara, 09 Kasım 2016, 01:34:32

HexfeT

1054z, 1074z, 1104z yazılımsal sınırlama dışında aynı cihaz. 1074z alıp unlock yapınca 1054z-1074z fiyat farkını boşa ödemiş oluyorsunuz bence.

ido2323

Aynen 1054z alıp unlock yapmak ile 1074z  ve ya 1104z alıp unlock yapmak aynı

Daha fazla hız lazımsa al bi tane 2072A unlock yap oldu sana 300 mhz

hasankara

Evet durumun farkındayım arkadaşlar ama aldığım arkadaşın elinde bu model kalmış ne yazık ki. dediğiniz gibi 1054z modeli erkenden tükenmiş.

hasankara

Linkte belirtmiş olduğum sinyal jeneratörü için ne düşünüyorsunuz? fiyatına göre özellikleri iyi gibi duruyor.

FxDev

@hasankara sorumu mazur görün, sinyal jeneratörünü ne için kullanıyorsunuz?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

ido2323

Şahsen ayda yılda bir kullanacağım sinyal jeneratörünü almak yerine 555 ile düşük hızlarda çalışmak mantıklı gibi geliyor , sonuçta osiloskop ile ölçer, mesela 10 khz de çalışırsın, amaç ne? Neden alıyorsun? Ne sıklıkla kullanırım? Alternatif olmaz mı? Bu sorulara göre almak mantıklı,  sorunca bana lazım değil. Osiloskobum da yok almam lazım ama son noktaya kadar kaçıyorum, ortada kalınca alacağım.

Linkte özellikleri gayet iyi, amaca uygunsa makul gibi yok mu kullanan. Ya da ne sıklıkla sinyal jeneratörü kullanıyorsunuz eyyyy forum ahalisi, ne işte kullanıyorsunuz?
Teşekkürler.

HexfeT

Sinyal jeneratörü benim aliexpress sepetimde epeydir duruyor. Hakkında doğru düzgün bir kullanıcı yorumu yok. Ürün sayfasındaki skop görüntülerinde sinüste dayamış 50MHz'i ama kare dalgada 10KHz üstüne çıkmamış arkadaş. Kare dalga gibi kenarı köşesi dik sinyaller bu aletlerin zayıf noktası. Muhtemelen 10KHz sınırından hemen sonra kare dalga çıktısı satıcının görmemizi istemeyeceği bir hal almaya başlıyor.

hasankara

Diğer sinyalleri kare dalga veya testere dişi gibi oluşturmak için bir kaç farklı harmonikte sinüs sinyali elde edip onları topladığı için frekansı daha düşük oluyor olabilir. 3-4 farklı harmonikte sinüsü toplayınca diğer sinyaller çıkıyor ama 3-4 harmonikle oluşturulan sinyallerde harmonikler osilaskoptan gözle bile görülür ve en fazla 60mhz sinüs üretebilen bir jeneratör 4 harmonik kullanarak 15mhz kare sinyali veya diğer sinyalleri elde edebilir diye düşünüyorum. Sinyalin çeşitliliğini de harmoniklerin katsayılarını değiştirerek elde ediyor olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=fjl4oaA8ZhE

Mesela bu videoda (6.02 dk) 25 mhz bant genişliği olan jeneratör ile 5 mhz kare dalga üretiyor ben 5 harmoniği sinyalden sayabiliryorum. 5*5=25 Mhz evet hesap doğru çıkıyor. Evet yaptığın hesap doğru ve bu şekilde hesaplanıyor diyen birilerini bekliyorum.

Zoroaster

Alıntı yapılan: ido2323 - 10 Kasım 2016, 21:03:24
Linkte özellikleri gayet iyi, amaca uygunsa makul gibi yok mu kullanan. Ya da ne sıklıkla sinyal jeneratörü kullanıyorsunuz eyyyy forum ahalisi, ne işte kullanıyorsunuz?
Teşekkürler.

Analog elekronikte çok fazla gerekli. Herhangi bir devrenin (amplifikatör, filitre vs) frekans cevabını görmek için sinyal jenaratörüne ihtiyacın var.

Hatta basit bir jenaratöre değil sweep edilebilen modeline ihtiyaç var.
Seytan deliginden kacti.

Maxim

https://tr.aliexpress.com/store/product/6MHz-Arbitrary-Waveform-Dual-Channel-High-Frequency-Signal-Generator-200MSa-s-100MHz-Frequency-meter/1810103_32482311139.html

bu bende var
açıkçası tavsiye etmem, kalite düşük
-6mhz de kare dalga sinyali oldukça bozuk çıkıyor
-potansı (aslında o rotary encoder) elle çevirirken parazit oluyor ve frekansında ani çıkmalar oluşuyor
mesela 1 khz den 2khz e  yukarıya doğru çıkarken peak ler atıyor. sonunda 2khz oluyor tabi
-ayrıca osuruktan kullanışsız bir programı var hesapta istediğin frekansı yaratabiliyorsun, tabi başarabilirsen!

hasankara

Ürün elime siparişten 1 gün sonra geçti arkadaşlar fotoğraflar bu şekilde.

satın aldığım link: https://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-teknik-elektronik-test-olcum-cihazi-rigol-ds1074z-70mhz-4-kanal-7-dijital-osiloskop-296050250/detay

linkte ilanın sahibinin numarası bulunuyor oradan kendisiyle iletişime geçip sipariş vermiştim. Araştıdığım kadarıyla fiyatı dışarıya nazaran güzel ama garantisi yok ve orjinal kutu ve belgeler bulunmuyor. 4 prob+ usb kablo+ power kablo + osilaskop un kendisi kutuda çıkmakta.

Burada da diğer sattığı sinyal jeneratörü fln var bana watsapp dan atmıştı düşünen olursa yine ilanda ki numaradan arkadaşla iletişime geçebilir.

Burada 195w lık güç kaynağı hoşuma gitmişti fiyatına göre iyi duruyor. ilerleyen zamanlarda bende almayı düşünüyorum gelişen zamanda daha iyi alternatifleri ile karşılaşmazsam eğer.

HexfeT

Güle güle kullanın...

Yurt dışı fiyatının bile epey altında. İyice bir kurcalayın, bir kusuru varsa sonradan çıkmasın.

iron

iyi günlerde kullanın.  tüm ilanlardan diğer modellere de bakılabilinir belki farklı model arayan olur.

https://www.sahibinden.com/arama?hasSecureTrade=false&userId=adHysbUEsguGT7-ZXnjl21w

hasankara

Teşekkürler arkadaşlar.

cihazın tüm prob gnd leri birbirlerine bağlı mı? cihaz kapalıyken multimetreyle kısa devre kontrolü yaptım tüm gnd ler birbiriyle bağlı. Eski tip osilaskoplar gibi bir kanalın gnd sini devrenin gnd sinden bağımsız kullanarak ölçüm yaparken diğer kanalları ortak gnd şeklinde konfigüre edebilme şansı sunuyor mu? bilgisi olan var mı arkadaşlar? belki röle ile gnd leri ayrı ayrı kontrol ediyordur diye düşünüyorum.

HeCToR

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir