Kütle merkezi ve Ağırlık merkezi aynı şeyler mi?

Başlatan zengdai, 28 Kasım 2016, 22:39:30

zengdai

bit01

Alıntı yapılan: zengdai - 28 Kasım 2016, 22:39:30

Evet aynı noktadır. Ama kütle ve ağırlık farklı büyüklüklerdir.

Kütle skaler, ağırlık ise daha büyük kütleler(mesela yer çekimi) tarafından oluşturulan vektörel bir büyüklüktür.

boreas

Kütle merkezi, o hacmin matematiksel olarak orta noktasıdır ama ağırlık merkezi malzemenin yoğunluğuna ve homojen olup olmayışına göre değişir. 10 litre suyun içine 5 kilo çelik atarsın kütle merkezi çeliğin hacmi kadar kayar ama ağırlık merkezi bir anda çeğilin ağırlık merkezine yaklaşır.

FxDev

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

zengdai

Şöyle bir açıklama yapmışlar. 2 aynı daire şeklindeki objenin kütlesi aynı ve tam ortada  olmasına  rağmen ağırlık merkezi dünyaya daha yakın olan daireye yakındır. Bu sebeble dünya üzerinde homojen cisimlerin kütle ve ağırlık merkezleri arasındaki mesafeler ihmal edilebilecek kadar yakındır!

karafetva

Sayın boreas @boreas
Kütle merkezi de ağırlık merkezi gibi yoğunluk ve homojenliğe göre değişir. Kütle maddeye uygulanabilecek olan ağırlığın belirleyicisidir. Yani ne kadar kütle o kadar ağırlık. ANcak ağırlık bulunulan yere göre (yerçekimi ivmesi) değişir. Yani kütle çok olsa da bulunulan yerin kütle için uyguladığı kuvvet azsa ağırlık az demektir.

Kütle merkezinin hacimsel orta nokta ile alakası yok. Bulunulan bir ortamda ağırlığın dağılımı kütle ile orantılıdır. Kütle nerelere dağılmışsa ağırlık da oralara dağılmıştır. Zaten ağırlık kütleye uygulanan kuvvettir. Bu yüzden ağırlık merkezi ile kütle merkezi aynı noktadır. AMa ağırlık ve kütle aynı şey değildir.

Hep biliriz Dünya da 60 kg gelen birisi ayda 10 kg gelir örneğini. Dünyadan Aya giden 60 kg 10 kg a düşerken ağırlığı azalmıştır ama kütle azalmaz. Bir nevi kütle maddenin muhtevasıdır (madde miktarı-atom sayısı) ağırlık ise mıknatısın çekmesi gibi bu maddeye uygulanan çekim kuvveti.

CaFFeiNe

benim ağırlığım 73kg nerde? dünyada

peki dünya kaç kg? ve neye göre?

dünya uzayda asılı duruyor 0kg ozaman :)

edit:

biraz nette baktımda aslında ben 73kiloyum dediğimde kütlem 73kilo diyormuşum, ağırlığım 73x9.81=716.13Newtonmuş :) (dünyada)
73x1.62=118.26Newtonmuşum (ayda), aydada 73 kiloyum yani, vücüdumdan bir madde eksilmiyor değil mi aya gidince :)

CaFFeiNe

@zengdai

benim anladığım şudur, bir metre çapında küre bir cisim düşün

1. durum: bu cisim uzayda asılı duruyor ve kendisine etki eden başka bir çekim kuvveti yok diyelim (farzedelim evrende sadece bu cisim var) bu durumda bu cismin kütle merkezi kürenin merkezidir değilmi?, ağırlığıda sıfır olması lazım "g" sıfır çünkü

2. durum: bu cisim dünya yüzeyinde duruyor ve bu cisme yerçekimi kuvveti etki eder, amaa! dünyaya temas eden noktası ile cismin tepe noktasına aynı  oranda etki etmez, lakin bu fark ihmal edilecek kadar küçüktür çünkü cisim çok küçük, pekii cismin ay olduğunu düşünsek, yani ay ile dünya birbirine temas eder şekilde uzayda duruyorlar bu durumda ayın kütle merkezi ile ağırlık merkezi aynı yermidir?

Andromeda

Ağırlığın birimi newton,kütle birimi kg.

ağırlık vektörel büyüklük.yukarıda bir resim ile açıklanmış,vektörler toplanacak.
aslında dünya uzayda asılı durumda değil.başka bir şeyin içinde duruyor.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: elek - 22 Ocak 2017, 13:41:19
Ağırlığın birimi newton,kütle birimi kg.

ağırlık vektörel büyüklük.yukarıda bir resim ile açıklanmış,vektörler toplanacak.
aslında dünya uzayda asılı durumda değil.başka bir şeyin içinde duruyor.

neyin içinde duruyor?

Andromeda

karanlık madde diyorlar ya..onun içinde sanırım..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

zengdai

Alıntı Yapbiraz nette baktımda aslında ben 73kiloyum dediğimde kütlem 73kilo diyormuşum, ağırlığım 73x9.81=716.13Newtonmuş :) (dünyada)
73x1.62=118.26Newtonmuşum (ayda), aydada 73 kiloyum yani, vücüdumdan bir madde eksilmiyor değil mi aya gidince :)   
Tebrikler..!  herkesin düştüğü bir hataya çok güzel şekilde açıklık getirmişsiniz.

2.durumda ise
Alıntı Yap2. durum: bu cisim dünya yüzeyinde duruyor ve bu cisme yerçekimi kuvveti etki eder, amaa! dünyaya temas eden noktası ile cismin tepe noktasına aynı  oranda etki etmez, lakin bu fark ihmal edilecek kadar küçüktür çünkü cisim çok küçük, pekii cismin ay olduğunu düşünsek, yani ay ile dünya birbirine temas eder şekilde uzayda duruyorlar bu durumda ayın kütle merkezi ile ağırlık merkezi aynı yermidir?

Açıklamaya göre ayın ağırlık merkezi dünyaya doğru kayar.  Yani kütle merkezi ile aynı noktada ve tam merkezde değil.

CaFFeiNe

@zengdai

bu hataya bende bu yaşıma kadar düştüm (yaş 40), öğrenciyken böyle anlatmamışlar demekki (yada ben anlamamışım), bu konu sayesinde azcık internet araştırması ile dank etti banada :)

zengdai

Yada anlatanlar kendileride farkını çok iyi bilmiyor olabilir   :)