Akım Kontorolü 4-40mA

Başlatan Skytek, 23 Kasım 2016, 21:37:34

Skytek

Ustalarım Öcelikle Aranıza Yeni Katıldım Geliştirmekte Olduğum Sensörün Çekiceği Akımı 4-40 mA Arasında.Bu Akım Mikrokontrolcüyle Kontrolünü Sağlamak İstiyorum.Yalnız Bu İsteğim Ohm Kanuna Biraz Ters Çünkü Sabit 5 Volt Çıkış Almak İstiyorum Ama Gerilimle Oynama Yapmadan Sadece Çekilen Akımı Kontrol Etmek İstiyorum Nasıl Yapabilirim Şimdiden Teşekkürler...

kralsam

125R puldown edebilirsen 0.5V - 5V arası bir sinyal elde etmiş olursun.

Skytek

Öncelikle Cevabınız İçin Teşekkürler Hocam Gerilimle Herhangibi Bir Oynama Yapmak İstemiyorum Sadece Çekilen Akımla Gücünü Sınırlamak İstiyorum,Örneğin MikroKontrolcüyle Çıkışın 5v 4mA olmasını istiyorum Sonra Çekilen Akımı  5v 20 mA Seviyesine Getirmek İstiyorum Gibisinden Gerilim Sabit Olarak...

canbulut

o zaman akımı kontrol etmekten kastınız nedir? örnek olarak 4-20 ma çıkış alırsınız. 125 ohm üzerinden gecer volt seviyesinde okursanız kontrolü sağlamış olursunuz. 0,5v -2,5v arası izleyebilirsiniz.

yas

Seninde söylediğin gibi ohm KANUN una aykırı mümkünü yok. Dolaylı yoldan yapılabilir fakat işine yarar mı bilemiyorum, Pwm olarak efektif akım değerini değiştirebilirsin fakat doğal olarak çıkış geriliminin efektif değeri de aynı oranda değişkenlik gösterecektir.

Eğer ki 4-20 mA transmitter yapmaya çalışıyorsan yanlış mantıkla yola çıkmışsın.

f15eagle

http://www.ti.com/lit/ug/tidu189/tidu189.pdf

Linkte ti nin örnek dac tasarımı var.4-20ma ya da 0-20 ma çıkış ayarlayabilirsin.

Ben hazır dac entegresi ile yapmak istemiyorum dersen de, mcudan 0-5volt referans voltajı üretirsin, opamplı devreni kurarsın ve beslemeleri 5 volt yapıp çıkışta 4-20ma loop beslemende 5V olur.
Örnek opamplı devreler;
https://www.google.com.tr/search?q=voltage+to+4-20ma+current&espv=2&biw=1366&bih=674&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi_38Kz3sHQAhWBShQKHSP-Be0Q_AUIBigB#imgrc=lWPTKBZywOGR2M%3A

CaFFeiNe

sabit voltajda değişken akım olması için yükün (direnç) değişken olması lazım değilmi? OHM amcanın kanunumu çöktü yoksa?

algorist

Darlington bağlantı kullanılabilir belki yada opamp.
e-e-e

edX

Burada çöken kanun yok, talep biraz çökük  :)

Öncelikle şuna açıklık getirelim, ne gerilim verirsen ver gerilim sabit kalmak kaydıyla şu kadar akım çeksin diye bir şeyi talep edemezsin.

1)Sen max gerilimi ve max akımı belirlersin yükün çekmek istediği akıma göre eğer ayarladığın gerilim değeri fazlaysa bu gerilim otomatik olarak düşürülür.

2) Ayarladığın akım değeri yükünün çekmesini istediğin akım değerinden fazlaysa ya ayarladığın gerilime göre I=V/R kadar akım akar ya da boost converter tarzı bir şey yaptıysan gerilim yükseltilir ve istenen akım akıtılır.

Çektireceğin akım düşük ve tüketilecek güç fazla yüksek değilse  lineer sistemler kullanılarak ya da akımın ve gücün yüksek olacak ise , soğutmayla da uğraşmak istemiyorsan smps yapılar denenebilir.

Güçcüler bir el atın yav.