Bana Mosfet Kullanmayı öğretirmisiniz ?

Başlatan muhittin_kaplan, 05 Aralık 2016, 12:47:37

muhittin_kaplan

elimde bulunanlar

Ölçüaleti
breadboard güç kaynağı (5v 3v3)
irfz44
stm32f103c8t6 minimal (STD lib kullanarak,em::bitz kullanıyorum ama platform fark etmez. )
pasifler, ledler

MCU yu kullanarak bu mosfeti sonrasında mosfetleri (full bridge half bridge diyorlar)kullanmak istiyorum. Artık PWM mi olur başka türlü mü olur bilemiyorum.

Cemre.

Malzemeler tamam değil. Ya lojik mosfet ya da 12-15V kaynak gerekiyor hocam.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: Cemre. - 05 Aralık 2016, 12:49:26
Malzemeler tamam değil. Ya lojik mosfet ya da 12-15V kaynak gerekiyor hocam.
tamam buluruz artık ne yapalım

muhittin_kaplan

en basitinden "muhittin" e anlatır gibi bir şema ile başlayalım örneğin.

M_B

Hocam takipteyim ve aynı malzemelerden bende de var.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Erol YILMAZ

Temel birkaç konu var.

Genel olarak (belki >%90) N kanal mosfet kullanılır.
N kanal mosfeti iletime geçirmek için Vgate- Vsource >8V,  aynı zamanda <15v olmalıdır.   (Bence ideal Vgs=12v civarı)
Mosfetin gate kapasitesini yavaşça doldurmak kolaydır, Hızlı doldurup boşaltmak zordur.
Pwm uygulamarında da genellikle hızlı doldurup boşaltmak gerekir.
Fet sürücüler temel manada bu işlere yarar.

xoom

1-2 Soruda ben sormak ve konuyu takip etmek istiyorum.
Mosfete nerede ihtiyaç duyarız? Neden Transistör kullanmayız da Mosfet kullanmak ihtiyaç ve zorunluluk olur?

Zoroaster

Bir zorunluluk değil. Tercih meselesi.

On-Off çalışmada akım değerleri yüksekse mosfete geçmek avantajlı. İletim dirençleri küçük. Fakat bunların da gerilim sorunu var. Yüksek gerilimlerde iletim dirençleri artıyor. Anahtarlama hızı da etken. Yüksek akımlı yüksek gerilimli yüksek hızlı transistörler daha pahalı.

Yüksek gerilimlerde transistör mantıklı.
Düşük gerilimlerde MOS.

Yüksek akım ve gerilimlerde IGBT.

Mosu gerilimle açıp kapıyorsun transistörü akımla.

Transistörün Vsat*I değeri ile Mosun Rds * I^2 değerlerini karşılaştırıp işine geleni kullanırsın.
Fakat güçlü transistörleri sürmek için özel sürücü yapman gerekir. Moslar için üretilmiş çok sürücü IC var. Bu da tercihleri MOS'dan yana yapmamıza neden oluyor.
Seytan deliginden kacti.

muhittin_kaplan

Simdi mcu yu devreye koymadan oldukca basit seviyede once bir butonla on off sonrasinda bir pot ile ayarla yapalim. Basit iki devre cizerseniz hemen baslayalim.

Bunlari irfz44 ile yapalim.

Sonrasinda mcu ile on off ve devaminda pwm ile yapalim.

skara1214

hocam irfz yerine irlz al bir adet l logic level kontrol oluyor. işlemci  çıkışından 100 ohm gibi bir değerle mosfetin gateine gir mosfet gate ve gnd arasınada bir adet 10k at. mosfetin source u gnd de baglı . collecturuda senin ledinin katotuna baglı. ledin anodu v+ ya baglı. bu kadar sonra daya pwm yi
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

muhittin_kaplan

Simdi burada neden irfz degilde irlz sorusunu sorayim.
Datasheet grafikleriyle aciklama yapabilecekmiyiz ? Hani su akim gerilim, gate source voltage i felan ?

muhendisbey

Mosfetin tercih edilme sebeplerinden birisi de yüksek giriş direncidir. Bjt akım tetiklemeli olduğundan dolayı koruma direnci mevzusu var.  Mosfetler cok daha kucuk olarak uretilebiliyor e bu da bir sebep.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

xoom

Alıntı yapılan: skara1214 - 05 Aralık 2016, 17:00:32
hocam irfz yerine irlz al bir adet l logic level kontrol oluyor. işlemci  çıkışından 100 ohm gibi bir değerle mosfetin gateine gir mosfet gate ve gnd arasınada bir adet 10k at. mosfetin source u gnd de baglı . collecturuda senin ledinin katotuna baglı. ledin anodu v+ ya baglı. bu kadar sonra daya pwm yi
irfz44N= VGS Gate-to-Source Voltage ± 20 V
irlz44N= VGS Gate-to-Source Voltage ±16 V

Nasıl olcak ben anlamadım.

Cemre.

Alıntı yapılan: xoom - 05 Aralık 2016, 19:46:29
irfz44N= VGS Gate-to-Source Voltage ± 20 V
irlz44N= VGS Gate-to-Source Voltage ±16 V

Nasıl olcak ben anlamadım.

Max değerler bunlar.

ahmetbudak

Muhittin  hocam  yine herkesin aklındaki bir soruya tercüman olarak 12 den vurmuşsun senin de sorduğun gibi hem anahtarlama hem de sinyal yükselteci olarak anlatacak ustaları bekliyoruz