Bana Mosfet Kullanmayı öğretirmisiniz ?

Başlatan muhittin_kaplan, 05 Aralık 2016, 12:47:37

muhittin_kaplan

@OG hocm bu güvenli güç yukarıda verdiğim grafikten çıkartılıyor değil mi ?
peki ben bu mosfetin nekadarlık bir freq da nekadarlık bir duty ile sürebileceğimi nereden bileceğim ?

OG

Tc ve Tj sıcaklık değerlerini gösterilen sınırlarda tutabilmek önemli olan.
Yani buna, üzerinde ortaya çıkan ısıl gücü defetmek diyelim.

Bu başarıldığında, pulse, sürme süresi gibi sınırlamalardan kurtulursunuz.

Ne kadarlık frekans ve duty süresince sürülebilir sorusuna net bir cevap olamaz, propagasyon sınırlamalarına uyulmak zorundadır o ayrı konu.

Nominal çalışma frekansları içinde kaldığımızı düşünürsek,
sürme tarafında (gate) ve yük tarafındaki (drain) oluşumlar iyi bilinmeli.

Yük, reaktif yapıda ise iş daha kompleks hal alır. Rezistif yükler için daha kolay hesap imkanı bulursunuz, zaten datada da genelde rezistif yükler konuşulur, bunlara kapasitif yük etkileri az miktarda eklenerek bir şeyler söyler datasheetler. Çok bilinmezli reaktif yükler için ince hesap, ince ölçüm yolları şart gibi. Bir süre sonrada tecrübe haline gelir, "ben şu tip yükten şu şekilde rahat kullanırım, veya zorlanırım" gibi ön kabulleriniz oluşur.

Rezistif yükler için,
ön adımda,
ON_OFF gecişlerini ideal şartlarda yaptığınızı düşünüp hesap kolaylığı sağlarsınız.
ON durumunun süresince üzerinde açığa çıkan ısı, birim zaman içinde ne kadar ON ne kadar OFF durumu var, ona göre ortaya çıkan ısı. Yine birim zaman içinde ne kadar ısıyı transfer edebiliyorsunuz (soğutma sisteminizin toplam termal direnç yapısı).

ISI'yı defetme ve buna yeterli hızda yetişme işini bir an düşünmez isek (böyle bir sıkıntı olmadığını düşünürsek),
mosfeti, güvenli güç bölgesinde kalmak şartı ile, gösterilen akım değerlerinde istediğiniz zaman boyunca sürebilirsiniz (üretici ciddi firma ise ve datalarına güveniyorsak).
IRFZ 44 için açıp baktım (absolute degerler),
Maximum Power Dissipation (TC = 25 °C) PD = 150 W
Bunun anlamı, çalışırken 25 dereceyi koruyup, 150 Watt'ı gecme diyor. 25 dereceyi koruyorsan 150 watt sınırın var diyor.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

OG

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 15 Aralık 2016, 14:12:46
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

şimdi buradaki grafikten anlamam gereken.
Güvenli Bölge Olarak
100uSec lik bir zaman biriminde Vds 20v ise 50A geçebilir. (eğer 1mSec olsa yaklaşık 15A)
Evet doğru.

muhittin_kaplan

@FxDev Hocam bir video bir yazı yapacaktınız(Mosfet Grafikleri Datasheet le alakalı) ama yoğunsunuz galiba ?

FxDev

Hocam bu aralar az yoğunluğum var ama bu hafta içi buna bakmaya çalışacağım.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

muhittin_kaplan

Hertürlü bilgiyi "çalmaya" ihitiyacımız var hocam. ;)

Muyat

Peki bir soru:
logic level mosfetlerde gate akımı direk picden çıktıgından gate ucunu daha çabuk doldurmak için logic level mosfetlerle de mosfet sürücü kullanabilir miyiz?

OG

Logic Level kabul edilmiş mosfet'in datasını açarız,
Örnek LL search sayfasından
http://www.nteinc.com/Web_pgs/LL_MOSFET.html

en üsttekine bakalım
http://www.nteinc.com/specs/2900to2999/pdf/nte2980.pdf

Absolute Maximum Ratings  altında Vgs son sınır değerleri var,
Gate−Source Voltage, VGS . . . . . . +- 10V

Driver çıkışı bu değeri aşmamalı, tabi bu değere çok yaklaşmamalı demek daha doğru olur.

Muyat

OG
hocam şöyle diyim.Logic mosfet en iyi 5volt vgsde çalışıyor.
Pic çıkışı 5 volt ve maksimum çıkış akımı 25ma yani 0,25 amper.Genelde 47R gibi dirençle logic mosfeti pice sürebiliyoruz.Bu durumda 5\47= 0,10 amperle gate ucu doluyor.
Bir de  TLP250 sürücüyü ele alalım.Bu sürücünün çıkış akımı datahsheetde 1.5amper yazıyor.
Ben logic mosfeti buna benzer çıkış akımı yüksek bir sürücüyle gate ucuna 5 volt vererek sürersem mosfet sürücünün çıkışından 1 amper akıtarak gateyi doldurursam fark ne olur?
Bu arada TLP250 datahsheet de
Supply current (ICC): 11mA(max.)
 Supply voltage (VCC): 10−35V
yazıyor.Yani VCC  5 volt olmaz.
İşte VCC si 5volt olan bu tip bir sürücüyle(Varsa şayet) logic mosfeti hızlıca (1amperle mesela) doldurursak ne değişir?

OG

Alıntı Yaphocam şöyle diyim.Logic mosfet en iyi 5volt vgsde çalışıyor.
Ama bu doğru değil.

LL mosfetin avantajı ne, drain source daha düşük Vgs de sature olur.

Sürücünün çıkışının 5V olmasına gerek yok, Mosfetin Vgs limitlerinin içinde olabilir.

PICaso

Alıntı yapılan: OG - 15 Aralık 2016, 20:25:30
Tc ve Tj sıcaklık değerlerini gösterilen sınırlarda tutabilmek önemli olan.
Yani buna, üzerinde ortaya çıkan ısıl gücü defetmek diyelim.

Bu başarıldığında, pulse, sürme süresi gibi sınırlamalardan kurtulursunuz.

Ne kadarlık frekans ve duty süresince sürülebilir sorusuna net bir cevap olamaz, propagasyon sınırlamalarına uyulmak zorundadır o ayrı konu.

Nominal çalışma frekansları içinde kaldığımızı düşünürsek,
sürme tarafında (gate) ve yük tarafındaki (drain) oluşumlar iyi bilinmeli.

Yük, reaktif yapıda ise iş daha kompleks hal alır. Rezistif yükler için daha kolay hesap imkanı bulursunuz, zaten datada da genelde rezistif yükler konuşulur, bunlara kapasitif yük etkileri az miktarda eklenerek bir şeyler söyler datasheetler. Çok bilinmezli reaktif yükler için ince hesap, ince ölçüm yolları şart gibi. Bir süre sonrada tecrübe haline gelir, "ben şu tip yükten şu şekilde rahat kullanırım, veya zorlanırım" gibi ön kabulleriniz oluşur.

Rezistif yükler için,
ön adımda,
ON_OFF gecişlerini ideal şartlarda yaptığınızı düşünüp hesap kolaylığı sağlarsınız.
ON durumunun süresince üzerinde açığa çıkan ısı, birim zaman içinde ne kadar ON ne kadar OFF durumu var, ona göre ortaya çıkan ısı. Yine birim zaman içinde ne kadar ısıyı transfer edebiliyorsunuz (soğutma sisteminizin toplam termal direnç yapısı).

ISI'yı defetme ve buna yeterli hızda yetişme işini bir an düşünmez isek (böyle bir sıkıntı olmadığını düşünürsek),
mosfeti, güvenli güç bölgesinde kalmak şartı ile, gösterilen akım değerlerinde istediğiniz zaman boyunca sürebilirsiniz (üretici ciddi firma ise ve datalarına güveniyorsak).
IRFZ 44 için açıp baktım (absolute degerler),
Maximum Power Dissipation (TC = 25 °C) PD = 150 W
Bunun anlamı, çalışırken 25 dereceyi koruyup, 150 Watt'ı gecme diyor. 25 dereceyi koruyorsan 150 watt sınırın var diyor.
hocam mosfetleri iyi bir soğutucu ve fan ile soğutuyorum fakat sıcaklık  75°C sabit bu bana uzun vadede sıkıntı yaşatır mı?

muhittin_kaplan

mosfet i PWM ile sürdüğümüzü dolayısıyla gücü ayarlayabildiğimizi düşünelim.
DRAIN de de aynı pwm sinyalin evrilmiş(yüksek genlikli) halini görürüz. Peki bu SwMode güç kaynakları nasıl oluyor ? Çıkış Düzgün bir DC oluşturma işlemini nasıl Hallediyorlar ?

skara1214

kapasitör  ile. seviyeyi pwm nin duty cycle'ı ile ayarlıyıp diyot ile düzeltip capasitörden geçirince dc oluyor. çıkıştan bir feedback alıp girişe optocoupler üzerinden vererek stabil bir çıkılş elde ediyorlar
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

muhittin_kaplan

hocam nasıl pwm ile genliği ayarlayacaksınız ?