lm2575 ile negatif voltaj alamama sorunu

Başlatan görkem, 04 Aralık 2016, 03:19:39

görkem

Merhaba arkadaşlar lm2575-12 ile +12 volt giriş ile -12 volt çıkış almak istiyorum aşağıdaki şemayı uyguladım 52ma akım çekiyor ve çıkış -0.5v tan yukarı çıkmıyor sebebi ne olabilir ?

seyityildirim

öncelikle bağlantılarını tekrar kontrol et

ama sorunun büyük ihtimalle zenerin yönünü yanlış bağlamış olman gibi görünüyor

MC_Skywalker

şema 0.35mA için verilmiş. 

görkem

@seyityildirim  zener doğru bağlı bread bordda deniyorum bağlantılarda doğru yalnız girişteki gnd ile çıkıştaki gnd yi birleştiriyorum o zaman - 0.5v çıkış alıyorum yüksüz iken deniyorum bobin ısınıyor baya. ve normal +12 çıkış için denediğimde sorun çıkmıyor

@MC_Skywalker  350mA hocam o.

görkem

arkadaşlar başka fikri olan yok mu kafayı sıyırıcam bu kadar basit bir şemanın bu hale gelmesinden ? :)

serkan_48

Bazen bu tip devrelerde feedback hattinin bobine yakin olmasi parazit olusturup entegreyi sasirtabiliyor. Bu bilgi datasheetlerde yazar. Projeboard uzerinde kurdugunuzda bu hat uzerinde bir voltaj indukleniyor olabilir.

Feedback hattini uzaklastirmaniz cozum olabilir.

Denemekte fayda var.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

Melih1802

Tek bir şekilde çalışmayabilir, yanlış kablolama.
+12 Volt sadece V in e mi bağlı,
GND hattı sadece sadece C in ve C out a mı bağlı.

Muhtemelen +12 Volt un (-) ucunu 2575 in 3 bağlamış olabilir misin.

görkem

@serkan_48 dediğinizi deneyeceğim. regülatör sorunlu olsa +12 çıkış için olan şemada da sıkıntı çıkartır enteresan kısmı bobin yük yükken niye ısınır ?

@Melih1802 evet sadece in girişine bağlı +12v, gnd de  c in ve c out a bağlı. 3. bacak gnd ye bağlı değil diyot un anod una,5 numaralı bacağa ve kapasitenin - bacağına bağlı şemanın aynısı yani bread borduda kontrol ettim kopuk bir kısım yok çok enteresan bir durumdayım

Melih1802

LM2575 in "5" no lu bacağını ayırıp GND ye bağlarmısın.

görkem

Mr_YAMYAM

Giriş gerilimi birbirlerinden izoleli ve tam bağımsız olmazsa bu gibi sorunlar olur.
Gerek trafonun iki ayrı sekonderi olması ve hata iki ayrı köprü diyot ile doğrultulup bağımsız olarak regüle edilerek, regüle çıkışlarının ortak uçlarının birleştirilmesi gereklidir.

Melih1802

5 nolu bacağı boşta bırakabilirmisin.

görkem

dc dijital güç kaynağından uyguluyorum voltajı.  trafodan doğrultup ta uygulamadım.

boşta bıraktım durum yine aynı

görkem

Melih1802

Başka bir besleme kaynağı ile dener misin. Birde LM2575 hala sağlam mıdır. Elinde başka varsa onu takar mısın.