Alternatif akım

Başlatan ergun.trmn, 03 Aralık 2016, 15:15:54

ergun.trmn

Ben bi şey soracaktım öncelikle 1. Sınıf elektrik elektronik öğrencisiyim  fazla hatta hiç bilgim yok diyebilirim hoca bi ödev verdi sinusoidal kare üçgen AC dalgalarının RMS ve ortalama değerlerinin nasıl bulunduğunu teorik olarak yani ispatlayarak yazicaz bilgisi olan nerden bulabileceğim hakkında yardım edebilecek var mi

elekTRofizikci

ac dalga güç elektroniği kitaplarında olabilir. Genelde sinyal denkleminin verirler, İntegralini alırsın çıkar :) Ortalama değer için yanılmıyorsam Vort=1/Tintegral(giriş sinyali)dt, sınırlar mesela 0 dan 2pi ye kadar. T yazan yerde periyot, orayada 2pi yazarsın. Rms ise aynı denklemi karekök içine yazarsın ve kök içindeyken karesini alırsın... öyle birşeyler..
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

quarko

RMS hesabını yapmak istediğin sinyalin matematiksel olarak ifadesini yazdıktan sonra RMS formülündeki yerine koyup hesap edeceksin. Ondan sonraki kısım matematik.

[latex]V_{rms}=\sqrt{\frac{1}{T}\int_{0}^{T}V^{2}d \omega t}[/latex]

AC sinyal için tek bir integral ifadesi ile çözebilirsin. Kare dalga ve üçgen dalga için periyodu ikiye bölüp, matematiksel ifadesini parçalı fonksiyon olarak yazacaksın. Ondan sonra iki ayrı integrali toplayıp kök içinde ortalamasını alacaksın.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

elekTRofizikci

hiç sevmiyom şu matematiği :) Formulu yazdım sınavda , sınırları da. Ama üşendim çözmeye :)
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

quarko

Alıntı yapılan: elektrofizikci - 03 Aralık 2016, 22:44:06
hiç sevmiyom şu matematiği :) Formulu yazdım sınavda , sınırları da. Ama üşendim çözmeye :)

Sadece matematiği değil, Türkçeyi de sevmediğiniz belli hocam...

Sevmiyom -> Sevmiyorum.

Bir tek bende mi var bu özellik bilmiyorum ama, Türkçeyi doğru kullanmayan birini görünce çıldırıyorum, istemsiz olarak.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: quarko - 03 Aralık 2016, 22:55:23
Sadece matematiği değil, Türkçeyi de sevmediğiniz belli hocam...

Sevmiyom -> Sevmiyorum.

Bir tek bende mi var bu özellik bilmiyorum ama, Türkçeyi doğru kullanmayan birini görünce çıldırıyorum, istemsiz olarak.
Düzeltmeniz için teşekkürler hocam. Dikkatsiz davranmışım.