8 Kutuplu BLDC Sürücü Önerisi

Başlatan DEno_12, 01 Aralık 2016, 20:42:46

DEno_12

Merhabalar,
Elimde aşağıda resimlerini paylaştığım BLDC Motor mevcut. İçinde 3 adet hall effect sensor var. 8 de kutbu var. MCU ile sürebilirim fakat uğraşmak istemiyorum.

Lojik devre ya da hazır entegre önerisi araştırıyorum. Devir kontrolü yapmam gerekiyor. Bulamazsam el mahkum MCU ile yapacağım.

DEno_12

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Zoroaster

Çip önerim yok fakat keşke rotorun ve sensörlerin de fotolarını yazyınlasaydınız. Resimlere bakarken motoru kendimiz sökmüşcesine sevinirdik.
Seytan deliginden kacti.

sadogan

edX

Devir bilgisini siz okuyup sabit tutmaya mı çalışacaksınız ?
Eğer böyleyse ucuz ve kolay bir çözüm önereyim.

Model uçaklarda kullanılan bldc sürücü ile motoru süreceksiniz.
Motorun hall effect sensörlerinden gelen bilgiyi MCU'nun interrupt on change pinlerine girecek ve devri ölçeceksiniz, daha sonrası P,PI,PID,PD gibi kontrol yöntemleriyle motor sürücüye doğru kontrol sinyalini iletmek.

Bu motor sürücüler normal oyuncak servoda kullanılan kontrol sinyalleriyle çalışıyorlar.

Yukarıdaki zaman aralıklarına  uygun veya benzeri  sinyaller üretirseniz elinizdeki motorun devrini kontrol edebilirsiniz.

sezgin05

Hocam 8 kablo ise 3 fazlı motor olması gerekmez mi? 3 Kablo motor sargılarının(MA/MB/MC), 5 kablo ise sensörlerindir( +VCC/HA/HB/HC/GND).Eğer öyleyse MC33035 çipini veya linkteki devreyi öneririm. Devre ister sensörlü isterse sensörsüz olarak kullaınlabiliyor.
https://www.aliexpress.com/item/DC-12V-24V-36V-500W-Brushless-Motor-Controller-Hall-motor-Balanced-Car-Driver-Board/32697072572.html

Zoroaster

8 bobin olduğuna göre motor 2 fazlıdır.

Seytan deliginden kacti.

DEno_12

Alıntı yapılan: Zoroaster - 02 Aralık 2016, 20:03:32
Çip önerim yok fakat keşke rotorun ve sensörlerin de fotolarını yazyınlasaydınız. Resimlere bakarken motoru kendimiz sökmüşcesine sevinirdik.

Hocam tekrar kontrol ettim rotorun fotoğrafını çektiğimi sanıyordum. Maalesef çekmemişim. Motor elimde sınırlı süre durdu. Uzundur da foruma girememiştim. Teşekkür ediyorum herkese. Motor tekrar gelirse aliexpress deki devreyle denemeyi düşünüyorum. Ayrıca rotorun fotoğrafını da konuya eklerim.

DEno_12

Alıntı yapılan: Zoroaster - 04 Aralık 2016, 21:04:10
8 bobin olduğuna göre motor 2 fazlıdır.

Hocam netteki örneklerde 8 bobinli bldc ler hep 3 fazlı gösterilmiş. 2 fazlı olduğuna emin misiniz?

DEno_12

Alıntı yapılan: mehmet - 02 Aralık 2016, 19:38:16
Motor etiketi yok mu üzerinde?

Motorun etiketi maalesef sökülmüştü.

Zoroaster

Alıntı yapılan: DEno_12 - 06 Aralık 2016, 10:14:16
Hocam netteki örneklerde 8 bobinli bldc ler hep 3 fazlı gösterilmiş. 2 fazlı olduğuna emin misiniz?

Örnek verebilirmisin?

Bobin sayısı 3 ve 3'ün katları olmalı ki uç sayısı 3'e indirgenebilsin.

Ya da bir başka bakış açısıyla, bobinlerin birbirlerine göre mekanik açılarının n (tam sayı) katı 120 derece olsun.
Seytan deliginden kacti.