Hizaya gel ! Ama nasıl ?

Başlatan agora_meyhanesi42, 01 Aralık 2016, 17:55:20

agora_meyhanesi42

Özellikle harp okullarında onlarca öğrencinin yanyana hizayi bozmadan yürüdüğünü görmüşüzdur. Iste bunun gibi aralarında mekanik bağlantı olan yan yana  3 veya daha fazla tekerleğin aynı hizada olup olmadığını değilse hizaya gelmelerini nasıl saglariz fikir olarak yani ben bir türlü mantık kuramadim. Arkadaslarimin degerli fikirlerinden faydalanmak isterim.
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

OG

Askerdeki kural belli.
1 öndeki veya 1 yandaki ile senkronlamaya çalışır durumunu.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

zengdai

Soru çok açık değil anlamadım

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: zengdai - 01 Aralık 2016, 18:25:03
Soru çok açık değil anlamadım
yan yana duran 3 tekerlek düşünün aralarında sözgelimi 3 metre var hepsi birbirinden bağımsız fakat aralarında mekanik olarak bağ (bir kol dusunun bir ucunda tekerlek var diger ucu ise bir onceki tekerlege bagli fakat oynayacak sekilde bagli ) var hepsinin senkron yürümesi gerekiyor biri öne çıkarsa duracak yada hizaya bakarak yürüyecek hızalar bozulmayacak nasıl bir fikir olabilir başlangıç icin. OG nin dediği üzerine gidebilirim onada bir sey düşünmek gerekli. Yandaki ne nasıl bakacağız mesela.

Melih1802

Orta tekerlekte 2 adet lazer olacak, bu lazerler sağ ve sol tekerleklerin üzerinde iz bantlarını okuyacak. Okunan iz bantları ortayı referans alarak hizalanacak.
http://fabacademy.org/archives/2014/students/schnyder.john/final_project.html

Andromeda

Bu tekerler yanyana mı yoksa arka arkaya mı.?  yada üçgen oluşturacak şekilde mi bağlı?
mekanik bağlantı varsa zaten sorun olmaması lazım..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: elek - 01 Aralık 2016, 19:05:18
Bu tekerler yanyana mı yoksa arka arkaya mı.?  yada üçgen oluşturacak şekilde mi bağlı?
mekanik bağlantı varsa zaten sorun olmaması lazım..
yan yana. mekanik bağlantı var fakat baglantiyi mafsal seklinde dusunun her yone oynayan bir baglanti. her teker bağımsız yani nasilki sıradaki askerler bağımsız ise onun gibi. Her birey bağımsız ama yinede birlikte aynı sırada gitmek zorundalar.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: Melih1802 - 01 Aralık 2016, 19:03:37
Orta tekerlekte 2 adet lazer olacak, bu lazerler sağ ve sol tekerleklerin üzerinde iz bantlarını okuyacak. Okunan iz bantları ortayı referans alarak hizalanacak.
http://fabacademy.org/archives/2014/students/schnyder.john/final_project.html
teşekkür ederim güzel fikir. Yanyana kontrol olarak yapılabilir fakat tekerlerden birisi mesela bir çukur içine girerek kot farkı oluşursa nasıl olur bu sistem.

Melih1802

Kot farkı ne kadar olabilir. Encoder bandı izi daha geniş olacak böylece kot farkı olsa dahi iz kaybolmayacak.
Eğer tekerlek sekecek ve kontrolsüz tur atarak tekrar zemine oturduğunda orta tekerlek hizalanmak için işlem yaparsa encoder bandı işi şaşar.
Durum böyleyken tekerleğe bağlı encoder ( Rotary enccoder pot ) ve encoder şeridi aynı anda kullanılmak durumunda olacak.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: Melih1802 - 01 Aralık 2016, 19:25:33
Kot farkı ne kadar olabilir. Encoder bandı izi daha geniş olacak böylece kot farkı olsa dahi iz kaybolmayacak.
Eğer tekerlek sekecek ve kontrolsüz tur atarak tekrar zemine oturduğunda orta tekerlek hizalanmak için işlem yaparsa encoder bandı işi şaşar.
Durum böyleyken tekerleğe bağlı encoder ( Rotary enccoder pot ) ve encoder şeridi aynı anda kullanılmak durumunda olacak.
bu bant olayını ben bilmiyorum nasıl bir sey türkçe kaynak var mi

RaMu

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 01 Aralık 2016, 17:55:20
Özellikle harp okullarında onlarca öğrencinin yanyana hizayi bozmadan yürüdüğünü görmüşüzdur.
...
Görmedim, bizzat yürüdüm.
Ön bilgi;
yürüyen grubun en önündekiler en uzun boylular olur ve
arka arkaya dizilmiş olan 9 lu yanyana sıralarda ise
en uzun boylular sağda olacak şekilde dizilim vardır,
Tören geçişi esnasında yürümekte olan grup tören komutanına,
tören komutanının hizasından geçerken
başını sağa çevirerek selam verir,
sadece en sağdakiler her zaman ileri bakar,
herkes en sağdakinden hiza alır ve
kendinden sağındakileri hizada olmadığına dair uyarır, eğerki değilse.

Bu yürüyüşlerden aylar önce başlayarak günlerce prova yapılırdı,
tören geçişi denen 3-5 dakika içindir bu hazırlık.
Düz bir yolda, dokuzarlı sıralar halinde yanyana yürümek insan için zordur,
nitekim hiçbir tören komutanı hiçbir prova esnasında
öğrencilerin hizada yürüdüğünü
düşünmez ve hep aksini iddia ederdi :)
İşin zor ve hiçbir zaman başarılamayan kısmı ise
bu 9 lu yanyana yürüyen tören takımının U veya L dönüşü yapmasıdır,
en içte dönen neredeyse yerinde sayar en dıştaki ise koşmak zorunda kalır
ve herkes yinede hızalı olmak durumundadır.

Asıl zorlayacak kısım herhalde dönüşler olacaktır.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

agora_meyhanesi42

Insanlar icin çok zor olduğu gerçekten çok açık :) hatıran sayesinde :)

OG

Aralarında rod gibi bir mil olmazsa zor bu iş.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

agora_meyhanesi42

Rod kullanılabilir doğru nasılsa mekanik bağlantı var.

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.