Bana Mosfet Kullanmayı öğretirmisiniz ?

Başlatan muhittin_kaplan, 05 Aralık 2016, 12:47:37

JOKERAS

Bende Rest diyorum:)Çünkü bu Mosfeti yaklaşık 3Mhz'de sürdüm.
Yaklaşık Pik to Pik 2A asıldım,banamısın demedi.

Acaba ben sürmedimde sürdümmü sandım:)
Halbuki Scoplada baktım Pulsleri gördüm.

Bu Mosfetlerin neresinde yazıyor bunlar?

devrecii

Rise fall time yazan yerlerde var nanosaniye olarak vermiş.

Ama şunu unutmamak lazım junction temparature denen bi olay var mosfet iletime geçme yada iletimden durma anında silikon yonga ısınır.
Eğer ağır yük varsa mosfet bozulur.

Ya rezoanans süreceksin yada düşük frekansda bu mosfet rezoznas durumda 5mhz ye kadar çalışır. Ama mosfete yük bindiriseniz 500k sonrası (hardswitch) bozulur.

JOKERAS

Demek Rise ve Fall zamanlarından hesaplanıyor.
Peki bunu direkt olarak neden yazmıyorlar.Mesela Akımı şu,Voltajı bu Frekansı şu diye.
Niye dolandırıyorlar?

Bunları okumakta başlı başına iş.Yandık Valla:)

devrecii

Dostum mosfeti ne şekilde sürdüğüne bağlı adamlar bu nedenle yazamıyorlar.

Bazı igbt pdflerinde vardı 60khz hard switch diye. Bazıları ise resonant veya soft 400khz diye yazar.

Bazı igbt yada mosfetleri soft yada hard switch diye farklı üretiyorlar bu da tamamen rise fall time değiştiriyorlar sort yada hard kullanılabilir diye
yazıyorlar.

https://toshiba.semicon-storage.com/info/docget.jsp?did=7429 inceleyebilirsin

Teğmen

Alıntı yapılan: iboibo - 05 Aralık 2017, 19:07:14
Rise fall time yazan yerlerde var nanosaniye olarak vermiş.

Ama şunu unutmamak lazım junction temparature denen bi olay var mosfet iletime geçme yada iletimden durma anında silikon yonga ısınır.
Eğer ağır yük varsa mosfet bozulur.

Ya rezoanans süreceksin yada düşük frekansda bu mosfet rezoznas durumda 5mhz ye kadar çalışır. Ama mosfete yük bindiriseniz 500k sonrası (hardswitch) bozulur.
Rezonans sürmeyi açıklar mısın @iboibo usta
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

devrecii

Resonans zvs soft vs.  İsmi önemli değil yapmak istenen şu , igbt mosfet yada normal transistör hepsi için geçerli , rise fall anında mosfet vs üzerinden voltajı çekmek, mosfetin üzerinden yükü kaldırmak o an için, mosfet tam iletime geçtimi yükü asılmak. 
Eğer bunu başarabiliyorsan mosfet igbt çok yüksek frekansda kullanabilirsin. Eğer başaramıyorsan mecburen düşük frekansda sürüp  toplam zamanda rise fall oranını düşürmek şekil A da görüldüğü gibi.

Teğmen

Alıntı yapılan: iboibo - 06 Aralık 2017, 16:19:24
Resonans zvs soft vs.  İsmi önemli değil yapmak istenen şu , igbt mosfet yada normal transistör hepsi için geçerli , rise fall anında mosfet vs üzerinden voltajı çekmek, mosfetin üzerinden yükü kaldırmak o an için, mosfet tam iletime geçtimi yükü asılmak. 
Eğer bunu başarabiliyorsan mosfet igbt çok yüksek frekansda kullanabilirsin. Eğer başaramıyorsan mecburen düşük frekansda sürüp  toplam zamanda rise fall oranını düşürmek şekil A da görüldüğü gibi.

@iboibo usta bu dediğini işlemci olsa yapılabilir ama analog devrede nasıl sağlayacağız iletime geçme anında yükü çekmeyi .Doğru anlamış mıyım iletime geçeceği anda keseceğiz sonra tekrar yükleyeceğiz.Yani sadece anahtarlama bölgesinde çalıştıracağız.Aktif bölgesinde çalışmayacağız
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

iz61

Merhaba tc4427 ile mosfet sürmeye çalışıyorum, tc4427 yi 12volt ile beslediğim zaman picden gelen sinyale tepki vermiyor input uçlarına 7.5 volt uyguladığım zaman ancak çıkış veriyor. Tc4427nin besleme voltajını 7 volta indirince picten gelen 5volt sinyalleri algılayıp mosfeti sürüyor. şaseleri birleştirip iki farklı besleme kaynağı kullandım yine aynı bunun sebebi nedir bilen varsa beni aydınlatır mı?

devrecii

Alıntı yapılan: iz61 - 23 Ekim 2018, 23:48:56Merhaba tc4427 ile mosfet sürmeye çalışıyorum, tc4427 yi 12volt ile beslediğim zaman picden gelen sinyale tepki vermiyor input uçlarına 7.5 volt uyguladığım zaman ancak çıkış veriyor. Tc4427nin besleme voltajını 7 volta indirince picten gelen 5volt sinyalleri algılayıp mosfeti sürüyor. şaseleri birleştirip iki farklı besleme kaynağı kullandım yine aynı bunun sebebi nedir bilen varsa beni aydınlatır mı?

12v un yarısı 6v yapar  entegreye 6v üzeri giriş yaparsan 1 konumuna 6v altı yaparsan 0 konumunu algılar,  5v verdiğin için hep 0 olarak algılıyor

7volt verdiğinde yarısı 3.5v olur  3.5v altı 0 üstü ise 1 olduğu için 5v verince 1-0 konumuna gelebiliyor

10-9 volt versen tam sınırda olduğu içinde doğru çalışmaz.

Tavsiyem piç çıkışına transistör koy şunun gibi.

iz61

Datasheet te lojik olduğu 0.8 volttan sonra iletime geçeceği yazıyor pek anlam veremedim yinede.