Strain Gauge ile Sensör Tasarımı

Başlatan tekosis, 29 Kasım 2016, 03:29:34

tekosis

Selamün aleyküm. yaklaşık 30cm uzunluğunda bir cetvel(pleksiglas vs) düşünelim. bu cetvelin ucu yaklaşık 2mm sağa yada sola bükülecek ve bunu ölçmem gerekiyor. bu iş için kullanacağım strain gauge nasıl bir ürün olmalı. rmc mühendislik diye bir sitede ürünler mevcut onlara da danışacağım ama buradan da kaynak olsun, bilgilerimi paylaşayım istiyorum. ayrıca westone köprüsü için ina125 kullanmayı düşünüyorum. Avometre ile yapacağım testlere göre kaç bitlik adc kullanacağıma sonra karar vereceğim. sanırım bu şekli ile yeterli bir sistem olur. malzemeleri temin edince gelişmeleri buradan yazmaya devam edeceğim. algılamam gereken sistem aşağıdadır.

not: şu an sensörü nereye yerleştireceğim netleşmedi, kullanacağım malzemenin hangi noktadan esnemeye başladığına göre bunu belirleyeceğim.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mert3162

Ben olsam lineer pot encoder ikilisini kullanırım servo motor ile cetvele benzeyen parçayı belirli mesafelere gönderir örneğin her 5 mm de bir pottan gelen değeri bi yere okur yazar belirli tolerans değerleri verir bu toleranslar içindeyse işlem yaparım.(Hep test makinelerine program yazdığımdam böyle tarif ettim)yada okuduğun değerleri bir yerlerde tutman gerekiyorsa oralara okuduğun değerleri projene göre aktarman gerekecek.Sistemin hızlı çalışması gerekiyorsa eğer lineer pot yerine cetvelde kullanabilirsin genelde ölçümler arasında 1.5 sn kullanıyorum ve yeterli oluyor.hemde ucuz bir yöntem 100-400 tl arasına istediğin özelliklerde birşeyler bulabilirsin.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

tekosis

@stlg sanırım bu sensor benim isime uygun değil.
@mert3162 sisteme strain gage dışında bir mekanizma kuramam. Bu şekilde yapmam gerekiyor. Dediğin mekanizma başka işler için olur ama bama uygun değil.
Cevaplar için tesekkur eserim4.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

engineer42

Flex sensörler var eğer işinizi görürse. cetvele uygun şekilde monte ederseniz kullanabilirsiniz. şunun gibi http://www.robotistan.com/45-flex-sensor

tekosis

@engineer42 sensörü inceledim. biyonik eldiven gibi uygulamalar için güzel bir cihaz ama videolardan gördüğüm kadarı ile hassasiyeti benim için yeterli değil. aklımda kalmasın denemek için 2.5" olanı alıp testleri yapacağım. olmadı başka yerde işime yarar.

Andromeda

25 tl ye mutfak terazi alıp, sensörü deneme için kullanılabilir mi acaba?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

tekosis

hocam belirtmemişim kusura bakmayın, bu alet seri üretime girecek ondan dolayı sürekliliği olan, kolay temin edilen bir sensör lazım. ilk mesajımda bahsettiğim şirkete mail attım bakalım onlar nasıl yönlendirecekler.

tekosis

çalışma yavaş yavaş ilerliyor. rmc mühendislik ile görüştüm, bu konudaki ilk iletimi onlara da gönderdim. bu iş için standart bir strain gage yeterli olur dediler. alacağım ürün kgf serisi 5mm eninde 120R değerinde olan strain gage olacak. bu da üreticinin sayfası;
http://www.kyowa-ei.com/eng/product/category/strain_gages/kfg/index.html

strain gage nin yapıştırılması işi ayrı bir sektörmüş. yapıştıma setine 600euro istediler. şimdilik bu sorunu kaliteli bir japon yapıştırıcı ile halletmem gerekiyor. bunun için "loctite 496" ürününü kullanmayı düşünüyorum. yapıştırma hususunda tavsiyesi olan var mı?

düzeltme: şimdi yaptığım araştırmaya göre "loctite 495" plastik üzerine yapıştırma için daha uygun görünüyor.

tekosis

strain gagelerim geldi.

aşağıdaki resimdeki altta görünen poşet benzeri malzeme de ambalajın içinden çıktı ne olaki acaba?

ÜC

Linkini verdiğim firma strain gauge montajı yapabiliyormuş ama pleksiglasa olabileceğini düşünmüyorum çünki strain gaugenin 3mm esnemesi mümkün olmayabilir , strain gaugenin özel bir çeliğe monte olması gerekebilir iyi sonuç alabilmek için. Eğer seri üretim yapılacaksa firmayla görüş bence.

http://www.kobastarti.com

tekosis

teşekkür ederim ümit hocam. verdiğiniz link ile ihtiyaç halinde irtibata geçebilirim. şimdilik cetvel üzerine strain gageyi "loctite 495" ile yapıştırmayı, çalışmalarımı bu şekilde yapmayı düşünüyorum.

tekosis

westone köprüsü için direnç seçiminde neye dikkat etmem gerekir?  denemeleri çok turlu trimpot ile yapacağım ama nihai üründe direnç kullanmam lazım. metal film direnç bu iş için yeterli olur mu?

gumush

Porjenizin ilerlemesini takip ediyorum.
Urunlerin fiyatlari ile ilgilide bilgi verebilir misiniz ?

http://www.loctite.com.br/brb/content_data/CA_UK_Version.pdf

buradan metal icin 493 ve 496'nin kullanilabilecegini goruyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=s4Bq8MvwbyU

Hikmet Gumus  izmir

tekosis

Hocam şu an okulun internet bağlantısı üzerinden siteye giriyorum ve verdiğiniz linki maalesef göremiyorum. strain gageleri http://www.rmc.com.tr den 10 tanesini 220tl ye aldım, tek tek satmıyorlar. yapıştırıcıyı araştırırken özellikle metal yerine plastik üzerine iyi yapışır dediği için bu ürünü tercih ettim ki projemde plastik bir malzemenin esnemesini kontrol edeceğim. markamakina.com adresinden 43,79tl ye aldım yanında küçük bir kutu leblebi ile araba kokusu da yollamışlar sağolsunlar :)