gsm şebekesine bağlanma sorunu

Başlatan orhun erol, 14 Kasım 2016, 15:51:09

orhun erol

Arkadaşlar merhaba,

Telit GL865 Dual gsm modülünü kullanıyorum. Yaşanan problem şu şekilde sim kartı takmadığım zamanda 112 hattına sorunsuz olarak bağlanıyorum anten gücünü ölçmek için AT+CSQ komutunu yolladığımda cevap olarak CSQ= 22.0 ile 26 arasında değişiyor. Ancak sim kartı taktığım da AT+CREG? komutunda sürekli olarak +CREG: 0,2 cevabı alıyorum. Sim kart takılı gözüküyor yani READY cevabı alıyorum. Anten gücünü ölçtüğümde de +99,99 cevabı alıyorum. Bu problemi nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Projenin son aşamasındayım. Modülün firmware'ı da güncel.   

ogy

Merhaba,

Sim kartınızın pin kodunu iptal ettiniz mi? İptal etmediyseniz pin kodunu girmeden şebeke bağlantısı yapamazsınız.

orhun erol

Sim karta pin numarası atanmadı AT+CPIN? komutunda cevap olarak direk +CPIN: READY cevabı alıyoruz.

sadogan

Çalıştığınız yerde simkart servis sağlayıcısının servisi varmı.
112 herhangi bir servis sağlayıcıdan olabilir

orhun erol

Sim kart takılı değilken 3 operatörü de görüyoruz ama sim kartı taktığımızda turkcell dışındaki operatörlerden birine bağlanıyor. Sim kart takılıyken de turkcellin sunduğu servisleri de görebiliyoruz. Elimde mikroelektronikanın gsm click modülü de var üzerinde de GL865 dual modül var. O modülden şebekeye bağlanıp, IP alıp internete veride yolladım ancak pcbye geçtiğimizde bu sorunla karşılaştık.

sadogan

Sim kart taktığınızda şebeke status ledi kısa yanıp uzun sönük kalacak, sizde durum nedir.

orhun erol

Kendi devremiz üzerinde status led bağlı değil şebeke bağlantı durumunu seri monitör üzerinden görüyoruz.

MrDarK

Çok büyük ihtimalle sorununuz;
1- Besleme
2- Anten

sebeplerinden birinde.

112'yi arayabilmeniz anteninizin düzgün çalıştığı anlamına gelmez.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

yas

imei de kontrol etmek gerekli, belki btk kaydı yoktur

orhun erol

@MrDarK  hocam beslemeyi ayrı bir güç kaynağından veriyorum, antenle ilgili olarak da sim karttı takmadığım zamanda anten gücünü 22,0 - 24,0 arasında ölçülüyor bu antenin düzgün çalıştığı anlamına gelmez mi ? Sorunun sim holderdan kaynaklı olma ihtimali nedir ?

@yas hocam modülün imei kaydı var onlar kontrol edildi.

MrDarK

Bence gelmez. Hangi şebekenin gücünü 22 çekiyormuş bunun tespit edilmesi lazım. 3 operatör içinde bir sim kart takıp cihaza hiç AT komutları yollamadan arama yapın hat çekiyor mu kontrol edin.
Devre bağlantı şemanızı görmemiz lazım, mümkünse pcb'nin telit kısmını da resimleyin.

İlla ki bir yerlerde sıkıntınız var. Elinizdeki Click modülü ile kendi yaptığınız modülün üzerinden GL865'in voltajlarını ikisindede sim kart takılı iken tek tek kontrol edin. Atla deve değil çalışması lazım.

orhun erol

@MrDarK hocam ilginiz için teşekkürler söylediğiniz işlem adımlarını yaptım elde ettiklerim şu şekilde;

Hangi operatörün sim kartını takıyorsam onun dışındaki operatörlerden birine bağlanıyor. Gerilim seviyeleri de aynı.

Modülle haberleşmeyi hem arduino ile hemde STM32F4 Discovery ile denedim. Burada da bir saçmalık var arduino ile şebekeye bağlanırken discovery kartıyla ne yazık ki bağlanamıyorum. Bağlantıları, pinlerdeki gerilim seviyeleri vs. kontrol ettim hiçbir fark yok.

MrDarK

Söylediklerinize göre donanımsal bir problem gözükmüyor. Arduino veya STM olsun bunlar ile haberleşme kurmadan da şebeke bağlantınız otomatik sağlanır. Herhangi bir karta bağlamadan çıplak deneyin.

Eğer tek başına şebekeye bağlanıyor ise STM kartınızda gürültü yayacak komponentleri tespit etmek gerek. Birde tekrar söylüyorum çiziminiz ve pcb görüntünüz olmadan daha fazla yardım istemeyin.