Step motor ile gramofon devir sayısı

Başlatan arius, 22 Kasım 2016, 20:57:22

arius

Merhaba arkadaşlar. Konuyu doğru yere, doğru formatta açtığımı umarak soruma geçiyorum.
Elimde antika 2 adet pikap ve 1 adet gramafon var.
Öncelikle pikap üzerinden gidiyorum.  Malumunuz 33-45-75 devirde tamburu çevirmek gerekiyor.
Redüktörlü dc motoru sürerek bu devirleri elde ettim ama titreşim çok fazla ve hassas olmadı. Ve ayarı potansiyometreyi çevirerek ayarlıyorum. Belki uygun kalitede bir tasarım yapamadığım için olabilir.
Sorun şu:

1-Bu devir değişimlerini buton ile nasıl yaparım .yani bir butona basınca direk 33 devir. Diğerine basınca 75 devir gibi.

2- elimde nema 17 step motor mevcut. Bu seçenekleri step motorla gerçekleştirebilir miyim?

Son olarak her iki motor ile olabilir derseniz, hangisi ile daha akıcı bir dönüş elde ederim.

Kayış sistemi düşünmüyorum. Mekanik olarak elektronikten daha beceriksizim.
Fikir verebilir misiniz?  Teşekkürler.

Cemre.

Adım sayısı çok küçük bir motor ve mikro-step yetenekli bir sürücü ile yapılırsa olur gibi geliyor. Ama motorun bir adımında plaktaki açı değişimi büyük olursa kötü bir etki yaracaktır düşüncesindeyim. Sanki redüksiyonlu DC motor ve geri besleme ile çok daha güzel sonuçlar alınabilir diye düşünüyorum. Ama step motorla da bahsettiğim koşullar sağlanırsa neden olmasın? Audiophile olmadığınızı varsayıyorum :)

1'inci sorunun cevabı ise çok daha spesifik bilgiler gerektiriyor. Hangi mikrodenetleyiciyi kullanacağınızdan ne tür bir güç katı tasarlayacağınıza kadar.

Eğer yeterli bilgiye sahip değilseniz arduino ve motor shield'ler internette satılıyor. Bunlar ile çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

arius

Cevabınız için teşekkür ederim.
Mikro step motor ile tork problemi olur mu.
Min. 150-200gr bir ağırlık olacak. Ses kalitesi için; uygun çözüm bulabilirsem ağırlığı artırmak isterim tabiki.
Islemci olarak pic ile görece iyi kötü birşeyler yapabiliyorum.
3 ayrı devire 3 butonla  anahtarlamayı yapabilirmiyim bilmiyorum ama doğru seçeneğe karar verebilirsem o konuya odaklanıp birşeyler deneyebilirim.

Zoroaster

Step motor milini doğrudan pikap tablasına bağlarsanız adımlar sesde belirgin şekilde kendini belli eder.

Bir zamanlar step motorun mekanik adımları grafiklemiştim. (Akım grafiği değil)

Solda titreşimli çalışma, sağda ise damping uygulanmış motorun adımlaması görülmekte.

Pikap iğnesi izleri takip ederken dönüşteki dalgalanmalar iğneden aynen alınacaktır.

Mikrostep metodunda dahi sorun çıkacaktır. Çünkü teorik olarak 10 mikrostepten sonrasının mekanik doğruluğu yoktur. Fakat titreşimler çok çok azalır.

Redüktor bile kullanmak sorun yaratır (gürültü).

Pikapınızın tablası yeterince ağır ise (ataleti yüksek ise) titreşimler filitreleneceğinden çok küçük mikrosteplerle döndürülen step motordan tablaya lastik kayışla hareket aktarmayı bir deneyin.

Bu durumda step motoru yüksek devirde döndürmeniz gerekebilir.
Seytan deliginden kacti.

ipek

bu saçma bir fikir gibi geldi bana,zira iyi kaliteli oldukça pahalı pikaplar Qartz Direct Drive ,yani 0 kayış tekniği wow and flutter minimum vibrant..

gözlemlediğim fark sansui ve marantz 5 phase pioneer 8 phase motor kullanıyor,Stroboskop ile size devride gösteriyor...

Zoroaster

Hocam o sekiz fazlı  motor dediğin step değil senkron motor. Eskiden 5 çeyrek flopylerde kullanılan motorlardan.

Onlar da quartz referanslı ve PLL kitlemeli sürücü ile sürülür. Rotorun tam altında hızdan geri besleme alan genelde pcb üzerinde oluşturulmuş bir de bobini vardır.

Senkron motorun tork dalgalanması step motora kıyasla çok az.

Eğer step motor kullanacaksa kayıştan başka seçeneği yok. Çünkü kayış burada hem hareket aktarma yapacak hem de motorun tork dalgalanmalarını filitreleyecek. Fakat step motorun mikrostep modunda sürülse bile hala iş göreceğinden emin değilim. Döner tabla ağır olursa bir şansı var. Hatta ağır tablada belki direk sürmede mümkün olabilir.
Seytan deliginden kacti.

arius

Peki bu 3 ayrı devire anahtarlamalı nasıl yapabilirim.
Eski pikaplarda bunu mekanik olarak ayarlamışlar.
Elektronik olarak bunu nasıl yapabilirim.

Zoroaster

Step motorla deneme yapacaksan sürücüye uyguladığın Clk frekansını değiştireceksin.
MCU kullanmayı biliyorsan sorun yok. Kısa bir kod yazacaksın.

Deneme amaçlı mesela 555 çipi ile osilatör kurabilirsin. Fakat sıcaklıkla frekansı çok fazla kayar.

Frekansı belirleyen R yerine 3 konumlu komutatör bağlarsın ve komutatörün her bir kontağına birer trimpot bağlarsın. Trimpotları ayarlayarak birbirinden bağımsız adımlama frekansı elde edersin.

Sürücü olarak da A4988 kullanabilirsin.

555 li deve olarak da aşağıdaki devreyi kullanabilirsin.

Şu pikabının fotosunu da görelim. Merak ettim.
Seytan deliginden kacti.

arius

Bu ikincisi

Bu da tip142 ve lm317 ile yaptığım devre.

ibrahim96

Alıntı yapılan: arius - 23 Kasım 2016, 13:13:40

Bu ikincisi

Bu da tip142 ve lm317 ile yaptığım devre.

Devre şemasını paylaşabilirmisiniz ve nema 17 yi l297 ile kontrol ediyorum  l297nin clock girişini min ve mak frekans nedir

A4988 pinleri naıl kullanılır açıklaya bilirmisiniz

timpati

33-45-75 değil, 33, 45 ve 78 devir olmalı. yanlışlık veya dikkatsizlik tuzağına düşecek kadar genç değilim.

neyse, bende de öyle eski bir pikap var ve bu pikapların devir ayarı yapan kademeli lastiklerin basitliğinden ve kuruyup pikabı yanliş devirle döndürmesinden yakınıp devir ayarını kendim yapayım diyenlerdendim. hatta dijital göstergeli olsa daha iyi olacak, deviri sadece tek bir tuşla belirleyeceğim. sırf bu iş üretilmiş özel bir mıknatıslı band varmış, uzun zaman onun peşinden koştum, sonra yoruldum.
why mr. anderson, why ?

mehmet

Gramofon ve dijital gösterge biraz abes
olmaz mı? Mesele tablanın ilgili devirde
dönmesi.
Uygun şekilde iç kısım yeniden düzenlenebilir.
Ama dış görünüm aynı kalmalı bence...

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

yesilu

Dönen tablaya küçük bir mıknatıs yapıştırıp tam karşısına manyetik anahtar veya hall sensör konularak devri ölçülüp motora uygulanan gerilim buna göre düzenlenebilir.

timpati

1 mıknatıs ve 1 sensör mü? Sence yeterli olur mu? Azıcık hesap yap.
why mr. anderson, why ?