Ne oldu da bu ledlerin verimi bu kadar artırıldı?

Başlatan Zoroaster, 12 Kasım 2016, 14:36:11

Zoroaster

Eski ledlerden 10mA akım akıttığımızda öyle çok da canlı ışıklar vermezlerdi.

Şimdiki ledlere 10mA verdinmi nerdeyse gözün kamaşıyor.

Ne oldu adamlar yarıiletken yapıda ne yaptılar da led verimleri bu denli arttı?
Seytan deliginden kacti.

LukeSkywalker

Hocam ben de oyle dusunuyordum, megerse  katarakt sebebiyle kamasmaya baslamis gozlerim.

HeCToR

@Zoroaster eskidende 10mA verildiğinde gözü kamaştıran led vardı birazda kullanılan renklerin yanıltma farklılığı var ortada.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

Zoroaster

90 li yıllarda bolca led almıştım kullan kullan tükenmedi gitti. Bacakları oksitlenmekten simsiyah oldu artık.

Işık şiddetlerinin şimdikilerle alakası yok. Oda sıcaklığında sakladım. Herhalde bayatlamamışlardır.
Seytan deliginden kacti.

HeCToR

Hocam eski derken 90'lı yıllardan bahsediyorsunuz :D bende 5-10 seneden bahsediyorsunuz sandım o yıllarda mercekli ledlerden yokmuydu

Erol YILMAZ

Zoroaster

Nasıl isimlendiriliyor bilmiyorum ki. 3mm, 5mm ucu yarım küre gibi. Düz olanı dikdörtgen olanı falan var.

O tarihlerde şeffaf ledler vardı onlar biraz daha parlak yanardı ama şimdikilerin yanına bile yaklaşamazlar.

---------------------

Ne oldu da işte parlak ışıldar hale getirdiler?
Seytan deliginden kacti.

bit01

yarı iletkenlerin saflığı artmış olabilir, yeni katkılama yöntemleri ve malzemeleri bulunmuş olabilir, dışını çevreleyen malzeme daha da saydam hale getirilmiş olabilir, dalga boylarında tam değer bulunmuş olabilir

HexfeT

Küçükken babamın işyerinde malzeme çekmecelerini karıştırmaya bayılırdım. Ledleri yürütüp arkadaşlarımın bisikletlerine takardım.

Bu konu elektron yörüngeleri ve quantum sıçramalarına kadar gider mi acaba?  :)

HeCToR

Alıntı YapNasıl isimlendiriliyor bilmiyorum ki. 3mm, 5mm ucu yarım küre gibi. Düz olanı dikdörtgen olanı falan var.
Bu bahsettiğin ledler zaten sadece kendini aydınlatır hocam aydınlık vermez cihaz ön panelinde power ledi tarzından göz almayan ledler.

Bunlar 5MM şeffaf mercekli ledler yandan ışık vermez odaksal olarak uzağı aydınlatır  tam karşısından baktığınızda gözünüzü felaket alır bakamazsınız.

Bunlarda mantar kafa ledler geniş açılı aydınlık verir ışığı yüksektir fazla göz almaz uzaktan baktığınızda yıldız görüntüsü verir Loş dekarasyon sağlar.

Bunlarda 5MM Ultra kırmızı led diye geçer göz almaz kendi gövdesine iyi şekilde ışık yayar bunlarda cihaz ön panelinde kullanılan ledlerdir.

Cemre.

Bir ara bunlardan almıştım, her biri 20W 8W (amma atmışım) diye geçiyor ikisi ile bir odayı aydınlatmam lazım normalde, sabit akım kaynağı ile değil mi?
Telefonumun led'i tek başına daha çok ışık yayıyor. Çok acayipler.

Tanesi 650lm, iki tanesi 1300lm, 100W akkor flamanlı lamba 1360lm. Ama onun yarısı kadar bile ışık yok :(

Daha çok rezistans modunda çalışıyor gibiler, sadece ısınıyorlar :D

HeCToR

@Cemre. senin bahsetmiş olduğun ledler tamamen bunlardan farklı aydınlatma amaçlı kullanılan ledler ışık şiddeti lümen bazından değerlendirilir benim eklemiş olduğum ledler mcd bazından değerlendirilir.
senin bahsettiğin led jop led 200W kadar mevcuttur 50.000-70.000Lm ışık verir projektör gibi.

HeCToR

Alıntı YapBir ara bunlardan almıştım, her biri 20W diye geçiyor ikisi ile bir odayı aydınlatmam lazım normalde, sabit akım kaynağı ile değil mi?
Evet sabit akım kaynağıda kullanabilirsin veya sabit akım kaynağı olmadan R = (Vs - Vf) / If üzerinden wattlı direnç üzerindende sürebilirsin P = I ^ 2 * R

Cemre.

@HeCToR hocam biliyorum, ancak benim beklediğim düzeyde ışık sağlamadılar açıkçası. O yüzden çok acayipler dedim.

HeCToR

Aldığın üründe ışık verecek bir tip yok zaten at çöpe gitsin  ;D Kesin beleş almışsındır