lm2575 ile negatif voltaj alamama sorunu

Başlatan görkem, 04 Aralık 2016, 03:19:39

görkem

güç kaynağını değiştirdim sonuç yine aynı. maalesef elimde başka yok. +16v uyguladığımda normal bağlantıda yani + voltaj almak istediğimde +12 volta sabitliyor çıkış alabiliyorum bu yüzden sağlam olduğunu düşünüyorum ve bobinde ısınmıyor 

Melih1802

Dizginin fotoğrafını atar mısın gözden kaçan bir hata olmalı devre çok basit.
Çıkışı nereye bağlıyorsun. Başka bir Voltaj bağlantısı var mı, başka bir gerilimle birleşiyor mu.

Mr_YAMYAM

görkem

@Melih1802 başka bir bağlantı yok board üzerinde zaten direk +12v ve -  yani gnd geliyor  regülatöre giriyor ek bir devre beslenmiyor veya birleştirilmiyor. evet çok basit şema ve bu şekilde olmasını anlayamadım regülatör acaba direk pozitif çıkış için mi üretilmiş

@Mr_YAMYAM  hocam normalde trafo simetrik olur ve köprü diyotlardan sizin üstteki şema ile dc simetrik regüle li çıkış kullanılır ben dc +12v dan direk -12 volt invert etmeye çalışıyorum şemada eğer bir şey kaçırmıyorsam dediğimi yapıyor değilmi benmi yanlış düşünüyorum ?

Melih1802

Çıkıştaki kondansatör 2200uF mı. Bağlantıda bir sorun yok gibi. Çıkıştan bir miktar akım çeker misin 50..100mA gibi.

görkem

evet 2200uF 16v, bu bağlantıda bobin ısınıyor baya. deniyorum hemen

görkem

voltaj hiç değişmiyor 0.5v da sabit. diyotu  kontrol ettim sağlam

Melih1802

Çıkışa başka kondansatör bağlar mısın. Aynısı olmasın gerekirse uF değişebilir sadece test için.

görkem

47uF ile denedim 0.88v oldu 470uF ile denedim 0.5v da kaldı. diyotu değiştirdim yine bir şey değişmedi 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: görkem - 04 Aralık 2016, 23:27:17
@Melih1802 başka bir bağlantı yok board üzerinde zaten direk +12v ve -  yani gnd geliyor  regülatöre giriyor ek bir devre beslenmiyor veya birleştirilmiyor. evet çok basit şema ve bu şekilde olmasını anlayamadım regülatör acaba direk pozitif çıkış için mi üretilmiş

@Mr_YAMYAM  hocam normalde trafo simetrik olur ve köprü diyotlardan sizin üstteki şema ile dc simetrik regüle li çıkış kullanılır ben dc +12v dan direk -12 volt invert etmeye çalışıyorum şemada eğer bir şey kaçırmıyorsam dediğimi yapıyor değilmi benmi yanlış düşünüyorum ?

Biryerlerde yanlış yapıyorsun.
O entegreye negatif voltaj giriyorsan tamamen yanlış demektir.
Her durumda entegre pozitif regülatördür ve artı uçtan regüle edilir. Bu entegreden simetrik besleme (Negatif regülason) elde edebilmek için entegrenin pozitif çıkışı şaselenir.
Normalde şase olan uç, eksi uç olarak vazife yapar.
Yapman gereken şey şudur.
Devreden iki adet yapacaksın ve normal pozitif voltaj regüle ediyormuş gibi çalıştıracaksın. Girişten vereceğin gerilimleri ayırdıktan sonra çıkış uçlarını +/- ve+/- olarak bağlayıp çift gerilim elde edeceksin.

Melih1802

Sanırım bir malzeme sorunu olabilir. 47 uF da 0.88 verdiyse orayı biraz daha kurcalamak gerekebilir.

görkem

girişe negatif voltaj vermedim hiç.
sorun bobinden kaynaklanıyormuş bobini değiştirdim, güç kaynağı da akım ayarlı olduğu için malzeme yanmasın diye 800ma de sabitlemiştim meğerse
ilk açılışta bobin 1.5A çekip mA seviyesine düşüyormuş sorun ortadan kalktı teşekkür ederim ilginiz için.