3d printer ile yaptıklarım

Başlatan erhanmete, 17 Kasım 2016, 09:25:38

Firzen

Alıntı yapılan: erhanmete - 10 Mayıs 2017, 11:13:25
0.3 nozzle kullanıyorum, ilk katman yüksekliği 0.2mm olarak yazdırıyorum.
dediğim gibi çok kurcalamak gerekiyor maalesef ama bir müddet sonra oturuyor.
uğraşmak lazım.
tamam bende nozzle başlığımı değiştireyim en mantıklısı öyle olacak .4 ve .5 benim başlık.
University of Idaho                                  Postdoctoral Fellow

erhanmete

problemin nozzle ilgili olduğunu zannetmiyorum ama, benimde 0.4 dü bozuldu.
kutuda 0.3 buldum onu taktım.
0.4 iken ilk katmanı 0.3 basıyordum.

muhendisbey

Cura kullanıyorsanız cura ilk katmanı hep bozuyor.
İlk katmanda önemli 3 parametre var.
ilk katman kalınlığı
ilk katman filament miktarı (ilk katmanda yapışması için gereken fazladan filament miktarı yüzdesi)
ilk katman hızı (ilk katmanın biraz yavaş basılması gerekli ki yeterli yapışma sağlansın)

Bunların dışında tüm katmanlar için baskının hatasız (daha az hatalı) olması için z lift ayarı.

0.4'lük nozzle için ilk katmanım 0.28
fazladan filament miktarım %150
baskı hızım %50
z lift 0.2mm
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

boreas

Ben bu sıkıntıyı Simplify da yaşıyorum. ilk katman dışındaki baskıları süper ama ilk katman rezalet çıkıyor.

muhendisbey

Cura'da ilk çerçeveyi çizdikten sonra z lift yapmadan üzerinden geçemeye çalışıyor ve yaptığı bütün baskıyı bir anda kaldırıyor.

Yeni dilimleyici çıktı bu arada slic3r prusa. Bazı iyileştirmeleri de var şu an gayet iyi.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

erhanmete

M_B

3D printer almak istiyoruz hazır olarak marka model onerileriniz var mıdır  ?
Teşekkürler.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

mert3162

@M_B rigid3d markası var mehmet sütaş sahibinin adı facebook gruplarında oldukça aktif birisi kendisi izmir merkezli bir firma
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

ido2323

takip ediyorum, gerçekten güzel işler çıkıyor, iyi çalışmalar.

erhanmete

hurdacıdan aldığım gece görüş gözlüğü için feyk NV aksamı,
Ojinali ile aynı ölçülerde. vitrine koymak için :)

Firzen

3dplus'tan i6splus yazıcı almıştım. Kargo dolayısıyla beya sorun yaşayınca demonte göndermelerini istedim. Yazıcıyı kendim topladım. Şimdi de elektronik aksamı kaldı.

Hatta birde heatbed aldım. Onun montesi nasıl yapılıyor internetten bakacağım.
University of Idaho                                  Postdoctoral Fellow

erhanmete

hayırlı olsun,
güle güle kullanın.

OG

Bu konu başlığında güzel örnekler toplanmış.

3D printer nedir, nasıl alınır, iyi markalar nedir, nasıl çalışır, hangi malzemeleri işler, hangi programları kullanmak gerekir
gibi,
benim gibi konuya uzak insanlara da ipuçları verseniz sayın arkadaşlar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muhendisbey

Konuyla ilgili picproje 3d yazıcı etkinliği başlığında ilgili ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Önemli olan nokta iyi bir mekanik stabilitenin yanısıra soğutma-eritme dengesini sağlamaktan geçiyor.

Slic3r her türlü parametrenin ince ayrıntısına kadar ayarlamaya olanak sağlaması, bazı deneysel ancak olumlu sonuç veren özellikler barındırması ile birçok dilimleyiciden çok daha iyi olduğunu düşündürüyor.

Tabi sürekli yeni dilimleyiciler çıkmakta, kisslicerı test etmedim ama denemek isterim
https://solidoodletips.wordpress.com/2012/12/04/slicer-torture-test/