Multimetre ve Osilaskop için Öneri ve Alternatif

Başlatan hasankara, 09 Kasım 2016, 01:34:32

hasankara

güzel dilekleriniz için sağolun arkadaşlar. gnd konusunda diğer kullanıcı arkadaşların yorumlarını bekliyorum bu arada.

HeCToR

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

HexfeT

Tüm GND'ler birleşik ve toprağa bağlıdır. Özel bir durum söz konusu değilse bütün skoplarda durum böyledir zaten. Ölçüm yaparken prob şasesini ne ile irtibatladığınıza dikkat edin. Şebeke toprak hattına göre voltaj olan bir yere dokundurursanız istenmeyen şeyler olur. Mesela bir smps'nin primer tarafındaki GND gibi.

Uzun zaman önce bir kesintisiz güç kaynağını havaya uçurmuştum bu yüzden.

Prop şasesinin ölçüme engel olduğu durumlar için çeşitli çözümler var. İki kanal ile diferansiyel bağlantı, toprak hattını kesmek, izole prob kullanmak gibi...

Konu hakkında youtube'da epey video var.

hasankara

Üniversitedeki tüplü osilaskoplarda 2 kanalın gnd si birbirinden bir basmalı switch anahtar ile ayrılıyor veya gnd e bağlanıyordu diye hatırlıyorum. Tıpkı güç kaynaklarının gnd çıkışlarının 3 durumlu switchle çeşitli kombinasyonların yapılabilmesi gibi. Yeni nesil osilaskoplarda da röle ile dijital olarak yapılabileceğini düşünmüştüm.

FxDev

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

hasankara

Bilgilendirme için teşekkürler. Bu upgrade işine baktım biraz youtube de adam osilaskopun içini açıyor  :o programlayıcı konektörünü osilaskopun programlama konektörüne falan uyduruyor bunlar olmadan olmaz mı peki? Ayrıca bilgisayar driver software vs internette bulamıyorum link vs yardım bekliyorum.

hasankara

flash bellekle upgrade işi kolaymış.

https://www.youtube.com/watch?v=AnxOGl27GjE

Bu videoda ki arkadaş görsel olarak anlatmış ve video açıklamalarında firmware dosyasını ve lisans açma kod üretecinin linkini vermiş. Bu işlemleri yaptıktan sonra Lisansların hepsinin açıldığını gösteriyor ve system info da öncesinde ds1074z iken şu an ds1104z görüyorum.

Ancak bilgisayar ile bağlantı işini henüz çözemedim. driver arıyorum şu anda.

Maxim

hocam herkes aynı şekilde yaptı zaten
benim DS1054z de şu an DS1104z gözüküyor ve tüm özellikler açık .

aslında flash bellekle sana son versiyon yazılımı yükletiyor olmalı
asıl iş bunda (videodaki adreste bitiyor)
http://www.youtube.com/watch?v=NmJNOwcJh7Y

ayrıca tüm detayları burada bulabilirsin
http://www.eevblog.com/forum/testgear/new-rigol-ds1054z-oscilloscope/

son olarak bilgisayar bağlantısından pek birşey bekleme
kötü bir programı var (en azından ben denediğimde öyleydi)

benim skopta şu an:
DS1104Z
00.04.03.SP1
0.1.1

hasankara

Cevap için çok teşekkür ediyorum Maxim hocam. Ekran görüntüsü almak için her seferinde flash bellekle uğraşmayıp pc den direk uygulamayla alırım ve hemde bazen pratiklik olabilir diye kontrolü bilgisayar üzerinden yapmak isteyebilirim gibi düşünmüştüm. Bu program işi ile uğraşmaya değmez diye değerlendiriyorum bu önerinizden yola çıkarak. UltraSigma programını vs kurmuştum ama ondada açılışta loading files aşamasında windows uygulamayı durdurdu diyor ve kapatmak durumunda kalıyordum programı.

Maxim

Alıntı yapılan: hasankara - 14 Kasım 2016, 01:32:14
Cevap için çok teşekkür ediyorum Maxim hocam. Ekran görüntüsü almak için her seferinde flash bellekle uğraşmayıp pc den direk uygulamayla alırım ve hemde bazen pratiklik olabilir diye kontrolü bilgisayar üzerinden yapmak isteyebilirim gibi düşünmüştüm. Bu program işi ile uğraşmaya değmez diye değerlendiriyorum bu önerinizden yola çıkarak. UltraSigma programını vs kurmuştum ama ondada açılışta loading files aşamasında windows uygulamayı durdurdu diyor ve kapatmak durumunda kalıyordum programı.
sen genede araştır bak, belki işe yarar birşey çıkar faydalanırız

kestirme tuş:
belleği tak, sağda yeşil tuşlar var, printera bastığın an ekran görüntüsünü kaydedersin
belki bilmiyorsundur diye yazayım dedim