Bana Mosfet Kullanmayı öğretirmisiniz ?

Başlatan muhittin_kaplan, 05 Aralık 2016, 12:47:37

muhittin_kaplan

grafik le açıklaman on numara olmuş, datasheet lerde görüyoruz ama anlamıyoruz.

baktım TC4427 mosfet sürücüymüş,Eskişehirde bulamayabilirim.(onun için sonraki aşama bunlar)  Yukardaki N kanal için olanın direnç değerleriyle alakalı bir bağıntı var mı ?

yok hocam -12 dan bahsetmiyorum, yazım hatası olmuş

FxDev

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 06 Aralık 2016, 00:22:16
grafik le açıklaman on numara olmuş, datasheet lerde görüyoruz ama anlamıyoruz.

baktım TC4427 mosfet sürücüymüş,Eskişehirde bulamayabilirim.(onun için sonraki aşama bunlar)  Yukardaki N kanal için olanın direnç değerleriyle alakalı bir bağıntı var mı ?

yok hocam -12 dan bahsetmiyorum, yazım hatası olmuş

Gate'ten source'a olan direnç 4k7-10k-22k gibi büyük değerler. Amacı şu, olurda gate ucu boşta kalırsa, orada ahlaksız bir tane gate kapasitesi var, etraftan dolabiliyor, o da mosfeti yanlışlıkla açabiliyor. Bu olmasın diye gate'i toprağa çekiyoruz.

Diğer direnç ise sürücüden gate ucuna geliyor. Gate ucunda 10nF-22nF gibi bir kapasite olduğunu düşün hocam içinde, kapasiteyi dirençsiz doldurup boşaltırsan ne olur, anlık teorik sonsuz akımlar geçer. Bu da senin sürücünü, mosfetini haşat eder. Bu olmasın diye 10R, 22R falan koyuyorsun yola. Koyduğun her direnç, gate kapasitesi dolumunu da yavaşlattığı için mosfetin açıp kapanma anları yavaşlıyor bu da kayba neden oluyor, senin için önemsiz ama. 3.3V ile süremezsin mosfeti yalnız, sürsen de sağlıklı olmaz. Direnç'nette falan var TC4427, söyle gelsin :)
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Melih1802

Eskişehirde Grup elektronik olmalı Hocam onlarda vardır. Yoksa istet gelsin.

Zoroaster

Alıntı YapKoyduğun her direnç, gate kapasitesi dolumunu da yavaşlattığı için mosfetin açıp kapanma anları yavaşlıyor bu da kayba neden oluyor.

İşte bu yüzden pwm benzeri uygulamalarda yüksek akımlar anahtarlanacaksa 5v yerine 12..15v kullanmak gerekiyor.

Seytan deliginden kacti.

muhittin_kaplan

tamam edinelim ondan. peki ozamana kadar MCU yu boşverdik, 12v ile deneylere başlayalım.

OG

MCU 3,3V ise ve
LED falan süreceksen mosfet driver kullanmaya zorlanma,

1 bjt transistor (bc237 tarzı bir tr) 2 direnc ile invert yaparsın, pwm değerini de yazılımda invert sürersin.

MCU pwm çıkışı 1K gibi bir direnç ile BC237 bazına
BC237 emetor GND de
BC237 kollektör 1K gibi bir direnc araya girerek +12V veya +5V gibi daha yüksek + gerilimde.
Yine BC237 kollektor mosfetin gate ucuna.

Bu kadar.

Yok illa pwm invert olmasın dersen aynı devreden 1 tane daha araya girince pwm true olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

jrcapa

Sürücü entegresini bulamazsanız mosfeti  TLP250 gibi  bir opto coupler ile sürmeniz hoş olur.

FxDev

Aslında bir ara mosfet vs. datasheeti nasıl okunur şeklinde bir video hazırlamak gerek; kendime not olsun.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Melih1802

yldzelektronik

@muhittin_kaplan  abi konuyu baltalamak niyetinde değilim.Ancak bir yerde kafam karıştı. Müsadenle sormak istiyorum.

Burada bahsi geçen mosun lineer bölgede çalışma meselesi, mosun gate ucuna bağlanmış 22R direnç mi yoksa mosun imalatı sırasında oluşan bir direnç var, o mu?

Bu Rds nin konuyla ilgisi nedir?

Açıklandıysa ve gözden kaçırdıysam bağışlayın.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

muhittin_kaplan

Mümkün olduğunca "bak bununla sürersin" yada "uğraşma burada sürücü var" çözümlerinden ziyade, "devreyi şöyle kurduk çünkü bu direnç mos içindeki kapasiteyi boşaltmak için kullanılır, kurduğumuz devrede söküp bakalım neler oluyor", gate ucunda transistörle bir eviren yükseltek koyduk çünkü tarzında  basit bir devre kurulup, üzerinden gidip "ders" niteliğinde olması herkes için faydalı olacak sanırım. 

Hadi şu direnci değiştirelim ;)

Melih1802

Alıntı yapılan: FxDev - 06 Aralık 2016, 10:17:16
Aslında bir ara mosfet vs. datasheeti nasıl okunur şeklinde bir video hazırlamak gerek; kendime not olsun.
Dört gözle bekliyorum Hocam. Sürekli bilgiye aç olan biri olarak,  fazla arayı açmayın.

muhittin_kaplan

irfz44 ve bc237 ile yapılacak bu nabenzer birşey sanırım.

Hattusa

hocam konuyu dikkatle okuyorum zira bizimde eksiklerimiz çok fazla, bende aşağıdaki şekliyle 300v luk bir gerilimi pwm ile kontrol etmek istedim ama çalıştıramadım. bu devrede nerde hata yapmış olabilirim ki çalışmadı. ben 2-3hz de %1-%2 doluluk oranı ile sürmeye çalıştım ama olmadı.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Melih1802

Gate ucunda osilaskopla ne görüyorsun.