Bana Mosfet Kullanmayı öğretirmisiniz ?

Başlatan muhittin_kaplan, 05 Aralık 2016, 12:47:37

Hattusa

Alıntı yapılan: Melih1802 - 06 Aralık 2016, 13:12:47
Gate ucunda osilaskopla ne görüyorsun.

bakmak aklıma gelmedi ustam ya, ne görmeliyim. acaba gate de girişin ters işaretini mi görmeliyim 300v olarak
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

Hattusa

Alıntı yapılan: Zoroaster - 06 Aralık 2016, 13:27:24
Yük nasıl bir şey?

hocam 1A yı geçmemem lazım. yani çin işi 300w lık basit bir inverter çıkışını doğrultup 280v DC civarını elde ettim. elimdeki bu voltajı inverterin kapanmaması ve 1A yı geçirmemek adına pulse ile duty değeri ile oynayarak kontrol etmek istiyorum.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Melih1802

Duty oranına göre kare dalga görnem lazım.

Zoroaster

Alıntı yapılan: pro-TR - 06 Aralık 2016, 13:37:01
hocam 1A yı geçmemem lazım. yani çin işi 300w lık basit bir inverter çıkışını doğrultup 280v DC civarını elde ettim. elimdeki bu voltajı inverterin kapanmaması ve 1A yı geçirmemek adına pulse ile duty değeri ile oynayarak kontrol etmek istiyorum.

Tamam da bu devrenin çıkışına yük bağlamazsan devre çalışmaz. Üstelik yükü beğenmemezlik de yapabilir.

Çıkışa bir lamba vs bağla bir daha dene. (2 adet 220v seri lamba)
Seytan deliginden kacti.

tekosis

Alıntı yapılan: FxDev - 06 Aralık 2016, 10:17:16
Aslında bir ara mosfet vs. datasheeti nasıl okunur şeklinde bir video hazırlamak gerek; kendime not olsun.
+1 opamp ta ilave edilebilir.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Hattusa

hocam yük olarak 1 tane 60w lık ampulüm vardı, şimdi benim ampulümü beğenmedi bu devre? peki o zaman devre benimi ben devreyi mi kontrol edecem? >:( hocam o zaman beni beğenecek bir sürücü katı başka ne olabilir? yada nasıl modifiye edebilirim.
1 opamp ilavesinin amacı ne olacak ki üstelik 300v kısmına bağlantı sıkıntı yaratmaz mı?

Z80

Muhittin,
BC237'nin base'i ile GND arasına yüksek omajlı direnç (22K mesela) koy ki base boşta kalıp havadan nem kapmasın.
Bu şemayla mosfeti sadece ON-OFF deneyebilirsin, o da ters çalışır.  Düzeltmen için bir BC237 daha koyman gerek.

Daha önce verdiğim şemada gate'de trimpot vardı, onunla gate'e uygulanan gerilim Vgs - Rds(on) ilişkisini inceleyebilirsin. 

muhittin_kaplan

@pkelle hocam şu an ters doğru pek önemli değil.

aşağıdaki devrede RL bir oto ampulü.

yaptığım ölçümler

DS arası OFF iken  yaklaşık 12V
DS arası ON iken yaklaşık  90mV

Yük 300mA akım çekiyor. (doğrudan kaynağa bağladım, Mos üzerinden sürdüm değişim fazla olmadı.)

edX

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 07 Aralık 2016, 00:01:31
@pkelle hocam şu an ters doğru pek önemli değil.

aşağıdaki devrede RL bir oto ampulü.

yaptığım ölçümler

DS arası OFF iken  yaklaşık 12V
DS arası ON iken yaklaşık  90mV

Yük 300mA akım çekiyor. (doğrudan kaynağa bağladım, Mos üzerinden sürdüm değişim fazla olmadı.)

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Hocam 1000 ohm Vgs direnci düşük olmuş biraz, 4k7 - 10k arası bir direnç ile Vgs 10 Volt civarına ulaşacaktır, ya da gate direnci düşürülebilir,  bu sayede  mosfeti neredeyse tamamen on konumuna getirebiliriz.

Bir de aşağıda açtığım konuya ara sıra göz atmanızı tavsiye ederim.

https://www.picproje.org/index.php/topic,66581.msg520050.html#msg520050

muhittin_kaplan

hocam orada bir yanlışlık olmuş G-S arasındaki R 10Kohm
ve Vgs=9,43v

OG

Yöntem doğru,
330R yi de düşürebiliriz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muhittin_kaplan

@OG hocam onune bc237 koydum ama ben evirmeyen yaptim. Yarin bu tr yi mcu ile surecegim.
(Su datasheet deki grafikler veriler vb bilgileri yorumlamak var. Sanirim bu konuda @FxDev yardim edecek.)

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

FxDev

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 07 Aralık 2016, 01:31:46
@OG hocam onune bc237 koydum ama ben evirmeyen yaptim. Yarin bu tr yi mcu ile surecegim.
(Su datasheet deki grafikler veriler vb bilgileri yorumlamak var. Sanirim bu konuda @FxDev yardim edecek.)

O konuda bir video ya da yazı yazacağım hocam, özellikle mosfetle alakalı ne nedir, neye göre mosfet seçilir vs.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!